Vincent Bašista = Slovenský Zátopek

29.10.2009, 07:00
Presne toto prirovnanie ma napadlo, keď sa v mojej mailovej schránke objavili prvé informácie o výkonoch nášho kolegu bežca Vinca Bašistu z Dubnice nad Váhom na VII. World Masters Games 2009 v Austrálskom Sydney. Pre upresnenie World Masters Games sa v podstate dajú považovať za olympijské hry veteránov.

Presne toto prirovnanie ma napadlo, keď sa v mojej mailovej schránke objavili prvé informácie o výkonoch nášho kolegu bežca Vinca Bašistu z Dubnice nad Váhom na VII. World Masters Games 2009 v Austrálskom Sydney. Pre upresnenie World Masters Games (WMG) sa v podstate dajú považovať za olympijské hry veteránov.

Myslím si, že takéto niečo sa už nikomu nepodarilo zopakovať. Teda až do minulého týždňa, kedy ho v ďalekej Austrálii po 57. rokoch napodobnil slováčisko Vincent Bašista, ktorého je asi tiež zbytočne priaznivcom rekreačného (aj keď tu ťažko písať o rekreačnom) behu predstavovať. Vinco dokázal na Olympijských hrách veteránov za osem dní / prvá paralela s E. Zátopkom a Helsinkami 1952 / získať vo svojej vekovej kategórii muži 65 – 69 takisto 3 zlaté medaile / druhá paralela /. A ešte k tomu pridal aj jednu striebornú medailu. Škoda, že aj to nebola zlatá, to by bola tretia paralela v podobe zisku medailí na rodinu. :o))
Ale predsa len sú tu aj isté rozdiely. Vinco okrem dráhy (5 000m) a cesty (10 km a polmaratón), získal jednu zo svojich zlatých medailí aj v teréne.

polmaratón – 1:27:16 – zlato

A je na čase teraz dať priestor hlavnému hrdinovi tohto článku, t.j. Vincovi Bašistovi, nech nám on sám prezradí niečo viac o svojej účasti na WMG a zhodnotí svoje účinkovanie.

10 km cesta:
„Môj čas 38:23, druhý bol Vladimír Malykh, Ruská Federácia ( 39:26 ) a tretí Peter Sandery ( 39:55 ). Štart bol v ranných hodinách o 7,30 hod ( nedeľa 11.10 ).Počasie teplejšie ako pri polmaratóne. S časom som spokojný. Bežalo sa mi dobre. Trať bola rovinatá. Bežali sme po cestách v Olympic Park. Celkovo štartovalo 611 mužov a žien. Ja som sa oficiálne umiestnil na 66. mieste.“

8 km cross country:
„Môj čas 30:15, druhý Vladimír Malykh, Ruská Federácia ( 31:08 ) a tretí Peter Sandery ( 31:31 ). Celkovo bolo klasifikovaných 349 mužov a žien. Ja som sa celkovo umiestnil na 37. mieste. Bežalo sa v Parramatta Park ( 3 kolá ). Štart o 13,30 hod ( utorok 13.10. ). Počasie horúce a slnečno. Čiastočne sme mali aj protivietor a bočný vietor. Trať rovinatá a bežalo sa po tráve. S výkonom som veľmi spokojný. Bežalo sa mi dobre.“

5 km dráha:
„Atletický štadión ( WT ) v Olympic Park. Štart o 11,30 hod ( štvrtok 15.10. ). Počasie slnečné a teplo. Bežal sa iba jeden beh. Moja taktika bola od začiatku bežať na dobrý čas a nekalkulovať na záver. Vedel som, že vo finiši neuspejem. Okrem toho som nepoznal dobre súperov, najmä Austrálčanov. Aj tak to bolo. Odtiahol som takmer celý pretek. V závere bol rýchlejší Austrálčan Mathewson Don, ale iba s náskokom cca 10-15 m. Môj čas bol 18:41.8, tretí bol Peter Sandery, Austrália 19:08.6. Čas víťazného Austrálčana ( 16:41.8 ) uvádzaný vo výsledkovej listine je nesprávny. Ja som oficiálne naň neprotestoval, ale je to nezmysel. Ak analyzujem tento pretek môžem povedať, že bolo v mojich silách ho zabehnúť aj na úrovni 18:35-38. Na víťazstvo nie. Austrálčan ( vyhral aj 1500 m ) by určite sa nebol dal poraziť - finiš má lepší. Cez to všetko som pomerne spokojný. Bol to v poradí môj tretí pretek na WMG.“

Polmaratón:
„Opäť 1. miesto s časom 1:27:16, druhý bol Vladimír Malykh, Ruská Federácia ( čas 1:29:05 ), tretí Peter Sandery, Austrália ( 1:35:10 ). Títo dvaja súperi sú aj mojimi suputníkmi na svetových, resp. Európskych majstrovstvách. P. Sandery tentokrát doma zabehol slabý čas- dokáže podstatne rýchlejšie zabehnúť polmaratón. Pokiaľ sa týka mňa aj môj čas v polmaratóne ma neuspokojuje. Zabehnutý a zmeraný čas nemôžem konfrontovať lebo počas preteku som nemal stopky ( náhradné - ručné som si omylom vypol ).Urobil som si časový rozpis na úrovni 1:25-26, ktorý som ale v priebehu závodu nemohol porovnávať a následne si upraviť tempo behu. Pretek sa bežal ( nedeľa 18.10. ) zrána o 7,10 hod.. Boli sme postupne odštartovaní podľa skupinových kategórii, ženy zvlášť. Počasie bolo chladnejšie, čo mne menej vyhovuje. Príčiny slabšieho výsledku vidím aj v inom, ale to je už môj problém. Rozhodujúce, že som svoju kategóriu vyhral. V polmaratóne štartovalo 370 mužov a 183 žien, t.j. 553 celkom. Podľa svojho času som skončil celkovo na 64. mieste ( je to iba môj prepočet ).“

A ešte zopár Vincových slov na vysvetlenie:

Chcem upozorniť na jednu maličkosť a to veľmi dôležitú, že vo výsledkovej listine ( 10 km, cross country a polmaratón ) mám za menom ako národnú príslušnosť uvádzanú Unattached. U 5 km dráha je správne Slovakia. Je to chyba organizátorov a vstupných údajov, pretože na identifikačnej mojej karte ako COMPETITOR mám uvádzanú príslušnosť Slovak Republic. Aj pri oficiálnom vyhlasovaní a odovzdávaní medailí bola uvádzaná Slovakia. Chápal som to ako dočasný omyl v počítačovej a výsledkovej listine, ktorý bude v priebehu HIER opravený. Mám oficiálne protestovať? Výsledky sú v počítačovej sieti. Urobia korekcie? Ak áno, kto si to už všimne ak výsledky si predtým prečítal. Aj to je WMG, že to všetko nefunguje, a to aj za situácie, že vstupné údaje boli vopred známe a zdokumentované. Rozhodne by sa to nemalo stávať. Rozhodujúce je, že mám medaile
.“

A celkom na záver si ešte dovolím malú osobnú poznámočku: Vinco gratulujem ti k medailám a skladám ti veľkú poklonu.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
24. apríl 2024 07:34