EYOF 2022
StoryEditor

EYOF 2022: Talenty na Slovensku máme, no nesmieme ich strácať!

01.08.2022, 17:19

Desať slovenských atlétov sa dostalo do ôsmeho miesta. A medailu si domov vezú dve dievčatá. Bronz patrí Anne Šimkovej v skoku o žrdi a striebro uchmatla celkom nečakane Lenka Gymerská. Na štart sa postavilo celkovo 28 reprezentantov a pre väčšinu to bolo doteraz ich najväčšie atletické podujatie.

„A sú to športovci, ktorí vyrastajú v kluboch od východu na západ. A to je pre atletiku veľmi dobrá správa. Navyše je to aj skvelá vizitka pre trénerov v jednotlivých kluboch,“ pripomenul šéftréner reprezentácie U18 Milan Laurenčík. „A nejde iba o profesionálnych trénerov. Pretože dobrá polovica tých, ktorí pripravili na EYOF aspoň jedného reprezentanta, sú v podstate dobrovoľníci. Atletika je ich koníčkom, pretože nemajú žiaden profesionálny plat,“ poznamenal Laurenčík. Pri troške šťastia mohla byť medailová bilancia o niečo lepšia, ale na keby sa v športe nehrá.

Oveľa dôležitejšie však je, že väčšina mladých reprezentantov si dokázala na najvýznamnejšom podujatí v sezóne prepísať svoje osobné maximu. A v tomto svetle potom vyzerá aj konečné umiestnenie mimo najlepšej desiatky oveľa hodnotnejšie. „Navyše aj neúspech treba vnímať ako skúsenosť. Patrí to k športu a netreba to hneď baliť. Že mne sa to nepodarilo, tak sa na tú atletiku vykašlem. Práve naopak. Tí mladí to nesmú brať ako tragédiu. Neúspech je z môjho pohľadu podnetom do tvrdšej práce. Balia to len tí najslabší,“ poznamenal Laurenčík. Generácia atlétov do 17 rokov je navyše presne tá, kde sa stráca najväčšie množstvo talentov. Dokonca aj tí úspešní nemajú vždy snahu a chuť pokračovať a napredovať. „Je to celosvetový trend, že len zhruba 20 – 25 percent sa dostane až do tej dospeláckej kategórie a tam sa tiež zaradia medzi úspešných,“ vysvetlil šéftréner SAZ Martin Pupiš. Veľmi podobne to je aj na Slovensku. Pretože nie všetci, ktorí boli v minulosti na nejakej medailovej pozícii na podujatí EYOF, vydržali pri atletike až do dospelého veku. „Musíme sa preto snažiť, aby sme udržali čo najviac talentov,“ doplnil Martin Pupiš. Na mládežníckych šampionátoch niekedy dominujú reprezentanti, ktorí sú vývojovo o niečo pred svojimi rovesníkmi. Ale nebýva to pravidlom. Napríklad v zostave Slovákov, ktorí sa dostali v Banskej Bystrici do finálovej osmičky nie je ani jeden atlét tejto kategórie. „Naozaj to vyzerá tak, že toto sú atléti, ktorí patria k takzvaným prírodným talentom. Nemajú za sebou ani žiadne špeciálne tréningy. A presne toto je ten dôležitý odrazový mostík k tomu, aby sa uplatnili aj medzi staršími,“ doplnil Martin Pupiš.

Slovenským objavom šampionátu je štvorstovkárka Lenka Gymerská. Šokovala nielen výsledkom, ale najmä svojim bežeckým prejavom. Pretože k svojmu striebru sa predrala až v záverečných desiatkach metrov. A vo svojich pätnástich rokoch sa výrazne zlepšeným osobný rekordom (55,23 s) katapultovala medzi najlepšie slovenské štvorstovkárky v sezóne. Čo je po odchode aj na medzinárodnej scéne úspešnej Ivety Putalovej veľmi dobrá správa. „Vyzerá to naozaj dobre. Na prekážkovej štvorstovke máme naozaj dobrú zostavu (Zapletalová-Ledecká-Slezáková) a teraz sa ukazuje ďalší talent na štvorstovke,“ dodal Pupiš.

01 - Modified: 2023-09-13 10:41:53 - Feat.: - Title: Športová aktivita vám zlepšuje život 02 - Modified: 2023-09-13 07:57:41 - Feat.: - Title: Zlatý míting WACT v Záhrebe: Gajanová štvrtá na 800 m, Volko na dvojstovke piaty 03 - Modified: 2023-09-13 07:52:20 - Feat.: - Title: Motivácia rozhýbať svoje telo 04 - Modified: 2023-09-11 22:00:00 - Feat.: - Title: Súlovské skaly sú obľúbeným miestom pre turistov a outdoorových nadšencov. Nachádzajú sa v oblasti Strážovských vrchov a sú známe svojou náročnou, ale nádherne malebnou prírodou 05 - Modified: 2023-09-08 10:22:55 - Feat.: - Title: Naučiť sa dýchať je veľmi praktické riešenie
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
22. september 2023 14:28