StoryEditor

Desať tajomstiev, ako zhodiť desať kilogramov

17.05.2014, 00:07
Autor:
redakciaredakcia

K želanému výsledku nás často môžu doviesť aj drobné a jednoduché zmeny. Jasné, desať kilogramov nie je málo, ale ak budete nasledovať týchto desať krokov, pôjdu dole pomerne rýchlo.

Pamätajte, že úspešná cesta k schudnutiu vedie cez dôslednosť a trpezlivosť. Nepribrali ste za jednu noc a kilogramy takisto cez noc nezhodíte. Chvíľu potrvá, kým si zvyknete na pravidelný pohyb, dostanú sa vám pod kožu správne stravovacie návyky a naopak, zbavíte sa tých nezdravých.

1. Pátrajte

Popremýšľajte, čo sú príčiny toho, že ste pribrali. Vyprážané jedlá a sladkosti, ktorým neviete odolať? Prestávate sa ovládať, keď je niečo pod zub na dosah ruky? Ste príliš zaneprázdnení, unavení alebo leniví pripravovať si zdravé jedlá? Alebo vybielite chladničku vždy, keď ste nervózni? U väčšiny ľudí je to kombinácia viacerých faktorov. Ak ich pomenujete, uvedomíte si, kde treba začať.

2. Hýbte sa

Úprava stravy a pohyb – to je najúčinnejší spôsob, ako schudnúť, a neskôr si vytúženú postavu udržať. Športujte systematicky a pravidelne, tri- až štyrikrát v týždni. Snažte sa hýbať čo najviac aj v bežnom živote, napríklad chodiť po schodoch namiesto výťahu.

3. Plánujete vopred

Každý ma slabé chvíľky, keď je ťažké robiť zdravé rozhodnutia. Zamyslite sa, v akých situáciách zlyhávate. Nezdravý obed v práci? Vezmite si vlastný z domu. Spráskate po návrate z práce za desať minút všetko, čo nájdete v chladničke? Zjedzte niečo malé cestou domov a majte pripravené jedlo, ktoré iba zohrejete alebo rýchlo dovaríte.

4. Ovocie a zelenina

Môžete si dopriať veľké porcie jedla aj bez toho, aby ste sa predávkovali kalóriami – ak jete ovocie a zeleninu. Oproti iným potravinám obsahujú veľa živín, vlákniny a vody. To vám pomôže schudnúť bez toho, aby ste sa cítili hladní. Polovicu každého taniera s jedlom zaplňte ovocím a zeleninou. Na druhú dajte celozrnné potraviny, chudé mäso, strukoviny, tofu alebo nízkotučné mliečne výrobky.

5. Nepite kalórie

Dávajte prednosť nápojom bez kalórií ako voda či horúci čaj. Z jedinej plechovky sladeného nápoja môžete do seba dostať 240 kalórií a 65 gramov cukru.

6. Nehladujte

Drastické diéty, ktoré vám nanucujú len zopár potravín a výrazne skrešú príjem kalórií, skrátka nefungujú. Ak aj schudnete, pravdepodobne sa časom na vás kilogramy opäť nalepia (možno ešte viac ako predtým). Ak chcete schudnúť natrvalo, musíte zmeniť stravovacie návyky a vytrvať v nich.

7. Tri jedlá

Tri jedlá denne udržujú metabolizmus v správnom rytme a zabraňujú nekontrolovateľnému hladu. Ak obmedzíte hlavné jedlá na menej ako tri, je pravdepodobné, že pri najbližšej príležitosti zjete všetko, čo nie je priviazané. Odporúčané hodnoty pre ženy sú 300 až 500 kalórií na hlavné jedlo, u mužov 400 až 600 kalórií. S desiatou a s olovrantom by ste sa mali vtesnať medzi 100 a 200 kalórií.

8. Dbajte na kalórie

Ľudia, ktorí sledujú množstvo skonzumovaných kalórií a ich výživovú hodnotu, chudnú efektívnejšie. Má to svoje dôvody. Lepšie si totiž uvedomíte, ktoré potraviny obsahujú prázdne kalórie – to sú tie s minimom živín.

9. Váha nie je božstvo

Nerobte z množstva zhodených kilogramov jediné meradlo úspechu. Sú vám nohavice voľnejšie? Dostávate viac komplimentov? Máte viac energie? Zlepšil sa vám krvný tlak a hladina cholesterolu? Ak schudnete päť kíl namiesto desiatich, neznamená to, že ste zlyhali.

10. Neobviňujte sa

Nesnažte sa byť dokonalí. Ak raz za čas zhrešíte, je to v poriadku, stane sa to každému. Jedna výnimka nezmarí vaše úsilie. Necíťte sa preto vinní alebo nahnevaní.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/strava, menuAlias = strava, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
28. máj 2023 11:32