StoryEditor

Chrípka, či prechladnutie?

13.04.2010, 00:00
Autor:
HNHN
Upršané nestále počasie nás v tomto období častokrát prinúti zostať pod perinou svojej postele. Ako rozlíšiť, či ide "iba" o prechladnutie alebo chrípku?

Upršané nestále počasie nás v tomto období častokrát prinúti zostať pod perinou svojej postele. Ako rozlíšiť, či ide "iba" o prechladnutie alebo chrípku?

Prechladnutím si prejde každý z nás minimálne raz ročne, avšak organizmus sa s ním častokrát vďaka svojej nadobudnutej imunite vie vyrovnať. Kedy je však dobré, aby sme zbystrili pozornosť a rozhodli sa navštíviť lekára, zmiernili svoje tréningové kilometre a zaliezli si do postele?

Chrípka ide ruku v ruke s horúčkou, ktorá príde náhle a prináša okamžité ťažkosti v podobe únavy, bolesti hlavy, hrdla, či bolesti svalov a kĺbov, sprevádzaná suchým kašlom.

Preto ak máte pocit, že už vaše "posmrkávanie" sprevádzajú niektoré z týchto príznakov, nepodceňujte ich a navštívte lekára, či si aspoň vezmite dovolenku a doma odpočívajte. Riady poumýva manžel/manželka, alebo vaše deti a aj povysávanie počká zopár dni. Počkať by mohlo aj behanie a obzvlášť vtedy, ak je vonku sychravo, či prší, pretože to vašemu stavu skutočne nepomôže.

V dobe, kedy je Slovensko radené medzi krajiny, ktoré spotrebúvajú antibiotiká v najväčšej miere, by sme sa mohli zamyslieť nad tým, či je to skutočne potrebné. Chrípky sa vieme zbaviť pár dňami na lôžku, s litrami čaju a spánkom. So zápalom pľúc a iným infekčným ochoreniam horných dýchacích ciest, ktoré si môžeme privodiť prechodeným ochorením, však bež antibiotík vzdorovať nevieme! A pritom stačí tak málo...

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 14:49