StoryEditor

Beh nebolí, nájdete si pri ňom priateľov a telo sa vám odvďačí

(Blog) Kedysi sa v škole behať muselo. Určite to poznáte. Tvrdá 12-minútovka, rýchle 400-metrové „kolečko“ na štadióne či nebodaj beh cez prekážky.

Kedysi sa v škole behať muselo. Určite to poznáte. Tvrdá 12-minútovka, rýchle 400-metrové „kolečko“ na štadióne či nebodaj beh cez prekážky. Fu, toľko námahy. Ale malo to význam. Mladí sa aspoň ako tak hýbali, a aj keď sa to niekoho vôbec nedotklo, verím, že aspoň niektorým telesná výchova dala športový impulz do života.

Zdá sa mi však, že dnešným tínedžerom sa chce ešte menej. Pokiaľ nemajú svetlý športujúci príklad v rodine, ich jediný program sú hry na počítači alebo celý deň chatujú so spolužiakmi, s ktorými sa práve rozlúčili pred školou. Okrem toho sa používajú na telesnú výchovu rôzne ospravedlnenky a potvrdenia od lekára, aby nemuseli svojim zadkom vôbec hýbať.

Pravdupovediac, na strednej škole mi beh tiež nič moc nehovoril. Radšej som sa chodila zašívať na kávu alebo za školu na cigaretku. Venovala som sa len snoubordingu a plávaniu. A výkony tiež neboli ohromujúce. Viac sme sa pri športe bavili, aj keď popri tom sa odohrali všelijaké odvážne kúsky ako skokanské predstavenia na snouborde alebo reálne nacvičovanie, ako ujsť pred lavínou.

Čo rozhoduje?

Beh mi nič nehovoril ani neskôr po vysokej škole, keď som sa aktívne začala venovať bicyklovaniu, windsurfingu a lezeniu. Ani presne neviem, čo bol ten prvotný impulz, keď som s behom začala. Či to bol ultra krátky triatlon, ktorí organizovali kamaráti v Liptovskom Mikuláši alebo to, že okolo mňa behal už skoro každý.

Možno to bol aj „chtíč“ zdokonaliť sa v niečom, čo ma nikdy nebavilo, alebo vyskúšať nádherné trasy v okolí či spoznať nových ľudí. V konečnom dôsledku je to jedno, verte mi. Prišla som behu na chuť a to bolo dôležité.

Pravidelne behať som začala asi mesiac pred ultra krátkym triatlonom, ktorý sa konal v septembri v Liptovskom Mikuláši a organizovali ho kamaráti pod hlavičkou Intersportu. Predsa sa nenechám zahanbiť, kondíciu mám, ale od správneho štýlu a dýchania malo moje behanie ďaleko.

Ako správne trénovať

Keď začnete behať, myslíte si, že čím rýchlejšie, tým lepšie. To je ale úplná hlúposť. Treba začať úplne pomaly, aj keď si budete pripadať ako slimák. Prejsť z rýchlej chôdze na džoging, ktorý je taký obľúbený aj u amerických prezidentov.

Dôležité je, aby ste pri behu dodržiavali vašu ideálnu tepovú frekvenciu. Zjednodušene - keď nejdete na kyslíkový dlh. Určíte si ju jednoducho, keď budete bežať a ešte stihnete popritom aj rozprávať.

Maximálnu tepovú frekvenciu (maximálny počet úderov srdca za minútu) si vypočítate tak, že od 220 odpočítate svoj vek. Ak takmer vôbec nešportujete, odpočítajte ešte päť, a ak ste sa dlho liečili z nejakého zranenia, odpočítajte ďalších desať. Pripočítajte päťku, ak máte od 25 do 55 rokov a ak športujete viac ako päť hodín týždenne. Je to však len veľmi približné, každý organizmus reaguje inak.

Ak beháte v tepovej frekvencii približne 70 % z maxima, chudnete, ak na 80 %, trénujete svoje srdce, teda vám hrubnú jeho steny. Všetko nad 80 % je zbytočné. Len vám zbytočne vzniknú mikrotrhliny v svaloch a  celé sa zanesú kyselinou mliečnou, čo každý pozná pod názvom svalovica.

Veľmi dôležité je, že beh by sa pri tréningoch nemal postupom času zrýchľovať, ale mala by sa predlžovať vzdialenosť, na ktorú beháme. Čím dlhšie, tým lepšie, v množnom čísle samozrejme.

Relax nadovšetko

Treba však povedať, že okrem tréningu je rovnako dôležitý aj oddych. Budovanie kondície a nárast svalov prebiehajú práve v tejto fáze.

Je hlúpe si myslieť, že keď budete behať každý deň ako dostihový kôň, budete stále lepší a lepší. Práve naopak, vaše telo sa vyčerpá a znášať záťaž bude horšie. Ideálna na relax je sauna, termálne kúpele doplnené masážami. Okrem toho sa máte dôvod tešiť na niečo pekné, čo príde po tréningovej drine.

Pomaly ďalej zájdeš

Ak vybehnete z domu, dôležité je nesplašiť sa a začať bežať pomalým tempom. Predtým nie je na zahodenie, ak si nájdete 5 minút čas sa trochu ponaťahovať. Telo sa vám za to odvďačí.

Ideálny tréning by mal trvať 40 minút a viac. Nezabúdajte, že ani ťava na púšti bez vody nevydrží. Vy tiež nie. Keď beháte viac ako dvadsať minút, je nevyhnutné zobrať si vodu alebo isodrink, ale účel splní aj sirup od mamičky.

Začať nejakú činnosť bez cieľa sa nedá. Tým vašim môžu byť šunky na stehienkach, ochabnuté svaly po úraze, zlepšenie kondície, nový športovo založený priateľ alebo túžba ísť na preteky alebo zabehnúť maratón.

V súčasnosti máte obrovskú výhodu, funkčné oblečenie váži zopár gramov a rýchlo na vás vyschne. Nemusíte sa pachtiť vo vlnenom svetri, čo vám uštrikovala mama a v ponožkách, ktoré neodsávajú pot. Oblečenie a samozrejme aj kvalitnú bežeckú obuv by ste si mali zaobstarať v značkovom športovom obchode. Zabudnite na tenisky z čínskych obchodov.

Nádych, výdych, natiahnuť, uvoľniť...

Nezabudnite zhlboka dýchať a nech vás ani nenapadne sa hrbiť. Treba bežať pekne s vystretým chrbtom a určite sa vám bude bežať lepšie a aj rýchlejšie, keďže váš krok bude o pár centimetrov dlhší. Po behu nezabudnite na poctivý strečing! Zabránite tomu, aby ste na druhý deň chodili ako káčer Donald.

Začať behať chce veľa sebazaprenia, hlavne keď vás „cucajú“ v práci alebo sa staráte o zopár detí a nebodaj ešte aj o partnera. Ale oplatí sa.

Endorfíny, ktoré sa vám vždy po behu vyplavia do krvi, vás budú prenasledovať po celý život. A pocit bežať len so svojimi myšlienkami a snami alejou rozkvitajúcich stromov je neopísateľný.

Tak už sa treba len premôcť, nakúpiť si bežecké veci, aby ste boli za modelku alebo modela, a šup do tréningového procesu.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/blogy, menuAlias = blogy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
28. máj 2023 21:51