So zvyšujúcim sa vekom dochádza k úbytku svalovej hmoty a rednutiu kostí –osteoporóze. Starší ľudia preto musia vynaložiť viac energie a úsilia na vykonávanie bežných aktivít, akou je napríklad chôdza, čo vedie k celkovému oslabeniu a únave. Riešenie: Najdôležitejšie je v tomto prípade predchádzať zlomeninám, pretože kosti sa stávajú krehkými. Lekár vám pravdepodobne predpíše medikamentóznu liečbu.rungo.idnes.cz
StoryEditor

ŠIMON BUJNA V GLASGOWE PROTI BRITSKEJ ELITE A ÁZIJSKÉMU REKORDÉROVI SU PING-TCHIENOVI

23.02.2018, 17:57
Halový vicemajster Európy Ján Volko sa za pozvanie na nedeľný záverečný šiesty míting prestížneho halového atletického seriálu IAAF World Indoor Tour v škótskom Glasgowe slušne poďakoval. Uprednostnil prípravu na budúcotýždňové halové MS v Birminghame. Logické rozhodnutie.

Slovensko však napriek Volkovej absencii bude mať v šprintérskom súboji na 60 m v Emirates aréne zastúpenie. Veľkú medzinárodnú mítingovú premiéru totiž v Glasgowe absolvuje Šimon Bujna.

„Organizátori hľadali ešte nejakých šprintérov do rozbehov a napadlo mi, že Šimon Bujna by bol vhodný adept. Oslovil som ho, so štartom súhlasil a manažér glasgowského mítingu tiež. Hlavnú úlohu pri tom zohral Šimonov kvalitný výkon 6,68 na slovenskom šampionáte, mal som čím argumentovať,“ objasňoval manažér Alfons Juck, ako sa talentovaný zverenec Dany Horskej v Slávii UK Bratislava dostal na záverečné podujatie IAAF World Indoor Tour.

Halová sezóna sa pre Šimona Bujnu pôvodne skončila minulý víkend na majstrovstvách Slovenska v hale Elán, kde vyhral dvojstovku v absolútnom osobnom rekorde 21,59, bol člen víťaznej štafety Slávie UK Bratislava na 4 x 400 m a na šesťdesiatke došprintoval druhý za 6,68, len o tri stotinky za Volkom, pričom „osobák“ si zlepšil o osem stotín.

„Tento týždeň som mal mať úplné voľno. Keď som sa v stredu dozvedel, že mám šancu bežať v Glasgowe, zmenil som okamžite plány. Hoci trénerka po domácom šampionáte odletela do Dubaja, obratom som s ňou konzultoval, čo a kedy trénovať. Síce sa teraz pripravujem sám, ale v pohode to zvládam,“ vravel s úsmevom 22-ročný semifinalista dvojstovky na minuloročnej Svetovej univerziáde v Tchaj-peji na Taiwane. „Samozrejme, veľmi sa na míting teším. Bude to pre mňa obrovská skúsenosť. Ponuku som vzal hneď, ani som o nej nepremýšľal. Takéto čosi sa predsa neodmieta.“

Bujna budem mať v nedeľu konkurentov ako hrom. Pobeží s kompletnou britskou špičkou na čele s tohtoročnou európskou dvojkou Ujahom (6,53 v roku 2018), ázijským rekordérom a svetovou trojkou Su Ping-tchienom z Číny (6,43), halovým vicemajstrom sveta 2010 a v tomto roku tretím na šampionáte USA Mikom Rodgersom (6,50), exmajstrom sveta na stovke z roku 2003, veteránom Kimom Collinsom, úradujúcim európskym šampiónom na 100 m Holanďanom Churandym Marrinom či jediným Volkovým premožiteľom v behu na 100 m z ME 2017 do 23 rokov v Bydgoszczi Ojiem Edoburunom z Veľkej Británie (6,58). Nebudú sa Šimonovi v takej vyberanej spoločnosti triasť kolená?

„Fíha! Tieto mená počujem prvý raz,“ priznal Šimon, keď sme mu predstavili zopár jeho súperov. „Azda sa mi z nich neroztrasú kolená… Uvedomujem si, že budem asi najväčší outsider, ale nemám čo stratiť. Preto nevidím dôvod na nervozitu. Verím, že si preteky vo výbornej atmosfére užijem naplno, beriem ich ako dobrú motiváciu do ďalších tréningov. Takáto možnosť sa slovenskému šprintérovi nenaskytne často. Budem sa veľmi tešiť, keby som si znova zabehol osobný rekord ako minulú sobotu vo finále na majstrovstvách Slovenska.“

Dva glasgowské rozbehy mužov na 60 m sú na programe v nedeľu o 17.04 a 17.12 h nášho času, finále o 18.08 h. V Škótsku je o hodinu menej.

01 - Modified: 2020-02-15 20:31:41 - Feat.: - Title: Volko tretí na 60m v Glasgowe, zdolal Ujaha a je stále líder WAIT, Duplantisov ďalší svetový rekord v žrdi- 618 CM 02 - Modified: 2019-03-03 20:18:48 - Feat.: - Title: MÉDIÁ O FINÁLE VOLKOVEJ VÍŤAZNEJ ŠESŤDESIATKY NA HME V GLASGOWE 03 - Modified: 2019-03-02 21:18:04 - Feat.: - Title: Famózny úspech šprintéra Volka. Po obrovskej dráme vybojoval európske zlato 04 - Modified: 2019-02-27 19:04:22 - Feat.: - Title: Volka trápia zdravotné problémy, štart na ME je ohrozený 05 - Modified: 2019-02-20 18:17:37 - Feat.: - Title: Volko sa Kiltyho nezbavil, EA pozvala obhajcu do Glasgowa
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
05. október 2023 00:35