Liptovský maratón sprevádzalo pekné počasie

15.11.2009, 23:00
Jedno z posledných bežeckých podujatí tohtoročnej jesene sa konalo v sobotu 14. novembra 2009 na Liptove. Bol ním Liptovský maratón a polmaratón.

Pôvodná štartovná listina obsahovala mená 286 pretekárov z rôznych oblastí Slovenska, Poľska a Česka. Na štart v Liptovskom Mikuláši sa napokon postavilo spolu 247 bežcov.

Liptovský maratón - 29. ročník

Na trať dlhú 42 195 m sa vydalo spolu 114 maratóncov - 99 mužov a 15 žien, pričom v cieli z nich klasifikovali 113. Ženy dobehli všetky, dvaja muži vzdali.

V polovici trate bol na čele bývalý slovenský reprezentant v chôdzi Peter Tichý (1:20:55 hod) pred Michalom Ivančom z Banského (1:21:07) a Petrom Portašíkom zo Skalice (1:22:03).
S malou stratou bežala na tretej a štvrtej pozícii dvojica Tomáš Gazdarica a Štefan Sumerling (1:23:05).

V cieli bol najrýchlejší Tomáš Gazdarica (Malinô SKIALP Team) výkonom 2:37:29 min.
Na druhej pozícii dobehol Peter Tichý z ŠKP Čadca, ktorý zároveň zvíťazil v kategórii veteránov (2:38:48 hod). Tretiu pozíciu v absolútnom poradí vybojoval Štefan Sumerling (STEZ Spišská Nová Ves) výkonom 2:42:11 hod.

Organizátori odmenili i trojice najrýchlejších mužov vo vekových kategóriách veteránov:

3. Juraj Fotul - BK Furča Košice - 3:41:09 hod

Ženy súťažili bez rozdielu veku. Od začiatku trate udávala tempo budúca víťazka 30-ročná Zuzana Korotvičková z BK Steel Košice. Zvíťazila hodnotným výkonom 3:10:47 hod, ktorý sa zapíše i do historických tabuliek podujatia. Uznanie si zaslúži okrem nej i ďalších 14 maratónkyň - ženy do cieľa dobehli všetky.

Odmenené ešte boli:
2. Anna Balošáková - ŠKP Čadca - 3:35:59 hod (48-ročná)
3. Diana Grexová - Transmontana B. Bystrica - 3:39:12 hod (37-ročná)
4. Zlatica Semanová - BK Furča Košice -3:43:51 hod (51-ročná)
5. Monika Gmucová - Liptov - 3:48:30 hod (28-ročná)

Liptovský polmaratón - 5. ročník

Na trati dlhej 21, 098 km bojovalo spolu 133 bežcov a bežkýň. V cieli boli klasifikovaní všetci. Najrýchlejším v absolútnom poradí bez rozdielu veku bol 32-ročný Michal Kavacký z Kysuckého Nového Mesta (1:15:21 hod) pred 36 ročným Jánom Fáberom z Jaslovských Bohuníc (1:16:19 hod) a 19-ročným Lukášom Ďurecom z Plevníka (1:17:17 hod).

2. Vincent Bašista - AK Spartak Dubnica nad Váhom - 1:28:58 hod
3. Jaroslav Horný - BK Steel Košice - 1:31:52 hod.

Ženy súťažili bez rozdielu veku. Prvenstvo vybojovala bývalá slovenská reprezentantka a olympionička v chôdzi, ktorá sa v súčasnosti venuje vytrvalostným behom, 29-ročná Zuzana Blažeková z UMB Banská Bystrica výkonom 1:38:28 hod.

2. Dominika Cihanová - UMB Banská Bysytrica - 1:43:30 hod (19-ročná)
3. Mária Kleinová - Dobšiná - 1:45 :38 hod (57-ročná !)
4. Migaligová Eva - OŠK Breza - 14:8:43 hod (25-ročná)
5. Danica Božová - AO Svit - 1: 49:28 hod (46-ročná).

Podujatie bolo zároveň slovenským šampionátom v polmaratóne hasičov - víťazom sa stal Ján Fáber z Jaslovských Bohuníc (v absolútnom poradí druhý).

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
25. apríl 2024 23:08