StoryEditor

Volka trápia zdravotné problémy, štart na ME je ohrozený

27.02.2019, 19:48
Nevieme, čo môžeme čakať, vraví trénerka.

BRATISLAVA. Deväťčlenná výprava slovenských atlétov odletela v stredu do Glasgowa, kde sa od piatka do nedele uskutočnia halové majstrovstvá Európy.

Nepríjemnou správou pred kontinentálnym šampionátom je zranenie najväčšej slovenskej nádeje. Šprintéra Jána Volka trápi zranenie zadného stehenného svalu a jeho sobotňajší štartu v behu na 60 m je neistý.

Posledné týždne neboli v súlade s plánmi

"Po mítingu Madride som nič necítil. Nebol dôvod neštartovať na halových M-SR v Bratislave. Skúsil som to... Zranenia sú však normálna vec. Každý deň sa pohybujeme na hrane, to sa stáva," nevníma situáciu tragicky Volko, ktorý sa smerom k sobote snažil zaujať optimistický postoj:

"Cítim sa dobre. Samozrejme, moje ambície vinou zranenia trochu klesli, ale urobím všetko, čo sa dá. Keď sa postavím na štart, dám do toho všetko. Myslím si, že by som to mohol zvládnuť, ale teraz neviem povedať, čo bude v sobotu. Zranenie chce čas, ten však nemáme."

,,Keby boli HME o týždeň neskôr, tak by to bolo lepšie. Nemám medailové ambície. Ak by sa mi podarilo dostať do finále, v súčasnej situácii by bo to bol zázrak. Bral by som to pozitívne ako splnený cieľ."

Trénerka slovenskej šprintérskej jednotky priznala, že majú za sebou náročné dva týždne, ktoré neboli v súlade s plánmi.

"Záverečná príprava nám nevyšla tak, ako sme si predstavovali. Od M-SR riešime u Janka zranenie, ktoré vzniklo po mítingu v Madride. Keďže jeho stav sa vzápätí zlepšil, išli sme na národný šampionát, kde sa to však prehĺbilo."

,,Nie sú to príjemné správy. V tejto situácii sme sa ocitli prvýkrát, o to je to pre nás ťažšie," informovala na stredajšom brífingu v sídle Slovenského atletického zväzu Volkova trénerka Naďa Bendová.

Je to poučenie do budúcnosti

Bendová sa vyjadrila k tomu, ako vzniklo Volkovo zranenie. "Stalo sa tak pri brzdení po prebehnutí cieľom, keď dochádza k extrémnemu protipohybu. Ide o ľavý stehenný sval, jeho spodnú časť, kde sa upína. Vnútorná noha je aj pri tréningu pod extrémnou záťažou. "

,,Je to pre nás poučenie do budúcnosti, že aj keď sa zdá problém banálny, vždy to treba skontrolovať. Hoci aj po Madride bol v opatere a lekári a fyzioterapeuti nevideli dôvod, prečo nepokračovať v príprave."

Volko by sa mal v Glasgowe predstaviť v úlohe obhajcu striebornej medaily z Belehradu 2017.

"Do risku nepôjdeme. Ja som skôr opatrný človek, už by som to dávno vzdala, ale v rámci tímu sme sa dohodli, že to skúsime. Záťaž sme znížili na minimum. V rozcvičke sa rozhodne, či áno alebo nie."

,,Aj keď vidina úspechu je fajn, Janko má celú kariéru ešte pred sebou," potvrdila Bendová, že Volkov štart nebudú siliť za každú cenu.

Volkove zranenie ovplyvňuje ambície

Vo výprave, ktorá s výnimkou Matúša Bubeníka (do dejiska sa presunie z Prahy, pozn.) odletela zo Schwechatu, je päť mužov a štyri ženy. Medzi nimi nechýba ani trojskokan Tomáš Veszelka, ktorý skončil vlani na ME v Berlíne ôsmy.

"Medailové priečky môže dosiahnuť hocikto, štartové pole je vyrovnané bez jednoznačného favorita. V tejto chvíli si nedokážem predstaviť, aký výkon bude stačiť na medailu. Myslím si však, že na finálovú osmičku bude treba skočiť 16,50 - 16,60 m."

,,Verím, že sa mi to podarí. Predovšetkým nech vydrží zdravie, trápil ma totiž členok. Je ešte trochu ubolený, ale do piatka, keď ma čaká kvalifikácia, to bude v poriadku."

Šéfom slovenskej výpravy, v ktorej o 6 atlétov menej ako pred dvoma rokmi v srbskom Belehrade, je šéftréner SAZ Martin Pupiš. "Naše ambície sú ovplyvnené skutočnosťou, že Janko Volko nie je úplne fit. Nedávno mal však iba 22 rokov a naša atletika ho potrebuje aj v budúcich rokoch, preto to nebudeme siliť. Rozhodujúce je zdravie," poznamenal Pupiš.

Slovenskí atléti v ére samostatnosti získali v doterajšej histórii halových ME štyri medaily.

Jedno zlato v roku 2007 zásluhou guliara Mikuláša Konopku, striebro predvlani vďaka Jánovi Volkovi v behu na 60 m a dvojnásobnou bronzovou medailistkou je trojskokanka Dana Velďáková (2009, 2011). Celkovo má SR na konte 13 umiestnení v prvej osmičke.

01 - Modified: 2023-02-23 09:05:44 - Feat.: - Title: Na halové ME v Istanbule trojica Forster, Gajanová, Volko 02 - Modified: 2023-02-09 08:47:41 - Feat.: - Title: Volko zlepšil na Czech Indoor Gala v Ostrave rekord SR na 200 m 03 - Modified: 2023-02-06 13:57:33 - Feat.: - Title: Premotivovanie často spôsobuje vážne zranenia 04 - Modified: 2023-01-16 11:17:12 - Feat.: - Title: Nezvyšujte počet nabehaných kilometrov o viac ako 10 percent za týždeň 05 - Modified: 2023-01-03 09:10:19 - Feat.: - Title: Volkova príprava na halovú sezónu 2023 plynie hladko
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
05. jún 2023 02:32