StoryEditor

Behať, či nebehať? To je otázka!

13.05.2009, 09:00
Autor:
HNHN
Popri všetkom zhone a povinnostiach každodenného života zabúdame na najväčšie dobrodružstvo života preverené generáciami našich predkov – pohyb, presnejšie behanie. Neváhajte teda, obujte si bežecké topánky a vybehnite na trať!

Popri všetkom zhone a povinnostiach každodenného života zabúdame na najväčšie dobrodružstvo života preverené generáciami našich predkov – pohyb, presnejšie behanie. Neváhajte teda, obujte si bežecké topánky a vybehnite na trať!

Pripravili sme si pre vás prvú časť z necelej stvoky dôvodov, prečo behať.

1. Beh poľudštil opicu

Schopnosť rýchlo bežať umožnila našim predkom obývajúcim v prehistórii africké savany, aby sa vyčlenili z živočíšnej ríše. Podľa amerických vedcov oslovených odborným mesačníkom Nature beh mal rozhodujúci význam pre utváranie ľudskej civilizácie. Mať rýchle, šikovné nohy bolo na počiatku ľudského veku otázkou prežitia. Iba vďaka tejto schopnosti mohli naši príbuzní z dávnych dôb prenasledovať korisť tak dlho, až padla vyčerpaním, alebo uniknúť z dosahu dravcov.

2. Je to prirodzený pohyb

Nie je treba veľa vedieť, úplne postačí obuť si bežecké topánky a rozbehnúť sa. Beh nemá žiadne zložité pravidlá a nevyžaduje ani taktickú prípravu. Pre zvedavcov je tu len trocha teórie behania navyše, pre starších a chorľavých bežná lekárska kontrola, ale radšej ešte pred štartom.

3. Umožňuje rýchle pokroky

Pravidelným tréningom človek môže zlepšiť svoj štýl a behať efektívnejšie. (Áno, určité výnimky potvrdzujúce pravidlo existujú.) Ak uvidíte, aký rýchly pokrok robíte, bude vás behanie aj viac baviť ako napríklad tenis, kde si musíte hodiny a hodiny odmakať pri tréningovej stene.

4. Je najlacnejším športom bez nárokov na špeciálne vybavenie

Postačia iba kvalitné bežecké topánky. Na tých naozaj nešetrite. Nemusíte si kupovať úplne najnovšie modely, ale radšej vyberajte zo známych a preverených značiek. (Viac sa dozviete v úplne prvom vydaní časopisu RUN Magazine)

5. Nepozná vekové obmedzenia

Nikdy nie ste natoľko starí, aby ste nemohli začať pravidelne behať. Behať môžete prakticky v ktoromkoľvek veku, jediným pravidlom je neprepínať svoje sily a vždy pamätať na základnú mantru: Život znamená pohyb, ale ten je treba prežiť.

6. Behať sa dá vždy

Prekážky neexistujú, behať môžete za slnečného počasia, dažďa, zimy a tmy (pre tento prípad odporúčame dobre viditeľnú bežeckú výbavu).

7. Behať sa dá všade

Pláž je tak isto vhodná ako hlboké lesy, park či mestské ulice. Nie je nutný prenájom špecializovaných plôch a športovísk. Nezabudnite si však vybrať športovú obuv podľa povrchu, na ktorom beháte.

8. Nezaberá príliš veľa času

Všetko záleží len na vás, behať môžete ráno, cez deň, večer. Beháte vtedy, keď máte čas a ako dlho máte čas.

9. Je to najúčinnejší kardiovaskulárny tréning

Žiaden šport nejde tak priamo k cieľu ako beh. Na konci snaženia je zdravý organizmus, samozrejme, ak to nepreháňate. Pamätajte si, všetko s mierou.

10. Prináša rýchle, na prvý pohľad očividné výsledky

Už počas niekoľko málo mesiacov je možné výrazne zlepšiť telesnú kondíciu. To poznáte okamžite pri akýchkoľvek fyzických aktivitách, napríklad pri výstupe po schodoch – dýchavičnosť už je preč.

11. Neriskujete vážnejšie zranenia

Môžete zakopnúť, odrať si koleno, podvrtnúť si členok. Ak bežíte v bezpečnom teréne a v kvalitnej obuvi, viac nepríjemností by vám hroziť nemalo. Pozor však na bolesti achiloviek, mohlo by to byť upozornenie na možný zápal. V tomto prípade okamžite navštívte ortopéda. Natrhnutá alebo dokonca odtrhnutá achilovka znamená len nepríjemnosti.

12. Reguluje krvný tlak, zlepšuje krvný obeh

Ak máte zvýšený alebo dokonca vysoký krvný tlak, je najvyšší čas začať s behom. Pekne pomaly – ale potešujúci výsledok sa dostaví rýchlo.

13. Znižuje pulzovú frekvenciu

Vysoká pulzová frekvencia má vplyv na celý kardiovaskulárny systém. Ak nie ste v kondícii, srdce vám búcha naplno aj pri kratšej chôdzi po schodoch. Pravidelným behaním sa srdce postupne naučí lepšie zvládať fyzickú záťaž a aj pulz sa spomalí.

14. Zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc

Vďaka aktívnemu pohybu poriadne prevetráte svoje pľúca, pravidelná záťaž výrazne zlepší objem vdychu. Telo sa tak rýchlejšie a lepšie okysličí, vaše fyzické výkony stúpnu.

15. Znižuje hladinu cholesterolu

Behom sa môže znižovať hladina zlého cholesterolu v tele, cievy sú v lepšej kondícii a riziko kardiovaskulárnych chorôb sa výrazne znižuje. Avšak ani beh nevyrieši vrodené predispozície k zvýšenej hladine cholesterolu.

16. Budete obratnejší

Hráte futbal? Basketbal? Lyžujete? Jazdíte na snowboarde? Začnite behať a budete obratnejší.

17. Zlepšuje kondíciu

Tu platí priama úmera – čím viacej beháte, tým lepšie sa cítite. Pre maximálny efekt by sa príprava mala viac podobať klasickému bežeckému tréningu ako joggingu. Zaraďujeme rýchlejšie úseky. Medzi vyhľadávané trasy patrí 10 km, polmaratón, maratón aj krosové behy. Bežec, ktorý už získal základnú kondíciu, behá 3- aj viackrát týždenne. Za týždeň nabehá 30 až 50 kilometrov.

18. Rozvíja svaly dolných končatín

Najviac zaťažované partie tela sú svaly nôh, ale neexistuje lepší a prirodzenejší spôsob ich posilňovania.

19. Rozvíja svali paží

Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, systematické pumpovanie rukami pri behu sa prejavuje spevnením ich svalov.

20. Rozvíja svalstvo trupu

Svalový aparát sa však nerozvíja rovnomerne, preto je dobré doplniť kondičný beh kompenzačným, strečingovým a posilňovacím cvičením.

Stále sme vás nepresvedčili?
 
Dôvody navyše pre dámy: Dôvody navyše pre pánov:
Zoznámite sa so zaujímavými mužmi. Bežci, ktorí behajú v tú istú dobu na tom istom mieste, pomerne rýchlo vytvárajú neformálnu komunitu. Stačí, ak pred ním akoby zakopnete a priebeh zoznámenia bude oveľa rýchlejší ako „v civile“. Dokážete utiecť pred bitkou. Nikto vám nestačí, utečiete aj najsilnejšiemu bitkárovi.
Budete mať perfektné telo. Behanie formuje tie partie, na ktorých záleží hlavne ženám – boky, zadok a stehná. Intenzívne spaľovanie tukov spoločne so zlepšeným držaním tela prispieva k zvýšeniu sex-appealu i sebavedomia. Pre manželku budete stále hrdina. Keď sa vydáte behať do hustého dažďa či chladu, bude mať o vás starosť. Vaše odhodlanie jej bude imponovať.
Znamená priepustku z domu. Je to dobrá zámienka pre to, aby ste vypadli, keď to potrebujete. Môžete sa tak elegantne vyhnúť výmene názorov s mužom alebo ratolesťami v puberte. Ušetríte si tak výroky, ktoré by ste mohli neskôr ľutovať. Ušetríte. Nebudete fajčiť a piť budete iba málo, objavíte finančné rezervy.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
07. jún 2023 11:06