StoryEditor

Bežecká stránka oslávila 10. narodeniny

13.08.2009, 10:00
Autor:
HNHN
A je to tu! To, čomu som na začiatku ani sám neveril, sa práve 13. 8. 2009 krátko po 15-tej hodine stalo skutočnosťou. Presne v tomto čase, roku pána 1999, uzrela svetlo sveta Bežecká stránka a teda sa dožila svojich 10-tych narodenín.

A je to tu! To, čomu som na začiatku ani sám neveril, sa práve 13. 8. 2009 krátko po 15-tej hodine stalo skutočnosťou. Presne v tomto čase, roku pána 1999, uzrela svetlo sveta Bežecká stránka a teda sa dožila svojich 10-tych narodenín.

Myšlienka spáchať Bežeckú stránku sa ma prvý krát napadla niekedy na prelome rokov 1998, 1999, kedy som si vstúpil do svedomia a povedal som si, že by bolo na čase si uvedomiť, že už som ¾ roka doma z vojenčiny a teda by som sa mal správať nie ako ma to naučili na vojne, t.j. leňošiť, ale na sebe trošku popracovať a trošku si rozšíriť svoje vedomosti a zručnosti. Voľba padla na „vzdelávanie“ sa v oblasti tvorby webových stránok. A pretože ľahšie sa učí, keď má človek pred sebou nejaký pre neho zaujímavý cieľ, tak mojím vytúženým cieľom sa stalo vytvorenie stánky ktorá by sa venovala behu.

Tí ktorý ma poznajú, lepšie povedané poznali už v tom čase, sa tomu iste ani nečudujú. No a tak som si v robote stiahol z webu nejaké tie príručky, niečo pohľadal na CD-čkách a začal som sa trápiť. Ej veru zopár krát, keď sa nedarilo, som si aj v duchu ponadával. :o)) Nakoniec som sa cez všetko to prehrýzol a po vyriešený prvej veľkej otázky : „Aký bude mať stránka záber? Či to bude len o behu v Trnave a okolí, alebo to pojmem celoslovensky “ sa po pár mesiacoch menej pravidelnej práce sa mi podarilo spáchať aspoň akú takú stránku.

Prečo som sa rozhodol poňať to celoslovensky?
V podstate si teraz spomínam, že na to mali hlavný vplyv dva faktory:
Prvým bolo to, že na Slovensku žiadna webová stránka venujúca sa celoplošne behu neexistovala.
Druhým faktorom bolo to, že ja som mal k dispozícii Slovenskú bežeckú termínovku a teda materiál potrebný na naplnenie základného obsahu stránky.

Či to bolo správne rozhodnutie, tak na to si musí položiť odpoveď každý sám.
Keď už bola stránka hotová, tak prišlo na rad poriešiť 2 otázky: Kde umiestniť stránku - na aký free server? Kedy sa tak stane? Keďže ja mám občas také trochu dosť čudné nápady, tak riešenie tej druhej otázky, bolo veľmi jednoduché. Pozrel som do kalendára a videl som tam, že sa blížil piatok trinásteho a viac mi nebolo treba. :o) Aspoň by som mal nejakú výhovorku, keby sa stránka ako tak neujala.

Riešenie prvej otázky tiež nebolo až také zložité, keďže v tom čase tých free webhostingových serverov nebolo až tak veľa. Z toho mála som sa rozhodol pre server „home.sk“ a tak sa v piatok trinásteho roku pána 1999, prihlásila o svoje miestečko na slnku Bežecká stránka na adrese: http://www.home.sk/www/beh/ . Ako vtedy stránka vyzerala si môžeš pozrieť na tejto linke: www.beh.szm.sk/130899/index.htm


Čo som od toho očakával a čo som sledoval?


V prvom rade to bolo z môjho pohľadu zmysluplné nasmerovanie námahy pri učení sa základov HTML jazyka.
No a touto mojou i keď značne amatérskou aktivitou, som chcel vyprovokovať a prebudiť kompetentných ľudí, ktorí mali pod palcom bežecké hnutie k tomu, aby si povedali: „Tak toto teda nie! Nenecháme sa zahanbiť nejakým Ferencom, ktorého nikto nepozná a spravíme stránku na takej úrovni ako sa patrí “.
Z toho, čo je napísané celkom na začiatku a aj o pár riadkov vyššie, je zrejmé, že som si myslel, že táto moja stránka nebude mať dlhú životnosť a čoskoro stratí svoje opodstatnenie a pomaly zanikne. Musím ale skonštatovať, že žiaľ sa tak nestalo a z mojej Bežeckej stránky sa stala naša Bežecká stránka t.j. stránka všetkých rekreačných bežcov. A v týchto amatérskych podmienkach fungovala 9 rokov a 8 mesiacov, kedy sa paralelne so starou Bežeckou, spustila Beta verzia novej Bežeckej stránky. Píšem žiaľ preto, lebo Bežecká stránka si zaslúžila už dávno profesionálnejší prístup.


Zopár faktov zo života stránky o ktorých sa málo vie


Kto prvý zareagoval na stránku

Ako prvý človek ktorý sa mi ozval po spustení stránky bol Jaroslav Gera. To meno je asi mnohým povedomé. Jaro v tom čase spustil web stránku venovanú Bančanskej desiatke. (vtedy: http://www.home.sk/www/bancanska10, dnes: http://www.bancanska10.sk )


Pokus o spoluprácu s SBS

Ako som vyššie napísal mojím zámerom bolo rozhýbať kompetentných k tomu, aby aj na Slovensku mali rekreačný bežci svoju vlastnú bežeckú stránku. Keď som po roku, dvoch fungovania videl, že sa akosi nič nedeje, tak som využil toho, že na Suchovskej 15-tke sa objavili zástupcovia SBS a ponúkol, som im spoluprácu v tom zmysle, že by som im na Bežeckej stránke v sekcii súťaže urobil podstránku venovanú Slovenskej Bežeckej Lige a oni by mi ako jej vyhlasovateľ poskytli propozície a výsledky z týchto behov. Vtedy mi bolo povedané, že SBS za mesiac – dva spúšťa svoju vlastnú webovú stránku a teda je pre nich táto moja ponuka nezaujímavá. Takže môj prvý pokus o spoluprácu s SBS dopadol neslávne.

Ale zas na druhej strane ma táto informácia potešila, keďže vlastne toto malo znamenať naplnenie môjho pôvodného zámeru a mohlo to znamenať ukončenie „môjho trápenia sa“ so stránkou, ktorá síce fungovala, ale predsa len to nebolo so získavaním propozícii a výsledkov také ako by som si to predstavoval. Žiaľ mýlil som sa. :o(

Stránka SBS sa síce spustila, i keď asi až po pol roku a mala vcelku slušný obsah, ale jej aktualizácia bola už na slabšej úrovni a po necelých dvoch rokoch fungovania prestal byť úplne aktualizovaná a zanikla :o( Čo pre mňa znamenalo to, že či chcem alebo nie, tak treba pokračovať v práci na stránke. Našťastie to sa už písal rok 2003 a stránka sa už pomaly po ťažkých prvých rokoch začala dostávať do povedomia bežkýň a bežcov a mne sa vytváral okruh dodávateľov materiálu na stránku, čo bolo aj pre mňa povzbudením do ďalšej práce.


Sťahovanie webu č. 1

Po 3 a ¾ roku hostovania Bežeckej stránky na serveri „home.sk“ dochádza 1. apríla 2003 z dôvodu ukončenia činnosti tohto serveru k nútenému sťahovaniu sa.
Nový domov som našiel na serveri „szm.sk“. Toto sťahovanie malo za dôsledok zmenu adresy na http://www.beh.szm.sk .


A zase sa tu dá hovoriť o dvoch aspektoch

Prvým pozitívnym bolo to, že na tomto serveri bolo k dispozícii viac miesta „až 20 MB“ a neskoršie to stúplo na 30 MB a hlavne, že server „szm.sk“ mal oproti „home.sk“ spoľahlivejšiu prevádzku.
Druhým, tentokrát negatívnym bolo to, že bol len veľmi krátky čas na migráciu a aj na oboznámenie bežeckej verejnosti so zmenou adresy a tým pádom došlo k dočasnej strate návštevníkov stránky a aj isté zabrzdenie jej rozvoja. Našťastie bežci sa rýchlo zorientovali a či už vlastnými silami, alebo pomocou mailov zistili, čo sa s Bežeckou stránkou stalo a fungovalo sa ďalej.


Dosiahnutie magickej stovky

V roku 2004 sa podarilo dosiahnuť magické číslo 100 v počte uverejnených výsledkov.
O dva roky neskôr, t.j. v roku 2006 sa toto podarilo aj v prípade zverejnených propozícii.


V nasledujúcej tabuľke je ročný prehľad zverejnených propozícii a výsledkov na Bežeckej stránke:


rok

propozície

výsledky

1999

12

39

2000

33

42

2001

20

18

2002

18

75

2003

42

82

2004

54

100

2005

75

119

2006

132

184

2007

181

241

2008

219

270

* 2009  

195

167

Suma:

981

1 337

* údaj k 13.9.2009 02:00:00 hod.


Pokus o spoluprácu s SBS č. 2
Tentokrát vyšla iniciatíva zo strany SBS, keďže ja som po predošlých skúsenostiach a takmer neviditeľnej aktivite SBS (okrem kalendára behov žiadna iná viditeľná aktivita) a aj toho, že už som mal vcelku solídny prísun materiálu, nevidel žiadny dôvod na iniciovanie takého niečoho.

Ak si niekto myslí, že hlavným dôvodom bola spolupráca súvisiaca s mojou aktivitou ohľadom bežeckej stránky, tak to sa mýli. Išlo tu o celkom niečo iné. Vzhľadom na to, že sa Jaro Sládek vzdal všetkých svojich aktivít v SBS, tak potrebovali nájsť nejakého „blbca“, ktorý im spracuje výsledky SBL za rok 2006. A tak ma 25.11.2006 na Behu Priateľstva tu u nás v Trnave, oslovil už spomínaný Jaro Sládek či by som sa toho neujal. A ja blbec som sa na to dal. Podotýkam, že v tom čase mala SBL 30 kôl, že posledné kolo v tom roku bola 18.11.2006 Slepčianska 15-tka a opakujem, že ja som bol kontaktovaný 26.11.2006 t.j. týždeň po ukončení ligy a za celý rok nikto nespravil žiadne priebežne vyhodnotenie.

„Odmenou“ za túto moju „blbosť" mi bolo to, že som bol navrhnutý za člena VV SBS (Výkonný Výbor Slovenského Bežeckého Spolku). Toto moje členstvo bolo potvrdené na zasadnutí VV SBS 15.6.2007 vo Svite, kde bolo aj odhlasované to, že Bežecká stránka sa môže označiť ako oficiálna stránka SBS. Takže na druhý pokus to vyšlo. :o)) I keď táto naša spolupráca nie je taká ako by som si predstavoval.


Na stránke je viac
   ako 300 bežeckých podujatí,  
ku ktorým bola
pridaná fotogaléria!Úvahy o sťahovaní webu č. 2
Vzhľadom k tomu, že s postupujúcim časom sa stránka tešila čím ďalej tým väčšej obľube medzi bežcami, pribúdalo stále viac a viac materiálu na stránku a už ma nebavilo ukladať tieto veci na iné servery a navyše server „szm.sk“ neposkytoval veľa možností, čo sa týka použitia novších technológii pri tvorbe webu, tak bolo potrebné sa zamyslieť ako ďalej.

Po zamyslení sa bolo stanovené nasledovné poradie krokov:
Po prvé: mať vlastnú doménu aby už nedochádzalo pri prípadnej zmene webhostingu k zmene adresy stránky.
Po druhé: určiť v čom bude stránka robená a do učenia čoho sa mám pustiť.
Po tretie: nájsť webhosting, ktorý by vyhovoval poskytnutým priestorom a bol aj cenovo prístupný
Po štvrté: vrhnúť sa do učenia a spískať novú stránku, ktorá by poskytovala pre návštevníka väčší užívateľský komfort a ktorá by uľahčila pre mňa administráciu stránky, plus by umožnila administráciu stránky aj ďalším ľuďom.

Prvý bod sa podarilo splniť 30.3.2007 kedy sa podarilo akceptovaním zmeny držiteľa domény „beh.sk“ na meno Ľuboš Ferenc u Slovenského národného registrátora domén zavŕšiť odkúpenie tejto domény od jej dovtedajšieho vlastníka.
Riešenie druhého bodu sa v podstate zúžilo na dve technológie: PHP, alebo ASP.Net. U mňa vyhrala tá druhá.
Aj tretí bod sa podaril zvládnuť pomerne rýchlo.
Horšie to bolo s tým bodom číslo štyri. Ten si už žiadal viac času, ktorého bolo žiaľ málo. Keďže všetko zlé, je na niečo dobré, tak aj v tomto prípade to malo svoju výhodu. Skôr ako som stihol dokončiť novú stránku, tak došlo v roku 2008 k dohode o spolupráci so Sanoma magazines Slovakia s.r.o.

Musím ale povedať, že toto nebola prvá ponuka na spoluprácu ohľadom novej Bežeckej stránky ktorú som dostal. Bolo tu zopár ponúk od kolegov bežcov, ktoré som ale odmietol, hlavne kvôli tomu, že tieto ponuky boli na Php čo mi moc nevyhovovalo a začiatkom roku 2008 tu bola ponuka zo serveru „Sportujeme.sk“ o pripojenie sa k ním. Hoci išlo o dovtedy o najlákavejšiu ponuku, tak aj túto som neprijal a to z toho dôvodu, že by roky budovaná Bežecká stránka týmto začlenením sa do portálu „sportujeme.sk“ stratila svoju identitu čo bolo vzhľadom na moje zámery a dovtedajšie kroky so stránkou neprípustné. No a napokon prišiel august 2008 a s ním aj po prvotnom oťukávaní sa so Sanomou Magazines Slovakia s.r.o., aj podpis dohody o spolupráci, ktorá viedla 1.5.2009 k spusteniu Beta verzie novej Bežeckej stránky.

Návštevnosť stránky
O tom ako sa stránka tešila obľube hovorí nasledujúca tabuľka:

stav počítadla

dátum

čas

1 000

28.4.2000

22:08:26

10 000

8.1.2003

9:51:22

25 000

24.5.2004

 

50 000

13.7.2005

11:48:08

100 000

26.6.2006

7:35:27

250 000

5.3.2008

20:11:00

500 000

5.5.2009

21:27:00

565 599

13.8.2009

02:45:00


Čo mi bežecká stránka dala a čo vzala

+ Vďaka Bežeckej stránke som spoznal veľmi, veľmi veľa bežkýň, bežcov a priaznivcov behu. A dokonca s niektorými sa mi podarilo stretnúť aj osobne, čo ma teší. :o)

+ Vďaka práci na Bežeckej stránke som sa v roku 2008 dostal na stretnutie Poľského bežeckého spolku, kde som len otváral ústa, ako funguje bežecké hnutie u našich severných susedov. :o((

+ Vďaka Bežeckej stránke som sa aj napriek tomu, že som len priemerný bežec, stal známy na celom Slovensku.

+ aj - Vďaka práci na Bežeckej stránke som strávil za tých desať rokov stráááááášne veľké kvantum hodín za počítačom a v sumáre tak premárnil niekoľko mesiacov svojho života.

- Vďaka práci na Bežeckej stránke som bol v októbri roku 2006 z dôvodu odstraňovania obrázkov z výsledkov, aby som zmenšil ich veľkosť kvôli obmedzenému priestoru na webovom serveri mailovo obvinený z neoprávneného zásahu do dokumentu a teda vlastne porušenia autorských práv.

- ...

Zopár ďalších zaujímavých číselných údajov

Za desať rokov fungovania stránky, prešlo mojou firemnou mailovou schránkou viac ako 20 622 (slovom dvadsaťtisícšesťstodvadsaťdva) mailov (a tých 20 622 sa ešte stále nachádza u mňa)

Nejaká ta stovečka ďalších mailov prišla do mailovej schránky na serveri „szm.sk“

Na Fórum bolo za tri roky a pár dní jeho fungovania pridaných 4706 príspevkov ( Hlavné fórum - Bežecký "diskusný krúžok" – 4600, fórum naj roku 2008 – 85, fórum venované SBS - 21)

Zopár dátumov z histórie Bežeckej stránky


  prelom rokov
  1998/1999
  prvé myšlienky na spáchanie stránky o behu         
  do augusta 1999  
  rozhodovanie o zábere stránky a práca na stránke 
  13. 8. 1999   krátko po 15-tej hodine spustenie Bežeckej stránky
  na adrese http://www.home.sk/www/beh/
  február 2000   pribudla podstránka „Rady“
  01.04.2003   ukončenie činnosti serveru home.sk a prechod
  na server http://szm.sk a tým aj zmena adresy
  na: http://www.beh.szm.sk (ďalší zaujímavý dátum
  v histórii Bežeckej stránky )
  03.08.2006   na stránke pribudlo fórum, ktoré dalo možnosť
  návštevníkom vyjadriť svoje názory, nechávať
  si odkazy a aspoň trošku posunulo kvalitu stránky
  na vyššiu úroveň a ktoré znamenalo oživenie stránky
  16.10.2006   po predošlej ankete pridaný „Chat“. Ten bol neskôr
  pre malú návštevnosť zrušený
  02.03.2007   odkúpenie domény beh.sk
  30.03.2007   akceptovaná zmena držiteľa domény beh.sk
  na meno Ľuboš Ferenc
  16.06.2007   po zasadnutí VV SBS vo Svite, sa stala Bežecká stránka
  oficiálnou stránkou aj pre SBS
  27.11.2007   Vznik občianskeho združenia „beh.sk“, za účelom
  podpory bežeckého hnutia
  február 2008   odmietnutie ponuky na začlenenie a tým vlastne
  aj pohltenie Bežeckej stránky serverom sportujeme.sk
  21.07.2008   prvý kontakt so Sanoma magazines Slovakia s.r.o.
  23.09.2008   podpísanie Zmluvy o technickom a obsahovom
  zabezpečení projektu beh.sk a mediálnom zastúpení
  projektu medzi Sanoma Magazines Slovakia s.r.o.
  a Ľubošom Ferencom
  09/2008 – 05/2009   analýza a práce na novej Bežeckej stránke
  01.05.2009   spustenie Beta verzie novej Bežeckej stránky
  

A čo ďalej?


Tak to je otázka na ktorú by nevedela odpoveď ani Sybila. V tejto otázke som aj napriek celkom inej východiskovej pozícii podobne ako tomu bolo pred 10. rokmi.
Dúfam, že spojenie sa zo Sanoma Magazines Slovakia s.r.o. bola správna voľba, že stránka bude napredovať a prispeje k ďalšej propagácii behu.
Dúfam, že sa nám všetkým - t.j. pracujúcim na stránke a aj je užívateľom spoločnými silami podarí prežiť obdobie „puberty“ do ktorého sa stránka blíži a že spolu oslávime vek dospelosti a o pár rôčkov neskôr aj jej štvrťstoročnicu a potom ... a potom ... :o))


menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
04. jún 2023 06:43