StoryEditor

Trápi vás bolesť svalov? Pozrite si rady, ktoré vám pomôžu

12.05.2018, 08:00
Možno za ňu môžu spúšťacie body. Každý má určite ešte v pamäti obrázky z učebníc prírodopisu, kde sval predstavoval červenú pruhovanú časť nášho tela.

To zodpovedá skutočnosti, sval sa naozaj skladá z vedľa seba uložených pruhov svalového tkaniva. Pri poranení sa tieto pruhy stiahnu a stratia svoju elasticitu. A práve tieto poškodené vlákna sú spúšťacími bodmi.

Spúšťacie body vznikajú na základe úrazu alebo opakovaného preťažovania tkanív. To býva spôsobené statickou záťažou, pri ktorej nedochádza k pohybu, napríklad dlhým sedením v práci. Príčinou môže byť ale aj preťaženie pohybového systému neoptimálne dávkovanou športovou záťažou,“ vysvetľuje fyzioterapeuta Kateřina Honová.

Body o sebe dávajú vedieť bolesťou alebo zášklbmi pri stlačení. Ich zradnosť je však v tom, že sú príčinou prenesenej bolesti. Bolesť teda často cítime aj na iných miestach ako len v samotnom bode. Aj keď problémy zo začiatku v zásade neobmedzujú naše fungovanie v bežnom živote, liečbu by sme rozhodne nemali podceňovať. „Spúšťací bod vysiela nepretržitý prúd informácií o bolesti, ktorý vedie k tomu, že mozog preprogramováva pohyb tak, aby zbytočne nedráždil miesto, ktoré bolesť vyvolalo. To vedie k začarovanému kruhu, kedy bolesť mení pohyb , a tým spôsobuje preťaženie ďalších tkanív a vznik nových bolestivých miest a spúšťacích bodov,“ popisuje Kateřina Honová.

Postupov liečby je hneď niekoľko. Častá je technika riadeného natiahnutia alebo metóda „spray and stretch“.

Pri nej je nutné svalové vlákno najprv schladiť sprejom alebo kockou ľadu a potom natiahnuť. Ďalšou technikou, ktorú môžeme vykonávať aj v domácich podmienkach, je ošetrenie kompresiou, teda zatlačením rúk alebo loptičkou priamo na spúšťací bod.

Pri vleklých problémoch je najlepším riešením navštíviť odborníka. Ten môže do problémového miesta aplikovať kolagénové alebo znecitlivejúce látky alebo zaviesť ihlu.

Fyzioterapeutka Kateřina Honová však pripomína, že rovnako dôležité ako samotná liečba je aj hľadanie príčiny ich vzniku.

Na ošetrenie by mala nadviazať liečba celková, kedy riešime, prečo spúšťací bod vznikol a ako zamedziť, aby sa jeho vznik znovu opakoval. To spočíva v diagnostike pohybového aparátu a kompenzačných cvičení. Bez cvičenia to jednoducho nepôjde,“ hovorí.

01 - Modified: 2022-01-25 08:48:53 - Feat.: - Title: Ako nestratiť bežeckú motiváciu? 02 - Modified: 2021-12-01 16:57:12 - Feat.: - Title: Tipy pre prácu so stresom 03 - Modified: 2021-10-16 21:01:12 - Feat.: - Title: 10 návykov, ktoré ničia váš spánok 04 - Modified: 2021-07-18 18:08:11 - Feat.: - Title: Šesť variant polhodinových bežeckých tréningov, ktoré urýchlia váš bežecký progres o rok 05 - Modified: 2021-07-10 11:49:59 - Feat.: - Title: 5 otázok, ktoré zaujímajú každého bežca
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 04:24