Zástupcovia športových zväzov
StoryEditor

Zástupcovia športových zväzov diskutovali s najvyššími predstaviteľmi Ministerstva cestovného ruchu a športu SR, zväzy by mali na rok 2024 dostať o 20 percent viac financií

24.04.2024, 13:10

Zhodnotenie činností počas prvých necelých troch mesiacov existencie Ministerstva cestovného ruchu a športu SR (MCRŠ SR), informácie o činnosti Fondu na podporu športu (FNPŠ) či o ďalších otázkach štátnej športovej politiky zazneli počas pracovného stretnutia členov Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) v Bratislave. Zástupcovia športového hnutia privítali vznik nového rezortu a jeho doterajšiu komunikáciu.

Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR vzniklo 1. februára 2024. Podľa prezidenta SOŠV Antona Siekela športové hnutie nebolo predtým vtiahnuté do diskusií a rokovaní do takej veľkej miery, ako v poslednom období od vzniku ministerstva. „Máme s kým rokovať, zdieľať údaje, ktoré máme k dispozícii, a spoločne hľadať, čo je pre slovenský šport najlepšie a najefektívnejšie. Dialóg a porozumenie strán sú dôležité. Športové hnutie môže byť príkladom pre ostatné sféry spoločnosti, ako diskutovať a hľadať názorové prieniky,“ povedal na úvod stretnutia Anton Siekel.

Minister Dušan Keketi ozrejmil činnosti, ktoré urobili pracovníci Ministerstva cestovného ruchu a športu SR za prvé týždne svojej činnosti. Uskutočnili sa oponentúry Top tímu, na účty jeho členov už prišli prvé financie. V spolupráci so zväzmi, vyššími územnými celkami a samosprávami sa pripravuje pasportizácia športovísk, pracuje sa na Informačnom systéme športu. Diskutuje sa o revitalizácii vzorca na výpočet príspevku uznaného športu aj o odvodoch profesionálnych športovcov. Športové zväzy už môžu nahlasovať medzinárodné podujatia, ktoré by mal štát podporiť v najbližších rokoch. Pripravujú sa zároveň novely zákona o športe i o fonde, či nová filozofia Top tímu.

Už čoskoro by sa mal navýšiť príspevok uznanému športu o 20 % nad rámec sumy určenej na rok 2024. Je snaha navýšiť aj tohtoročný rozpočet FNPŠ o 18 miliónov eur. Ministerstvo v spolupráci s ďalšími rezortmi hľadá zdroje na dodatočné financovanie športu. „Hľadáme aj možnosti, aby mal šport podporu zo strany Slovakia Travel a ešte vo väčšej miere ako doteraz aj od lotériovej spoločnosti Tipos,“ povedal Dušan Keketi.

Štátny tajomník MCRŠ SR pre šport Ján Krišanda priznal, že prioritou prvých dní bolo, aby športové hnutie nepocítilo prechod kompetencií z jedného rezortu na druhýý. V rámci sekcie športu sa na ministerstve podľa jeho slov vytvára nová štruktúra. Cieľom je intenzívnejšia a lepšia komunikácia ministerstva so zástupcami športu. „Diskutujeme so zástupcami športovej obce, aby sme čo najlepšie nastavili pravidlá. Dvere máte u mňa všetci otvorené,“ uviedol štátny tajomník, ktorý na stretnutie prišiel aj v spoločnosti riaditeľov všetkých odborov ministerstva.

„Športové zväzy by mali cítiť väčšiu dôveru zo strany štátu. Chceme zmeniť zákon o športe tak, aby sa pre zväzy znížila administratívna záťaž. V súvislosti s 20-percentným navýšením príspevku uznanému športu chcem zdôrazniť, že budete mať voľnosť vo výbere účelu ich použitia,“ potešil zástupcov športových zväzov štátny tajomník. Zároveň im však Ján Krišanda adresoval aj určitú kritiku, keď upozornil, že ministerstvo zväzom dávnejšie odoslalo návrhy zmlúv na tento rok, ale v prípade viacerých muselo veľmi dlho čakať na ich skompletizovanie.

„Jedným z cieľov je aj zlepšenie financovania športovcov v Národnom športovom centre. Veď napríklad tí, ktorí sú zaradení v C-kategórii, majú podporu len vo výške 1000 eur ročne, čo je okolo 80 eur mesačne. To je nič,“ informoval ďalej.

Predseda správnej rady Fondu na podporu športu Lukáš Pitek predstavil tri kľúčové oblasti činnosti tejto inštitúcie. FNPŠ bude naďalej podporovať rozvoj všeobecnej športovej infraštruktúry. Pripomenul, že do výzvy Infra 4 prišlo rekordných 225 žiadostí na budovanie a modernizáciu v celkovej výške 79,1 milióna eur.

Lukáš Pitek chce predložiť dozornej a správnej rade návrh na navýšenie financií v tohtoročných výzvach na 35 miliónov eur a následne dosiahnuť ročné navýšenie rozpočtu fondu až na 50 miliónov eur. Fond sa bude zároveň zaoberať na základe podkladov od športových zväzov návrhom športovej infraštruktúry národného významu. Do budúcnosti chce podporovať aj organizáciu medzinárodných podujatí, aj keď v tomto ohľade je viazaný návrhmi zo strany ministerstva. Zatiaľ FNPŠ podporil organizáciu Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní Jasnej a majstrovstiev Európy do 21 rokov 2025 vo futbale.

Čestný prezident SOŠV František Chmelár sa priznal, že vznik ministerstva v minulosti nepodporoval, pretože sa obával nárastu byrokracie a možného „štátneho terorizmu“ voči športovým spolkom. „Bolo by však obrovskou chybou nevyužiť vznik ministerstva. Má pred sebou veľkú výzvu, pretože je potrebné veľa naprávať z minulosti. Vyzývam nás všetkých, aby sme ministerstvo nielen rešpektovali, ale aby sme mu boli nápomocní, aby sme komunikovali a prichádzali s nápadmi,“ povedal.

Niektorí diskutujúci sa zamerali na tému Top tímu a spochybňovali kritériá na zaradenie doň, ale minister Dušan Keketi upozornil, že kým na Slovensku je v tomto tíme až 270 športovcov, v dvakrát ľudnatejšom (a v športe podstatne úspešnejšom) Česku len okolo 200.

„Súčasné pravidlá pokrývajú obrovské množstvo športov aj športovcov. Musíme poriadne vyhodnotiť dáta a pri tvorbe koncepcie Top tímu následne rozlíšiť odmenu za výsledky športovcov v predchádzajúcom období a príspevok na ich prípravu v ďalšom období,“ vyjadril sa k téme prezident SOŠV Anton Siekel.

Zrkadlom celkove neradostného stavu slovenského vrcholového športu je aj nízky počet miesteniek na olympijské hry v Paríži. Je zrejmé, že SOŠV tam vyšle historicky najmenšiu slovenskú olympijskú výpravu. „Po skončení hier sa budeme musieť zamyslieť, ako nastaviť systémové riešenia, aby sa slovenský šport posunul vpred,“ zakončil stretnutie generálny sekretár SOŠV Jozef Liba. Naznačil, že na jeseň by sa mala uskutočniť konferencia s pracovným názvom „Ako ďalej, slovenský šport?“

01 - Modified: 2024-04-18 08:03:39 - Feat.: - Title: Z behania v kopcoch bude mať úžitok každý 02 - Modified: 2024-04-18 07:58:19 - Feat.: - Title: Slovenská priorita na MS družstiev v chôdzi v Antalyi – získať miestenky v miešanej štafete na olympijské hry v Paríži 2024 03 - Modified: 2024-04-17 08:23:46 - Feat.: - Title: Sto dní pred otvorením Hier XXXIII. olympiády v Paríži Slovensko len so 14 miestenkami 04 - Modified: 2024-04-15 07:57:55 - Feat.: - Title: Rekreačný a výkonnostný beh 05 - Modified: 2024-04-15 07:52:40 - Feat.: - Title: Kenské triumfy na TIPOS Národnom behu Devín – Bratislava
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
24. apríl 2024 13:10