StoryEditor

Rusko vylúčili z olympiády aj MS. Môžu si za to sami, vraví Barteková

09.12.2019, 20:12
Štartovať môžu so štatútom "nezávislých".

Výkonný výbor Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) na pondelkovom zasadnutí vo švajčiarskom Lausanne jednomyseľne prijal odporúčanie svojho výboru pre kontrolu dodržiavania predpisov v súvislosti s masívnym dopingom v Rusku.

Znamená to, že počas nasledujúcich štyroch rokov Rusi nesmú organizovať vrcholné medzinárodné podujatia ako majstrovstvá sveta tiež sa nesmú uchádzať o ich organizáciu.

Rusi tiež nemôžu štartovať na olympijských hrách či svetových šampionátoch pod ruskou vlajkou.

Počas najbližších štyroch rokov tiež ruskí štátni zamestnanci či členovia vedenia Ruského olympijského výboru a Ruského paralympijského výboru nesmú navštevovať medzinárodné športové podujatia.

Informáciu priniesla ruská agentúra Tass. Je možné, že ruská strana tento verdikt napadne na Športovom arbitrážnom súde (CAS).

"Tento trest pre Rusko ochraňuje práva tých ruských športovcov, ktorí chcú súťažiť na veľkých podujatiach a sú schopní dokázať, že neboli súčasťou dopingových machinácií. Sankcie sú nastavené tak, aby potrestali vinníkov a poslali jasný odkaz, že nebudeme tolerovať nečestné správanie. Budeme aj v budúcnosti nekompromisne trestať podvodníkov a brániť nevinných," povedal dosluhujúci prezident WADA Craig Reedie.

Škandál trvá už od roku 2014

Ruskí reprezentanti síce podľa verdiktu budú môcť súťažiť na budúcoročných olympijských hrách v Tokiu, no v japonskej metropole by oficiálne nemala viať ruská vlajka.

Podobná situácia nastala aj na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu, na ktorých sa zúčastnilo aj 168 športovcov pod označením "Olympijský športovec z Ruska".

Tento systém by platil od budúcoročných OH v Tokiu, na ZOH 2022 v čínskom Pekingu aj na svetových šampionátoch v mnohých športoch. Ruský dopingový škandál trvá už od jari 2014, naplno prepukol po ZOH v Soči.

Členka MOV Danka Barteková, ktorá je aj v komisii športovcov MOV, v rozhovore pre agentúru SITA pondelkový verdikt privítala.

Barteková: Vyhral zdravý rozum

"Vyzdvihnem dva najdôležitejšie momenty, ktoré komisia športovcov očakávala. Prvým je potrestanie vinníkov, ktorí zmanipulovali dáta. V tomto smere sme teda očakávali, že budú sankcie. Zároveň sme požadovali, aby čistí športovci mali možnosť štartovať na najbližších olympijských hrách v Tokiu a Pekingu.

Prijatie odporúčania sme privítali, hoci ani v rámci našej komisie sme neboli jednotní. Nie všetci, ale viacerí vplyvní svetoví športovci požadovali pre Rusko kompletný zákaz štartu na najbližších OH a ZOH.

Myslím si však, že vyhral zdravý rozum, teda princíp ochrany čistých športovcov. Podľa mňa to bolo očakávané rozhodnutie, že sa odporúčanie prijme. WADA má totiž momentálne väčšie právomoci a Rusko si za to môže samo.

Nie RUSADA či Ruský olympijský výbor, keďže tieto inštitúcie spolupracujú a chcú zmenu, ale tí, ktorí to spôsobili," povedala pre SITA Danka Barteková.

"Antidopingová agentúra SR ako signatár Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) plne podporuje odporúčania výboru pre kontrolu dodržiavania predpisov. Sankcie sú v súlade s Medzinárodným štandardom pre dodržiavanie súladu s Kódexom, ktorý je v platnosti od apríla 2018. Uvedený štandard bol odsúhlasený všetkými signatármi WADA. V športových kruhoch cítiť silnejšie odhodlanie bojovať proti dopingu zavedením účinnejších procesov z hľadiska dokazovania porušení antidopingových pravidiel pre všetkých signatárov WADA." -Žaneta Csáderová, riaditeľka Antidopingovej agentúry SR

Usmarov si myslí, že trest je príliš tvrdý

Viceprezidentka WADA Linda Hellelandová po pondelkovom verdikte uviedla, že síce hlasovala za súčasnú formu trestu, no ona sama je za celoplošný dištanc.

"Bohužiaľ, na zasadnutí v septembri 2018 sme Ruskej antidopingovej agentúre (RUSADA) uvoľnili činnosť bez toho, aby sme mali k dispozícii dáta. Teraz viem, že toto rozhodnutie bolo nesprávne," uviedla Nórka.


Prezident Medzinárodnej šermiarskej federácie Ališer Usmanov tvrdí, že trest proti ruským športovcom je neúmerne tvrdý. "Boj proti dopingu by sa nemal zamieňať za lynčovanie a aplikovanie nových sankcií za dopingový prehrešok, kde už bol raz vynesený trest," napísal Usmanov v liste WADA ešte v nedeľu.

"Toto rozhodnutie je pokračovanie chronickej protiruskej hystérie. V každom prípade je treba napadnúť ho opravným prostriedkom." - Dmitrij Medvedev, predseda ruskej vlády

Schválenie očakávaného verdiktu je v súlade s postojom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) od chvíle, ako v roku 2016 prepukol ruský dopingový škandál masívnych rozmerov.

Informácie od Rusov mali byť zmanipulované

"Ctíme si zásadu, že vinníkov treba potrestať tak tvrdo, ako to bude možné, a nevinných musíme chrániť," povedal pred niekoľkými dňami prezident MOV Thomas Bach.

Pondelkový verdikt WADA vyplynul zo zdĺhavého vyšetrovania laboratórnych

vzoriek, ktoré Rusko odovzdalo ešte v januári tohto roka.

Práve poskytnutie údajov z moskovského laboratória v prospech WADA bolo súčasťou dohody, podľa ktorej malo následne dôjsť k zrušeniu pozastavenej činnosti Ruskej antidopingovej agentúry (RUSADA).

Uvedené dáta mali poslúžiť na odhalenie roky utajovaného užívania nepovolených podporných prostriedkov u stoviek ruských športovcov. WADA neskôr uviedla, že informácie, ktoré Rusi v januári poskytli, boli zmanipulované.

"Rusi dookola porušujú pravidlá hry, a preto nemôžu obviňovať WADA aj ďalšie športové organizácie zo zaujatosti voči nim,"- KOMISIA ŠPORTOVCOV WADA

Trest sa dotkne aj ME vo futbale

Rozhodnutie WADA by malo mať vážny dopad aj na aktivity Európskej futbalovej únie (UEFA). Návrh totiž zahŕňa aj odobratie podujatí, ktoré boli Rusku pridelené, a to v prípade, ak by to bolo právne aj prakticky možné.

V ruskom Petrohrade sa na budúci rok majú uskutočniť štyri zápasy futbalových ME. Do "Benátok severu" naplánovali na rok 2021 aj finále futbalovej Ligy majstrov.

Medzi ďalšie podujatia, ktoré spadajú do navrhované štvorročného dištancu, patria aj MS 2023 v ľadovom hokeji taktiež v Petrohrade či preteky Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v stredisku Roza Chutor neďaleko Soči.

Takých podujatí na najbližšie štyri roky je však omnoho viac.

Ústupky sa ukázali ako neefektívne

Za plošný dištanc bola aj komisia športovcov WADA, podľa ktorej prístup Rusov k očisteniu ich športovcov od dopingu je výsmech nielen tým, ktorí si ctia pravidlá fair-play, ale aj tým, ktorí ich vytvárajú a chránia.

"Rusi dookola porušujú pravidlá hry, a preto nemôžu obviňovať WADA aj ďalšie športové organizácie zo zaujatosti voči nim. Pravidlá musia všetci dodržiavať. Sme už unavení z rôznych ústupkov a kompromisov voči Rusku, ktoré sa v konečnom dôsledku ukázali ako neefektívne," píše sa v správe komisie športovcov WADA.

Vo vyhlásení sa ešte uvádza, že je známych až 145 kompromitujúcich prípadov manipulácie so vzorkami. "Nikdy sa nedozvieme, kto sú tí športovci a či budú aj naďalej podvádzať," dodala komisia športovcov WADA.

Žurovová: Rusko sa určite odvolá

Rusko sa odvolá voči rozhodnutiu Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), ktorá v pondelok suspendovala krajinu z účasti na vrcholných podujatiach v nasledujúcom štvorročnom období.

Pre agentúru TASS to uviedla bývalá olympionička Svetlana Žurovová, ktorá pracuje v parlamentnej komisii pre medzinárodné záležitosti.

"Som stopercentne presvedčená o tom, že Rusko sa voči rozhodnutiu odvolá.

Musíme brániť našich športovcov," uviedla bývalá rýchlokorčuliarka a víťazka Svetového pohára na 500 m trati, ktorá v roku 2007 úspešne kandidovala za stranu Jednotné Rusko v parlamentných voľbách. V Štátnej dume pôsobila jedno volebné obdobie do roku 2011.

Ganus upozorňoval na trest už dlhšie

Vo štvrtok 19. decembra sa uskutoční zasadnutie dozornej rady Ruskej antidopingovej agentúry (RUSADA), na ktorom sa zvolí ďalší postup a padne rozhodnutie, či sa krajina voči suspendácii zo strany WADA odvolá.

Jedným z mála ľudí z ruského prostredia, ktorý dlhodobo poukazoval na hrozbu trestu bol, paradoxne, šéf Ruskej antidopingovej agentúry Jurij Ganus. Ten už mesiace nabádal na transparentné a korektné riešenie krízy. Pre New York Times povedal, že trest je "iba logickým vyústením udalostí".

Napriek tomu sa postaví za odvolanie, hoci pochybuje o jeho úspešnosti. Ganus tiež naznačil, že situáciu v tamojšom športe môže zlepšiť iba prezident Ruskej federácie Vladimir Putin. "Iba jedna osoba má možnosť zmeniť stav vecí," citoval Ganus New York Times.

Hellandová: Je to mimoriadne vážny podvod

Rusom však hrozil oveľa prísnejší trest. Na čelných miestach WADA sa ozývali aj hlasy, ktoré požadovali absolútny zákaz štartu všetkých ruských športovcov.

"Čelíme jednému z najväčších škandálov v histórii športu. Jedna z najväčších krajín, športová veľmoc podvádzala, potom manipulovala a ničila dôkazy. Fakty sú zrejmé, sme svedkami mimoriadne vážneho podvodu.

Rusi navyše stále popierajú svoju zodpovednosť a bránia sa pohnutiu ďalej. Som za celoplošný zákaz pre všetkých športovcov. Musím vyslať jasný signál, ktorý prebudí kompetentné orgány v Rusku," povedala viceprezidentka WADA Linda Hellelandová.

Podozrivých je takmer 300 Rusov

Už skôr sa v podobnom duchu vyjadril šéf Americkej antidopingovej agentúry (USADA) Travis Tygert. "WADA musí byť prísnejšia a uplatniť absolútny zákaz v súlade s pravidlami. Odporúčanie komisie je neadekvátne," citovala Tygerta na konci novembra agentúra TASS.

WADA otvorila desiatky prípadov proti ruským športovcom podozrivým z porušenia antidopingových pravidiel. Celkovo je podozrivých 298 Rusov, manipulácia z dátami z moskovského laboratória však výrazne skomplikovala prácu vyšetrovateľov.

WADA vyšetruje iba 153 podozrivých, zvyšné prípady zmarili vymazané či zmenené dokumenty z moskovského laboratória. Doposiaľ začali stíhanie voči 41 ruským vzpieračom, dvom reprezentantom v taekwonde, jednom zápasníkovi a kanoistovi. 

Časová línia ruského dopingového škandálu

Február 2014- Ruský prezident Vladimir Putin otvoril ZOH 2014, prvú olympiádu na území krajiny po rozpade Sovietskeho zväzu. Ruský tím všetkých zaskočil, keď ovládol medailovú bilanciu krajín so ziskom takmer dvojnásobného počtu kovov ako na ZOH 2010 v kanadskom Vancouveri

December 2014 - Nemecký televízny kanál ARD informoval o podozreniach z korupcie a systematického dopingu naprieč ruským športom. Svedkami boli aj bývalý člen Ruskej antidopingovej agentúry Vitalij Stepanov a jeho manželka Julia, bežkyňa na 800 m potrestaná za doping. Stepanovovci sa rozhodli skrývať z obáv o svoju bezpečnosť.

November 2015 - Odvolávajúc sa na svojho niekdajšieho prezidenta Dicka Punda sa Svetová antidopingová agentúra (WADA) zrušila národné antidopingové laboratórium v Rusku. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF), po novom už Svetová atletika (WA), dištancovala vedenie ruskej federácie a tento trest trvá doteraz.

Máj 2016- Americký denník The New York Times priniesol svedectvo bývalého šéfa antidopingového laboratória v Moskve Grigorija Rodčenkova, ktorý informoval o tom ako vymieňal odobraté vzorky športovcov za čisté ako súčasť štátom riadeného programu pred ZOH 2014 v Soči a ďalšími vrcholnými podujatiami. Vyšetrovanie kanadského právnika Richarda McLarena odhalilo stovky prípadov maskovania dopingu ruských športovcov naprieč celým spektrom odvetví. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) začal s opätovným testovaním vzoriek z OH 2008 a 2012, pričom odhalil doping u mnohých ruských športovcov, ale aj u reprezentantov iných krajín.

August 2016- Rusko na OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro malo iba obmedzený počet športovcov, pod piatimi kruhmi štartovali iba tí, ktorí vierohodne dokázali svoju "čistú" minulosť. MOV povolil na OH štart obmedzenému počtu Rusov, no Medzinárodný paralympijský výbor na PH 2016 nepustil športovcov z Ruska.

August 2017- Dištanc pre ruských atlétov trvá už dva roky a na MS v Londýne sa prestavilo iba 19 Rusov. Výšku žien vyhrala Maria Lasickiené, no ruskú hymnu jej nehrali. Dvaja reprezentanti Ruska neskôr prišli o strieborné medaily pre porušenie antidopingových pravidiel.

December 2017- MOV na základe masívneho podvodu s antidopingovými vzorkami ruských športovcov pred ZOH 2014 dištancovala Rusko zo ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu. V Kórejskej republike mohlo štartovať 168 reprezentantov ako "Olympijskí športovci z Ruska", zlato získali v súťaži krasokorčuliarok či v hokeji mužov. Dvaja ruskí reprezentanti počas ZOH 2018 neprešli dopingovými testami.

Jún a júl 2018- Rusko hostilo futbalové majstrovstvá sveta. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) zvažovala sankcie proti ruskému futbalu, napokon k nim však nepristúpila.

September 2018 - WADA uvoľnila činnosť Ruskej antidopingovej agentúre (RUSADA) napriek nesúhlasnému stanovisku množstva športovcov z iných krajín. Na oplátku mali Rusi dodať dáta z moskovského laboratória, ktoré by mohli viesť k odhaleniu ďalších dopingových hriešnikov. Ruská strana nedodržala koniec decembra 2018 ako hraničný termín a údaje odovzdala až v januári 2019.

Október 2018 - Americká prokuratúra obvinila ruské spravodajstvo z toho, že počas ZOH 2018 viedla kampaň na cielené očierňovanie športovcov z iných krajín.

Jún 2019 - Bývalý prezident IAAF Lamine Diack sa vo Francúzsku postavil pred súd vo veci obvinenia z korupcie, súčasťou ktorej mala byť finančná odmena za krytie dopingových prehreškov ruských atlétov.

September 2019 - WADA oficiálne potvrdila, že našla známky úmyselnej modifikácie údajov, ktoré v januári dodala RUSADA. Cieľom úpravy dát bolo krytie používania dopingu ruskými športovcami. Rusi to označili ako individuálne konanie spomenutého Rodčenkova.

November 2019 - Prezident Ruskej atletickej federácie bol obvinený z falšovania dokumentácie pri dopingových prehreškoch ruských atlétov. Rusku hrozí úplný dištanc od WADA, keďže už štyri roky má obmedzené fungovanie.

December 2019- WADA rozhodla o treste pre Rusko na najbližšie štyri roky. Rusi môžu na OH 2020, ZOH 2022 a ďalších svetových vrcholných podujatiach štartovať nanajvýš ako neutrálni športovci. Ruská strana má možnosť odvolať sa.01 - Modified: 2023-05-19 12:54:15 - Feat.: - Title: Ema Hačundová 02 - Modified: 2023-05-18 08:10:51 - Feat.: - Title: Doping, podvádzanie, zastrašovanie 03 - Modified: 2023-05-18 08:03:00 - Feat.: - Title: Viktória Forster zbierala body do rebríčka v Aténach 04 - Modified: 2023-05-09 07:50:41 - Feat.: - Title: Ján Volko v letnej premiére 2023 vyhral behy na 150 a 300 m v Bratislave vo svojich druhých najlepších výkonoch v kariére 05 - Modified: 2023-05-04 09:02:32 - Feat.: - Title: Gabriela Gajanová sa na sezónu pripravovala na juhu Afriky
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
04. jún 2023 08:47