StoryEditor

Majú hormóny vplyv na chudnutie?

03.05.2010, 00:00
Autor:
HNHN
Nedávno som si z dlhej chvíle prečítal článok o pravidlách, ktoré treba dodržiavať, aby človek schudol. Bolo ich tam šesť alebo sedem a všetky boli pravdivé. Boli to pravidlá typu : jedz menšie porcie, pridaj viac zeleniny, pi dostatok tekutín... a takto by som mohol pokračovať celú večnosť.

Nedávno som si z dlhej chvíle prečítal článok o pravidlách, ktoré treba dodržiavať, aby človek schudol. Bolo ich tam šesť alebo sedem a všetky boli pravdivé. Boli to pravidlá typu : jedz menšie porcie, pridaj viac zeleniny, pi dostatok tekutín... a takto by som mohol pokračovať celú večnosť.

Dôvod, prečo som sa nad týmto pozastavil je prozaický. Pred pár týždňami som sa vrátil z Londýna, kde som mal možnosť nazrieť na problém ukladania tuku trochu inak a to vedecky.

Vždy mi dosť nebolo jasné, prečo rozdielny ľudia ukladajú tuk na rozdielnych miestach. Vysvetlenie, že je to proste genetika a že sa s tým nedá nič robiť ma dosť ubíjalo. Napr. sú typy žien, ktoré ukladajú tuk okolo stehien a nech sa idú akokoľvek rozkrájať, ani tie najrafinovanejšie cviky a diéty im nepomôžu. Už dopredu chcem vysvetliť, že niečo také ako lokálne chudnutie neexistuje, ale to by bolo opäť na dlhšiu debatu.

Takže späť k téme. Dôvod nášho ukladania tuku nájdeme v hormónoch. Existuje metóda, ktorá bola vyvinutá jedným kanadským trénerom (vedcom, Charlesom Poliquinom). Táto metóda sa volá BioSignature a je akousi vedeckou odpoveďou na ukladanie a odbúravanie tuku. Na základe viac než 25 ročného výskumu a sledovania bolo objasnené, že ukladanie tuku na špecifických miestach majú na svedomí hormóny. Muži obyčajne bojujú s pivným pupkom, teda majú väčšinu tuku uloženú v umbilikálnej zóne (okolo pupku). Tento fenomén má za následok kortizol. Kortizol je stresový hormón, ktorého produkcia sa riadi denným rytmom. Ráno by mal byť čo najvyšší a večer naopak. Ak sme ale pod stresom pravidelne a nevieme vypnúť ani večer, náš kortizolový rytmus sa bude meniť a ukladanie tuku bude zväčša v oblasti pupku. Medzi ostatné hormóny, ktorých nerovnováha sa viditeľne ukáže na našej postave, patria androgény (hlavne testosterón), estrogén, inzulín, rastový hormón atď.

Ak by som to mal zhrnúť, existuje akási bájna rovnováha v organizme, kde všetky systémy pracujú v symbióze. Ak by sme žili v ideálnom svete, a jedli ideálne potraviny, dožívali by sme sa 140 rokov. Vplyvom stresov z vonkajšieho prostredia sa však táto rovnováha narúša, čo sa samozrejme musí niekde odraziť. Tieto zmeny sa ako prvé odrazia v hormonálnom systéme, ktorý ako si asi viete domyslieť, ovplyvňuje celý organizmus. Ak sa zmení pomer hormónov, dochádza k postupnému rozvratu organizmu, čo vedie k vážnym ochoreniam akými sú cukrovka, osteoporóza, poruchy menštruačného cyklu a aj k rakovine. Z hľadiska chudnutia je dôležité vedieť, že náš metabolizmus je taktiež ovplyvňovaný hormónmi. Ak dokážeme efektívne ovplyvniť ich produkciu či aromatizáciu, sen o dokonalej postave sa môže stať skutočnosťou už za niekoľko týždňov.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 04:18