Bežci uvádzajú, že masáž zmierňuje ich svalové napätie a zabraňuje strate rozsahu pohybu, a teda sekundárnemu zhoršeniu bežeckej techniky.
Napriek tomu sa viaceré bežne zaužívané dôsledky masáže nepodarilo vo výskumnej praxi vierohodne overiť.
Mýty:
- Profesor kineziológie JoEllen Sefton z Auburn University v Alabame hovorí, že masáž nedokáže odstrániť toxíny vznikajúce počas športového výkonu z našich svalov tým, že by ich preniesla do krvného obehu. Podľa neho neexistuje žiadny fyziologický spôsob, ktorým by sa to dalo uskutočniť.
- Lekár CraneCrane z McMasterskej Univerzity v kanadskom Hamiltone tvrdí, že nič nenasvedčuje ani tomu, že masáž nás dokáže zbaviť zakyslenia svalov v dôsledku sekrécie laktátu, resp. kyseliny mliečnej. K tomuto záveru došiel na základe výskumu, počas ktorého odobral vzorky svalov športovcom, ktorí po aktívnom výkone dostali desaťminútovú masáž. Porovnanie s referenčnou skupinou športovcov bez masáže ukázalo, že masáž nespôsobila zníženie koncentrácie kyseliny mliečnej vo svaloch.
Pravda:
- Štúdie publikované v Journal of Athletic Training uvádzajú, že masáž po športovej aktivite zmiernuje bolesť a únavu svalov označovanú ako DOMS (Delayed onset muscle soroness) alebo oneskorená únava svalov. Ide presne o ten pocit, ked sa prebudíte den alebo dva po pretekoch a nemôžete poriadne chodiť.
- Viaceré štúdie zhodne uvádzajú, že masáže napomáhajú zlepšiť imunitu a tiež bránia vzniku zápalu. Stačí len jedna masáž a už dôjde ku zvýšeniu množstva rôznych typov lymfocytov (bielych krviniek) a tiež sa znižuje hladina kortizolu (stresový hormón), ktorý má vplyv na vznik zápalu. V končatinách, ktoré boli masírované, výskumy potvrdili podstatne menej zápalových procesov. Kvalitná masáž umožňuje bežcom dlhšie a kvalitnejšie trénovať.