Podtatranská pätnástka vo Východnej

02.09.2009, 08:20
Podtatranská obec Východná bola v nedeľu 30.augusta 2009 dejiskom 21.ročníka cestného behu PODTATRANSKÁ PATNÁSTKA. Súťaže sa zúčastnili bežci z rôznych oblastí Slovenska.

Oproti minulým ročníkom sa na štarte zišla silnejšia konkurencia, čo súviselo i s účasťou niektorých kvalitných pretekárov, ktorí sa deň predtým zúčastnili horského krosu Gerlach z Gerlachova na Sliezsky dom. Štart i cieľ bežeckých súťaží vo všetkých vekových kategóriách bol v príjemnom prostredí v priestoroch nového amfiteátra. Trate viedli prekrásnou prírodou smerom k Čiernemu Váhu a po otočke späť.
Muži všetkých vekových kategórií absolvovali trať dlhú 15 km s výrazným výškovým prevýšením. Systémom štart - cieľ si prvenstvo vybojoval slovenský reprezentant v orientačnom behu Lukáš Barták z TGE Bratislava výkonom 52:27 min. Druhú priečku obsadil Jozef Dubašák z AK Steeple Poprad časom 55:21 min pred svojím oddielovým kolegom Jánom Božoňom (56:56 min).

Vo veteránskych kategóriách na tej istej trati si medailové umiestnenia vybojovali:

2. Stanislav Miškár - Svit- 1:11:04 hod
3. Milan Marton - Baník Hôrka - 1:16:38 hod.
Ženy absolvovali trať dlhú 10 km. Tempo udávali bežkyne súťažiace v kategórii do 34 rokov. Zvíťazila Petra Fašungová z AK Baník Prievidza výkonom 43:39 min pred Patríciou Gánovskou z Vysokých Tatier (46:12 min) a Katarínou Drahovskou z Piešťan (46:42 min).
Medzi veteránkami nad 35 rokov dominovala Jana Podhradská z Ďanovej (okres Martin) výkonom 50:22 min. Spoločnosť na stupni víťazov jej robili druhá  Mária Kleinová z Dobšinej (50:55 min) a tretia Danica Božová z AO Svit (52:50 min).

Súčasťou podujatia boli i súťaže detí a mládeže od najmladších adeptov športu až po 19 ročné juniorky.

Juniorky (5 km): Eva Konková - Prešov

Najúspešnejší traja pretekári v každej kategórii dospelých boli ocenení diplomami, medailami a športovými pohármi. V mládežníckych kategóriách medailisti získali diplomy, medaily a užitočné vecné ceny (školské potreby).

Najstarším účastníkom podujatia bol 70- ročný Miroslav Chromela, ktorý absolvoval celú 15 km dlhú trať. Organizátori ho odmenili vecnou cenou.

K hladkému priebehu bežeckých súťaží prispel kolektív obetavých organizátorov na čele s hlavným rozhodcom Mgr. Františkom Pitoňákom, bývalým slovenským reprezentantom v atletike (bežcom na 400m a na 400m cez prekážky), v súčasnosti slovenským reprezentantom v curlingu a zároveň riaditeľom ZŠ vo Východnej.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
16. apríl 2024 06:09