StoryEditor

Trénujte aj svoju myseľ

15.06.2009, 00:00
Autor:
HNHN
Okrem tréningov a nespočetne veľa ubehnutých kilometrov, je rovnako dôležité pripraviť svoju myseľ k zdolávaniu prekážok, ktoré nás stretávajú na ceste k získaniu čo najlepšej kondície.

Okrem tréningov a nespočetne veľa ubehnutých kilometrov, je rovnako dôležité pripraviť svoju myseľ k zdolávaniu prekážok, ktoré nás stretávajú na ceste k získaniu čo najlepšej kondície.

Behanie nám pomáha odpútať sa od okolitého sveta – žiadne kričiace deti, žiaden mobilný telefón a nasrdený šéf, či smútok z nefungujúceho vzťahu. Všetko toto nás netrápi a príde nám banálne, keď vybehneme na ten svoj „okruh“ a zabudneme na všetky tieto starosti.

Vedecké štúdie dokazujú, že bežci majú pri behu tendencie sústrediť sa viac na štýl behu, svoje tempo a to, ako sa momentálne cítia. Všetko ostatné sa ich netýka a obchádza ich.
Pre tých čo lietajú v štyroch bublinách: problémy a ich riešenia, organizovanie, blúdenie a premýšľanie. Veľa ľudí hodí spiatočku pri rozhodovaní, či si pôjdu zabehať, práve kvôli starostiam a problémom, ktoré majú. Je preto potrebné zhodnotiť výhody a nevýhody a svoju myseľ nastaviť tak, aby ste z behu len a len ťažili.

Organizovanie
Je úžasné, keď vás všetky starosti čo sa týka organizovania opustia a vy si vybehnete s mp3 prehrávačom v ušiach a zrazu ste na ceste len vy a srnky vykúkajúce z pola. Nemyslíte na to, čo vás čaká a čo vás ťaží, po tak náročnom pracovnom dni.
Stanovte si preto minimálne 15 minút svojho voľného času, keď prídete domov, aj v prípade, že ste si prácu priniesli domov. Dbajte na to, že aj vy máte nárok na čas sami pre seba. Beh je totiž čas, kedy utečiete od všetkého ;)

Riešenie problémov
Stačí vám iba 15 minút behu na to, aby ste najbližších pár problémov vyriešili oveľa jednoduchšie a s čistejšou mysľou. Ak ste presvedčení, že nemáte čas či už ráno si privstať, alebo po práci vybehnúť na chvíľu von, skúste venovať obednú pauzu behu. Nie je nič lepšie, ako sa dostať do pohody práve takýmto spôsobom. Ale pozor na stravovacie návyky! Prispôsobte ich vášmu životnému štýlu.

Blúdenie mysľou
Pri behu neriešte všetko, hneď a naraz, pretože sa vám môže stať, že pri odpútaní pozornosti od behu zamyslením sa, rozmýšľaním, riešením rôznych úloh a problémov, sa jednoducho zabudnete a budete bežať rýchlejšie, ako je zdravé. Hrozia vám potom bolesti a zranenia.

Premýšľanie
Odborníci tvrdia, že je v poriadku, cítiť sa počas behu nahnevano, či znepokojene, avšak ak vás majú zožierať, vyčleňte ich nabok. Venujte svojmu voľnému času všetko. Problémy a starosti z práce nechajte za dverami kancelárie, alebo si ich odložte do zásuvky na ďalší deň. Proste na ne nemyslite! Vďaka tomu všetkému sa budete pri behu cítiť fantasticky a užijete si ho plnými dúškami. Nič negatívne nebude môcť váš výkon ohrziť.

Čo robiť, ak sme pri behu:

Nešťastní:
Beháme, aby sme sa cítili dobre. Ak pociťujete, že vaše myšlienky vás podkopávajú a zhadzujú, vyžeňte vaše problémy preč a až následne potom začnite behať.

Nervózni:
Ak sme nervózni, pustime si hudbu do uší a sústreďme sa na beh, plytšie dýchajme.

Pomalší:
Ak máme svoje ciele, ktoré chceme behom dosiahnuť, nezapínajme hneď autopilota, keď vybehneme na svoje kolečko, ale sústreďme sa na beh a po pár minútach kontrolujme, či naše tempo spĺňa naše ciele.

Inšpirovali sme sa stránkou runnersworld.com

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 14:47