StoryEditor

Hor sa stope v ústrety

03.01.2010, 23:00
Autor:
HNHN
Zima ponúka priestor pre zmenu zabehaných tréningových postupov. Rozmýšľali ste, či skúsili niekedy bežecké lyžovanie?

Zima ponúka priestor pre zmenu zabehaných tréningových postupov. Rozmýšľali ste, či skúsili niekedy bežecké lyžovanie?

Aj keď zjazdy prinášajú podstatne viac než len dobrý pocit z rýchlej jazdy, niektoré očakávania k nim upierať nemôžete. Ak chcete na snehu do činnosti zapojiť skutočne celé telo a tešiť sa z výhod, ktoré taký pohyb prináša, prijmite pozvánku do lyžiarskej stopy na bežky.

Beh na lyžiach je lokomočný vytrvalostný pohyb (t. j. pohyb, pri ktorom sa pravidelne opakuje rovnaká pohybová štruktúra), ktorým môžete nahradiť vytrvalostný beh a zlepšovať tak svoju fyzickú kondíciu bez zbytočnej zimnej prestávky. Pri pohybe na bežkách zapojíte svaly paží, nôh i trupu, čo tiež značne zaťažuje srdcový systém a rýchle zlepšuje fyzickú kondíciu. Okrem toho, že na bežkách posilníte mnoho z tých svalov, ktorým sa pri kondičnom posilňovaní príliš nevenujete, môžete na nich tiež rapídne znížiť telesnú hmotnosť – napríklad na úkor tukových zásob na bokoch. Vedomie, že na bežkách posilňujete komplexne všetky svaly naraz, znamená istotu, že pracujete aj na svaloch, ktoré napríklad v lete takmer vôbec nepoužívate.

To pre vás môže byť obzvlášť významné zistenie v prípade, že chcete posilniť telo, ale posilňovňu práve nemilujete a pohyb si skôr spájate s prírodou. Tam by vás mohla vylákať aj skutočná nádej, že s prispením behu na lyžiach budete celkovo pohyblivejší. V lyžiarskej stope totiž budete udržiavať a zvyšovať kĺbovú pohyblivosť paží a nôh, rozviniete koordináciu všetkých častí tela a – rovnako ako pri zjazdoch – zlepšíte cit pre rovnováhu a hospodárenie s kyslíkom. Na bežkách si viac než pri iných športoch privyknete na režim zvýšenej spotreby kyslíka, čo rovnako dobre využijete aj pri klasickom behu.

Bežky okrem toho predstavujú ideálny spôsob, ako si zlepšiť krvný obeh, posilniť srdcovú činnosť a „naučiť“ sa regulovať krvný tlak pri športe. Ťažko by ste hľadali inú aktivitu, ktorá mimo sezóny zastúpi klasický beh a ešte dopraje aktívny odpočinok jednostranne zaťažovaným kĺbom dolných končatín. Pohybom na bežkách rovnako posilníte posturálne svalstvo a odstránite tak príčiny bolestí chrbta. Ani tým však potenciál dlhej bielej stopy nie je vyčerpaný.

Technika
Vyberte len takú techniku, ktorá vám bude najlepšie vyhovovať. Pri behu klasickou technikou máte lyže neustále rovnobežne vedľa seba a odrážate sa zo sklznice namazanej odrazovým voskom. Výhodou je, že ľahko môžete prejsť z behu do chôdze pomalšou rýchlosťou; nevýhodou je však nutnosť mať skúsenosti a aj šťastie pri voľbe správneho odrazového vosku. Aj nad tým však môžete zvíťaziť, ak si vyberiete lyže so zdrsnenou sklznicou, ktorá odrazový vosk nahradí.

Korčuľovanie na lyžiach je oveľa dynamickejší pohyb, pri ktorom sa trochu viac zapájajú ruky. Lyže sú pri korčuľovaní podstatne rýchlejšie a odpadá vám aj starosť s výberom odrazového vosku. Táto technika si vyžaduje dokonalé držanie rovnováhy pri sklze na jednej lyži. Bežecký oblek si zaobstarajte z elastického materiálu, aby vás neobmedzoval v pohybe a bol dobre priepustný smerom von. Vždy si so sobou vezmite ešte vetru odolnú bundu. Potom zostáva už len jediná otázka: kde budem behať? V slovenských horách je skutočne dostatok udržiavaných bežeckých tratí, ktoré vás po upravenej stope dovedú do najvzdialenejších zákutí s úchvatnými výhľadmi. A počas poriadnej zimy môžete behať aj v mestských lesoparkoch.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
04. jún 2023 05:54