Širocká trinástka: „Beh vidiacich srdcom“

22.07.2009, 09:00

V okolí Motorestu Branisko Široké sa v nedeľu 19.júla 2009 uskutočnil nultý ročník cestného behu Širocká trinástka. Organizátori boli milo prekvapení bohatou účasťou pretekárov v súvislosti s nultým ročníkom tohto podujatia i s počasím, ktoré ešte deň i v noci pred súťažou vyzeralo hrôzostrašne. Počas konania behu však organizátorom i pretekárom ukázalo svoju príjemnú tvár - tzv. ideálnu bežeckú - pod mrakom.

Na štart sa postavilo spolu 77 bežcov, medzi ktorými bolo 12 žien. Bežali 13 km dlhý okruh, ktorého štart i cieľ bol pri Motoreste Branisko na ceste 1. triedy počas výluky premávky. Najskôr absolvovali mierne stúpanie na vrchol Braniska s názvom „Chvalabohu, odtiaľ späť smerom do Širokého, kde sa striedalo klesanie a stúpanie, až k začiatku dediny Široké a späť k Motorestu Branisko.

Trať najrýchlejšie zvládol známy Poliak Ján Wydra (na fotografii s číslom 2) - zvíťazil výkonom 43:37 min. Druhú priečku si vybojoval slovenský reprezentant Marcel Matanin - bežiaci s číslom 69 (pred týždňom absolvoval európský šampionát v behu do vrchu v rakúskej obci Telfes), toho času starosta obce Slovenská Kajňa, časom 44:01 min. Spoločnosť na stupni víťazov im robil Adrián Vavrek z Dulovej Vsi (bežiaci s číslom 57) výkonom 44:41 min.

Aj medzi ženami dominovali poľské pretekárky. Zvíťazila Katarína Čubská (číslo 31)výkonom 50:16 min pred Martou Čubskou (číslo 35), ktorá trať zvládla za 51:16 min. O tom, že bežali vynikajúco svedčí i skutočnosť, že dosiahnuté časy by ich oprávňovali na medailové umiestnenia v kategórii mužov nad 40 rokov. Tretie miesto v kategórii žien bez rozdielu veku vybojovala talentovaná 38- ročná Slávka Pavúková (číslo 63) z obce Proč (okres Prešov), ktorá sa súťaže zúčastnila i so svojím 18-ročným synom.

3. František Stanek (číslo 53) - ŠK Vyšná Šebastová - 1:00:32 hod

Najdlhšie trvajúci a najväčší potlesk však patril hlavnému organizátorovi - Milanovi Križoveckému, ktorý pred časom prišiel o zrak a i napriek tomuto veľkému handicapu dokázal usporiadať za pomoci priateľov a rodinných príslušníkov túto súťaž i odbehnúť celú trať. Z tohto dôvodu celé podujatie nieslo podtitul „Beh vidiacich srdcom“ .

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
23. apríl 2024 16:56