Jarný beh Svitom orientovaný na mládež

28.04.2010, 00:00
Jarný beh Svitom napísal vo štvrtok 22.apríla 2009 už svoju 72. kapitolu. V minulosti bolo toto podujatie známe účasťou bežcov z celého Slovenska, ba často i zo zahraničia, vo všetkých vekových kategóriách, v poslednom období sa sústreďuje iba na mládež a účasť bežcov z blízkeho okolia.

Jarný beh Svitom, jedno z najstarších bežeckých podujatí na Slovensku, napísal vo štvrtok 22.apríla 2009 už 72. kapitolu. V minulosti bolo toto podujatie známe účasťou bežcov z celého Slovenska (vrátane mnohých slovenských reprezentantov), ba často i zo zahraničia, vo všetkých vekových kategóriách, v poslednom období sa sústreďuje iba na mládež a účasť bežcov z blízkeho okolia.

Takmer stovku pretekárov tohto bežeckého podujatia privítalo jarné slnečné počasie sprevádzané studeným vetrom. Na tratiach v dĺžke od 750 m po 1300 m bojovali o prvenstvá a medailové umiestnenia mladí bežci a bežkyne z oboch základných škôl zo Svitu, zo ZŠ Jarná Poprad, zo ZŠ Dostojevského Poprad, z Tatranskej alternatívnej školy Poprad a početná skupina atlétov AK Steeple Poprad.

O vydarený priebeh podujatia sa postarali organizátori na čele s riaditeľom súťaže Mgr. Ladislavom Potočným, učiteľom telesnej výchovy ZŠ Mierová vo Svite, predsedom a trénerom mládeže AO Svit.Hlavným rozhodcom bol Ing. Júliusom Frkáňom.

Chlapci vo veku 14-15-rokov absolvovali trať dlhú 1300m. Prvé dve pozície vybojovali zverenci trénera Jozefa Dubašáka z AK Steeple Poprad Martin Dvorský výkonom 4.33 min a Jakub Javorský (4:50 min). Spoločnosť na stupni víťazov im robil Martin Bartko zo ZŠ Jarná Poprad (5:11 min).

Pretekári a pretekárky všetkých ostatných kategórií absolvovali trať dlhú 750 m.

Najrýchlejšie ju zvládla 14-ročná Stanislava Lajčáková, žiačka ZŠ Mierová Svit, členka AO Svit, tohoročná halová majsterka SR v behu na 60 m cez prekážky. Dosiahla presne rovnaký čas ako pred rokom 2:47 min. Na druhom mieste dobehla basketbalistka, žiačka ZŠ Mierová Svit, 15-ročná Nikola Pristašová výkonom 3:05 min a tretiu pozíciu si vybojovala Denisa Dvorská z AK Steeple Poprad (3:10 min).

Z chlapcov súťažiacich na trati 750 m bol 11-ročný najrýchlejší mladý požiarnik Daniel Faix zo ZŠ Mierová (3:08 min), ktorý vo finiši tesne zdolal futbalistu Tomáša Lajčáka (3:09 min). Tretí v kategórii 10-11-ročných chlapcov dobehol Martin Benda z AK Steeple Poprad (3:12 min). Všetci títo chlapci boli rýchlejší ako bežci súťažiaci v staršej kategórii.