StoryEditor

Artróza: vymyslená choroba

22.09.2009, 00:00
Autor:
HNHN
Nočnej mory mnohých bežcov, degeneratívneho ochorenia kĺbov, sa nezbavíte návštevami lekárov, hromadením röntgenových snímok a konzumovaním liekov. Správna cesta vedie cez zvládanie stresu, zdravú životosprávu a relaxáciu.

Nočnej mory mnohých bežcov, degeneratívneho ochorenia kĺbov, sa nezbavíte návštevami lekárov, hromadením röntgenových snímok a konzumovaním liekov. Správna cesta vedie cez zvládanie stresu, zdravú životosprávu a relaxáciu.

Znepokojujúce informácie sa na nás valia zo všetkých strán. Ľudské zdravie ohrozuje degeneratívne kĺbové ochorenie – artróza. Trpí ňou každý piaty Európan a jednotlivé štáty vynakladajú na jej liečbu celkovo 34 miliárd eur ročne. Preto pôsobí ako hrozba najvyššej naliehavosti. Dotýka sa každého z nás, bežcov v prvom rade. Veď zaťaženie, ktorému sú kĺby pri behu vystavené, sa vyrovná námahe ťažko pracujúceho robotníka.

Okrem burcujúcich správ prichádzajú aj upokojujúce. Neobávajte sa artrózy! Medicína pozná účinný liek. Stačí zájsť do najbližšej lekárne a siahnuť do peňaženky. Veď dnes už každý vie, že si môže kúpiť „aktívnu ochranu“, „bezbolestný pohyb“, „dvojnásobnú silu“. Komu by bolo ľúto peňazí, keď ide o vlastné zdravie?


Niečo tu nehrá


Máte sa artrózy báť, alebo byť pokojní? Štatistiky hovoria na prvý pohľad jasne. Počet pacientov sa zvyšuje, niektorí lekári dokonca hovoria o „epidémii“. Rovnako rýchlo sa však zvyšuje predaj liekov proti bolesti a prostriedkov kĺbovej výživy. Logicky uvažujúci človek by očakával, že kĺbové choroby medicína zvláda hravo. Opak je pravdou. Niečo tu nehrá.

Podobnú situáciu zažíva športový lekár denne v ordinácii: pacient sa usadí a smutným hlasom mu hovorí: „Tak už mi ju našli.“ Má snáď rakovinu? Nie. To iba odborné vyšetrenie konštatovalo „nález“ na jeho bedrových a kolenných kĺboch. Pacient sa po tejto správe pokladá za chorého a chce sa liečiť. Väčšinu času však zaberá vysvetľovanie, že artróza je prirodzený prejav starnutia. Jej rýchlosť závisí od toho, ako sa staráte o svoje telo. Na štartovej čiare má totiž každý rovnaké podmienky – zdravú chrupavku.


Niečo z mytológie


Artróza sa v našej rodine dedí

Prípadov, keď je príčinou artrózy vrodená nedostatočnosť väzov alebo deformita kĺbov, je v skutočnosti veľmi málo. To, čo sa dedí, nie sú choroby, ale spôsoby správania, ktoré k nim vedú. S najväčšou pravdepodobnosťou človek trpiaci artrózou žije a ničí si kĺby podobným spôsobom, ako to robili jeho predkovia. Ako? Preťažuje kĺby nadváhou, ťažkou prácou alebo jednostranným náročným športom. Vášnivo sa venuje behu, tenisu, squashu alebo aerobiku. Zabúda na kompenzačné doplnkové športy, na regeneráciu, a preto rýchlejšie opotrebováva kĺby.

Keď nebudem telo zaťažovať, budem v pohode

Naopak. K artróze rýchlo dospeje človek so sedavým zamestnaním, ktorý má nedostatok pohybu a zlú fyzickú kondíciu. Bežná záťaž je nad jeho sily. Svalový aparát zlyháva a námaha sa prenáša priamo na kĺby. Výsledok je potom taký istý ako u vášnivého športovca.

Artróza je choroba

Starnutie kĺbov je prirodzenou súčasťou života. Chorobu z nej urobil až medicínsko-farmaceutický priemysel, aby zdôvodnil potrebu rôznych vyšetrení a našiel odbyt pre svoje produkty (analgetiká, antireumatiká, enzýmy, kĺbovú výživu). Ľudia zmanipulovaní reklamou ihneď ochotne siahnu po tabletkách a nekriticky im dôverujú.

Ako z toho von?


Nezabúdajte na regeneráciu

Majte na pamäti, že beh, hoci je jedným z najprirodzenejších spôsobov pohybu, je pre kĺby veľkou záťažou. Vo vašom programe by preto nemal chýbať priestor pre kvalitnú regeneráciu a kompenzačné športy, pri ktorých si kĺby najlepšie odpočinú. Najvhodnejšou je jazda na bicykli alebo rotopéde, spinning, rekreačné bežecké lyžovanie, plávanie a cvičenie v bazéne. Venujte sa súčasne aj pravidelným cvičeniam zameraným na udržanie rozsahu kĺbového pohybu. Najdôležitejšie je, aby vám šport prinášal pocit psychickej a fyzickej relaxácie, nie stavy únavy, alebo dokonca bolesť.

Buďte v pohode

Na urýchlenom rozvoji artrózy sa okrem fyzickej námahy podieľa stres. Vaše prípadné problémy v rodine, zamestnaní či pri sexe, kon- flikty v manželstve alebo neschopnosť vyrovnať sa s prirodzeným procesom starnutia sú totiž sprevádzané emočným napätím. Psychická nepohoda je spojená aj so zvýšeným napätím svalov, ktoré ich vyčerpáva. V ďalšej fáze dochádza k tomu, že sa rýchlejšie unavíte a aj neveľká námaha môže odštartovať bolesť najviac zaťažovaných kĺbov. Bolesť potom zvyšuje napätie – a čím väčšie napätie, tým väčšia bolesť.

Bludný kruh sa uzatvára. Dôsledkom chronického stresu a jednostranného preťažovania kĺbov je potom artróza. Röntgenová snímka vašich kĺbov vypovedá aj o tom, nakoľko sa udržujete v duševnej pohode.

Vyhýbajte sa liekom

Z rozhlasu a televízie ste sa možno dozvedeli o zázračných účinkoch rôznych liekov. Keď zájdete k lekárovi, často vám povie to isté. Bolí vás koleno, bedrá, chrbát? Röntgen, recept na analgetikum a dovidenia.

V skutočnosti vám tabletky (prípadne aj prostriedky kĺbovej výživy) iba dávajú ilúziu liečby. Pokiaľ jete vyváženú stravu a máte dostatok pestrého pohybu, vôbec ich nepotrebujete. A v opačnom prípade, keď sa stravujete nezdravo a o fyzickú kondíciu sa nestaráte, kĺbová výživa vás nezachráni. Tak či tak, ide o vyhodené peniaze.

Pomôžte si sami

V prípade, že sa bolesť v kĺboch predsa len ohlási, nemusíte hneď bežať k lekárovi a riskovať, že sa zo dňa na deň zo zdravého človeka zmeníte na pacienta. Predpokladom k návratu do normálu je, že výrazne obmedzíte záťaž postihnutého kĺbu až do úplného odznenia ťažkostí. Musíte sa súčasne vyvarovať všetkých činností, ktoré by mohli problémy zhoršovať. Uľaviť vám môžu zábaly, kúpele, protizápalové masti a rôzne podporné rehabilitačné procedúry. Po odznení ťažkostí sa môžete začať vracať k obľúbenému behu. Pri tréningu však postupujte veľmi opatrne, tréningové dávky zvyšujte len postupne a citlivo reagujte na prípadnú bolesť.


Ako sa opotrebovávajú vaše tlmiče* Zdravá chrupavka má pevný a hladký povrch. Je pružná, aby tlmila nárazy (pri behu je na kĺby vašich nôh vyvíjaný tlak prevyšujúci až štvornásobne hmotnosť tela). Pripomína hubovité tkanivo naplnené tekutinou. Tá je pri dopade na zem vytlačovaná a po odľahčení sa vráti späť. Pohyb je potrebný pre správnu funkciu chrupavky a každé vhodné cvičenie spomaľuje vývoj artrózy.

* Vo veku okolo štyridsať rokov sa schopnosť chrupavky regenerovať zhoršuje, prevahu získavajú degeneratívne pochody. Hladký povrch chrupavky sa rozvlákňuje. Pri ďalšom namáhaní sa začína drobiť a dochádza k poškodeniu priľahlej kosti. Vytvárajú sa rôzne typy kostných výrastkov (osteofytov), dobre viditeľných na röntgenových snímkach. Lekári potom hovoria o gonartróze (postihnutie kolena), coxartróze (v prípade bedrového kĺbu), prípadne o spondylartróze (postihnutie medzistavcových kĺbov).

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 02:33