StoryEditor

Vysokohorský beh cez Klin

15.09.2009, 00:00
Autor:
HNHN
Druhú septembrovú sobotu 12.9. 2009 sa v Západných Tatrách uskutočnil štvrtý ročník Vysokohorského behu cez Klin.

Druhú septembrovú sobotu 12.9. 2009 sa v Západných Tatrách uskutočnil štvrtý ročník Vysokohorského behu cez Klin.

Druhú septembrovú sobotu 12.9. 2009 sa v Západných Tatrách uskutočnil štvrtý ročník Vysokohorského behu cez Klin.

Organizátorom podujatia bol Horolezecký klub JAMES Liptovský Hrádok. Napriek tomu, že v tento deň sa uskutočnil väčší počet bežeckých súťaží, sa na štart postavilo celkom 38 pretekárov zo Slovenska, Poľska a Česka, čo je presne rovnaký počet ako pred rokom. Absolvovali trať dlhú 21 km so štartom a cieľom v ATC Račkova dolina (nadmorská výška cca 890 m). Viedla cez Gáborovo sedlo na vrchol Klin (nadmorská výška 2176 m) a späť cez Račkovo sedlo Račkovou dolinou do ATC. Počas celej trate ich sprevádzalo nádherné slnečné počasie.

Absolútnym víťazom sa stal Jozef Hlavčo súťažiaci za Skialp Bobrovec výkonom 2:04:34 hod. Druhá priečka patrila Petrovi Žiškovi z TJ Tatran Hybe, ktorý trať zvládol za 2:06:52 hod. Tretiu pozíciu vybojoval Matúš Vnenčák z Popradu časom 2:08:20 hod.

Medzi ženami dominovala Silvia Jahnová z Horoklubu UMB Banská Bystrica (2:46:39 hod) pred Simonou Triznovou súťažiacou za Skialp Bobrovec (2:54:00 hod) a jej oddielovou kolegyňou Michaelou Dankovou (3:06:40 hod).

Veteránske prvenstvo u žien nad 40 rokov putovalo do Poľska, keď víťazkou sa stala Janina Budzyk súťažiaca za Nowy Targ (3:18:39 hod) pred Danicou Božovou z AO Svit (3:30:56 hod).

V kategórii veteránov si medailové umiestnenia vybojovali:

V kategórii 40-49 rokov:
1. Ján Malíček - Malco Myjava - 2:15:11 hod
2. Milan Blaško - Sportiva Poprad - 2:18:18 hod
3. Ondro Pramuk - All of Top Martin - 2:26:20 hod

V kategórii nad 50 rokov:
1. Matej Mojzisek - Poľsko (Nowy Targ) - 2:49:47 hod
2. Miroslav Húska - Liptovský Mikuláš - 3:15:26 hod
3. Vladimír Skoumal - Česko (Ostrava) - 3:58:01 hod

Všetci vyššie menovaní boli odmenení vecnými cenami.

Organizátori odmenili i najmladšiu účastníčku 19-ročnú Simonu Triznovú z Bobrovca a najstaršieho pretekára, ktorým bol 63- ročný Matej Mojzisek z Poľska.


K spríjemneniu podujatia prispela i tombola, a tak vecné ceny získali i niektorí ďalší bežci, ktorí sa neumiestnili na popredných priečkach. Všetci, ktorí dobehli do cieľa (vzdal iba jeden bežec), boli navyše odmenení i pekným športovým tričkom s motívom podujatia znázorňujúcom trasu behu.

Organizátori mali pripravenú i špeciálnu cenu - v prípade prekonania traťového rekordu. Napriek nádhernému slnečnému počasiu a zabezpečeniu občerstvenia na trati organizátormi paradoxne však rekord odolal. Víťaz Jozef Hlavčo, ktorý zopakoval prvenstvo spred roka, bežal takmer o 8 minút pomalšie a tohoročný čas by mu minulý rok (keď ho na vrchole vítali ľadové kryštály, vietor a hmla) stačil iba na 6. miesto...

Predsa však jeden rekord padol - bol ním „osobák“ fotografa v turistickom pochode z Račkovej doliny na vrchol Klin s plne naloženým batohom (vydal sa na trasu pomerne neskoro - iba 90 minút pred plánovaným štartom bežcov) v opačnom prípade by vo fotogalérii chýbali fotografie najrýchlejších bežcov v nadmorskej výške 2176 m....

Poďakovanie za kvalitne zorganizované podujatie patrí všetkým organizátorom z HK JAMES Liptovský Hrádok na čele s riaditeľom súťaže Ing. Milanom Lizuchom i členom HZS Západné Tatry, ako i sponzorom, bez ktorých by sa podujatie uskutočniť nemohlo.

V závere ešte dodávame, že pretekári i usporiadatelia mali v túto prekrásnu sobotu obrovské šťastie - v Západných Tatrách boli v správnom čase. Asi hodinu po slávnostnom vyhlásení výsledkov, keď väčšina súťažiacich bola už na ceste domov, sa objavili prvé dažďové kvapky, ktoré sa neskôr premenili na silnú búrku s padajúcim ľadovcom, hromami a bleskami. Médiá dokonca informovali i o priamom údere bleskom na hrebeni Západných Tatier a o jednom usmrtenom a jednom ťažko zranenom turistovi.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 02:17