StoryEditor

Behom k dokonalej postave: Čo sa kedy spaľuje?

13.07.2009, 00:00
Autor:
HNHN
Jedno je isté. Ak je vašou hlavnou prioritou zhodiť prebytočné kilogramy a udržať sa dlhodobo v dobrej forme, tak kondičné behanie je športom presne pre vás.

Jedno je isté. Ak je vašou hlavnou prioritou zhodiť prebytočné kilogramy a udržať sa dlhodobo v dobrej forme, tak kondičné behanie je športom presne pre vás.

Je veľmi ťažké popísať, čo sa pri behaní vo vašom tele deje. Záleží totiž na mnohých okolnostiach, každé telo je originál. Vo všeobecnosti platí, že ženy začínajú spaľovať tuky o niečo neskôr ako muži. Pri zostavovaní jedálnička si teda na ich zaraďovanie musia dať obzvlášť veľký pozor.

Využitie jednotlivých energetických zdrojov pri behu sa ťažko určuje aj z toho dôvodu, že jednotlivé zdroje energetického výdaju sa navzájom prekrývajú. Isté je, že telo sa na svoje zásoby vrhá v nasledujúcom poradí:

1) Prvé sekundy behu: fosfáty
Najrýchlejšie sa spotrebuje látka s názvom adenozíntrifosfát (ATP). Na túto energeticky bohatú látku kladú pri zostavovaní jedálneho lístka dôraz predovšetkým šprintéri.

2) Prvé minúty až dve hodiny stredne intenzívneho behu: glykogén
Štiepením glykogénu (živočíšneho škrobu) si telo vyrába energiu po spálení ATP. Glykogén je cukor uložený v pečeni a svaloch. Vyčerpanie jeho zásob, ku ktorému môže prísť už po hodine stredne intenzívneho behu, sa prejaví poklesom výkonu.

3) Od desiatej minúty až do cieľa: tuky
Tuky telo poháňajú pomerne dlhú dobu súbežne s glykogénom. Ich spotreba stúpa priamo úmerne času od štartu a pokračuje intenzívne aj potom, ako telo spotrebuje glykogén.

4) Od pol hodiny behu: bielkoviny.
Spaľujú sa približne od 30 minúty behu až do konca. Telo ich potrebuje na výstavbu a regeneráciu svalstva, preto v potravinovom mixe bežca nesmú chýbať.


Povolené urýchľovače


Odborné výskumy ukázali, že s rastúcou trénovanosťou sa zásoby ATP a glykogénu zvyšujú až na dvojnásobok. Tuky sa zapájajú skôr a ich podiel na energetickom výdaji vzrastá. Ak chcete pri behu páliť tuky skôr a rýchlejšie, môžete siahnuť po niektorom z potravinových doplnkov schváleným ministerstvom zdravotníctva. Medzi najobľúbenejšie patria karnitín a L-karnitín, ale tiež napríklad kofeín, ktorý Medzinárodný olympijský výbor vypustil zo zoznamu zakázaných látok pred dvoma rokmi. Univerzita Christ Church College v britskom Cantebury testovala 18 bežcov. Dve silné šálky kávy zlepšili výkon 14-tim z nich tak z hľadiska intenzity, ako aj vytrvalosti (kofeín spôsobuje zvýšenie adrenalínu v krvi a pravdepodobne tiež zvýšenie anaeróbnej produkcie energie).

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
28. máj 2023 20:51