StoryEditor

Túžite po dobrodružstve? Podstúpte bežeckú trilógiu

18.05.2009, 08:00
Autor:
HNHN
Pokorte púšť, džungľu aj veľhory. Ak chcete spoznať preteky, ktoré sú veľmi drsné, veľmi dlhé, veľmi náročné, ale tiež neskutočne krásne, neváhajte a vybehnite na súboj s prírodou i vlastnými silami.

Pokorte púšť, džungľu aj veľhory. Ak chcete spoznať preteky, ktoré sú veľmi drsné, veľmi dlhé, veľmi náročné, ale tiež neskutočne krásne, neváhajte a vybehnite na súboj s prírodou i vlastnými silami.

Bude to bezpochyby váš najťažší bežecký zážitok, ktorý vás raz a navždy zmení. Skúste magickú trojkombináciu, vďaka ktorej spoznáte nekonečný priestor pieskových dún, nazriete do útrob pralesa a zdoláte príkre zrázy ázijských veľhôr. Ultraextrémne behy otestujú vašu fyzičku v náročnom prostredí a pri mimoriadnej záťaži na superdlhých tratiach. Obtiažnosť týchto pretekov spočíva v krátkej dobe na regeneráciu po náročnom dennom výkone. Na trase usporiadatelia spravidla zaisťujú vodu, soľ, ovocie a niekedy aj iné jedlá. Zostatok vecí si pretekár spravidla nosí v batohu na chrbte. Nocuje sa v provizórnych podmienkach, v stanoch, prípadne v jednoduchých prístreškoch v etapových mestách.

1 Piesok – Marathon des Sables

Počas Pieskového maratónu, ktorý sa konal 23.3. až 2.4.2009 sa bežalo 7 dní; celková dĺžka bola 240 kilometrov, pričom najdlhšia etapa meria 82 km.

Preteky sa behajú od roku 1986 v marockej púšti a považuje sa za najťažší extrémny beh súčasnosti. Pretekári musia niesť všetky svoje veci vrátane jedla v batohoch na svojich chrbtoch. Vodu a stany poskytujú pretekárom organizátori.

Pri pretekoch v roku 1988 sa jeden z účastníkov, taliansky policajt Mauro Prosperi, počas piesočnej búrky na trati stratil. Záchranári ho našli až o 9 dní veľmi pochudnutého, vážil o 18 kg menej.
Štartovné činí približne 100 000 Sk. Viac na oficiálnej webovej stránke Marathon des Sabres: www.darbaround.com.
 

2. Džungľa – The Jungle Marathon

Ročník 2008 tohto šesťetapového, 200 km dlhého behu v džungli a tropickom pralese pozdĺž rieky Tapajos sa uskutočnil v októbri. Pretekári pred tortúrou povinne podstupujú lekársku prehliadku vrátane kontroly povinnej výbavy liekov. Bežci musia byť počas celej doby pretekov absolútne sebestační, bežia so zásobami jedla a liečiv; okrem toho majú ešte povinne na chrbte spací vak vrátane nepremokavého puzdra a moskytiéru. Organizátori zaisťujú pre súťažiacich len vodu a prístrešky na prenocovanie. Viac na http://www.junglemarathon.com.

3. Hory – Annapurna Mandala Trail

Ide o osemetapové bežecké preteky v celkovej dĺžke 320 kilometrov, ktoré sa konajú spravidla na začiatku novembra v Nepále v srdci Himalájí, v okolí masívu Annapurny. Samotnému behu predchádza štvoretapový približovací pochod dlhý 100 kilometrov do miesta štartu, ktorým je Annapurna Base Camp. Popredný britský časopis The Observer zaradil výstup do tohto tábora medzi 20 najkrajších trackov na svete.

Štartové pole má limit 40 bežcov, ktorí si v priebehu pretekov nesú kompletné vybavenie v batohu na chrbte, prekonávajú celkové prevýšenie 12 500 výškových metrov smerom nahor a 15 830 výškových metrov smerom nadol. Najvyšším bodom pretekov je sedlo Thorong La vo výške 5 416 metrov nad morom; najnižšie položený cieľ leží v Besi Sahar vo výške 820 metrov nad morom. Bežecký terén sa mení od polopúšte až po snehové a ľadové polia. A ešte impozantné teplotné rozpätie +30 °C až -20 °C.

Batoh každého bežca musí obsahovať mačky, 3 metre horolezeckého lana, karabíny, trackové palice, jedlo s výživovou hodnotou 2 000 kcal na deň, membránovú bundu odolnú voči vetru, spacák do - 20 °C a niektoré ďalšie veci. Usporiadateľmi pretekov sú Francúzi spoločne s nepálskou organizáciou Base Camp Organisation. Kritériom na rozdelenie do jednotlivých bežeckých vĺn sú primárne skúsenosti s behmi vo vysokohorskom prostredí, účasť na podobných pretekoch a doterajšie dosiahnuté časy.


menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
10. jún 2023 17:20