StoryEditor

Na čo dbať pri výbere obuvi

08.06.2009, 06:00
Autor:
HNHN
Predtým, než začnete behať, mali by ste sa zamyslieť, či máte vhodnú obuv. Dobrá bežecká obuv je základom pre plnohodnotný tréning, či už rekreačného bežca alebo začiatočníka a taktiež pre profesionálov.

Predtým, než začnete behať, mali by ste sa zamyslieť, či máte vhodnú obuv. Dobrá bežecká obuv je základom pre plnohodnotný tréning, či už rekreačného bežca alebo začiatočníka a taktiež pre profesionálov.

Zle zvolená bežecká obuv môže v budúcnosti spôsobiť nepríjemné zdravotné pohybové problémy kĺbov. Prinášame vám preto niekoľko základných rád pre výber obuvi:

1. Premyslite si, ako a kde budete behať, na akej ceste, resp. v akom teréne, či chcete obuv na preteky, či na tréningy. 

2. Zistite si váš došľap pri behu – urobte jednoduchý test. Postavte sa mokrými nohami na suchú podložku napr. uterák a podľa odtlačku chodidla vyhodnoťte svoj došľap. Pokiaľ sa vám otlačí chodidlo z vonkajšej strany, máte sklony k supinácii - tzn. došľap na vonkajšiu stranu chodidla. Odtlačok chodidla z vnútornej strany naznačuje pronáciu – tzn. našľapovanie z vnútornej strany chodidla. Normálny, rovnomerný odtlačok znamená, že máte neutrálny došľap.

3. Vyberte si správnu veľkosť obuvi - v priestore palca by ste mali mať rezervu 3-5mm. 

4. Pri výbere bežeckej obuvi dbajte aj na ďalšie aspekty ovplyvňujúce výber vhodnej bežeckej obuvi – napríklad váha.

5. Koľko chcete do novej bežeckej obuvi resp. ochrany svojho zdravia investovať. Platí že aj začínajúci bežec by mal investovať do kvalitnej obuvi.

6. Pokiaľ beháte častejšie je dobré striedať niekoľko párov obuvi. Jeden pár obuvi má životnosť cca 800-1000km, potom stráca svoje základné funkčné vlastnosti najmä tlmenie nárazov a kvalitné odpruženie.

7. Ak si nie ste v niečom istí, ideálne je navštíviť špecializovanú bežeckú predajňu, či sa viac do hĺbky o behu porozprávať s odborníkom na beh.

Spracované z podkladov
Mizuno

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
04. jún 2023 21:53