StoryEditor

Niekoľko tajomstiev vašej rýchlosti

02.09.2010, 00:00
Autor:
HNHN
Hovorí sa, že rýchlosť je záležitosťou intervalových a tempových tréningov. Existujú však aj iné spôsoby, ktoré pomôžu bežcovi zrýchliť a vylepšiť si svoje osobné maximá.

Hovorí sa, že rýchlosť je záležitosťou intervalových a tempových tréningov. Existujú však aj iné spôsoby, ktoré pomôžu bežcovi zrýchliť a vylepšiť si svoje osobné maximá.

Schudnúť
Ak trpíte niekoľkými kilami naviac, pokúste sa schudnúť. Schudnutie už o 2,3 kg môže pomôcť znížiť váš výsledný čas na polmaratóne až o 2 minúty. Redukcia hmotnosti taktiež znižuje riziko zranení a zlepšuje biomechanizmus.

Noste na sebe menej
Neobliekajte si veci, ktoré vás spomalujú. To znamená žiadne opasky s množstvom decilitrov občerstvenia, žiadne slúchatka, žiadny iPhone, sveter okolo pása a hlavne ťažké tenisky.

Viac spite
Výskum zo Stanfordskej univerzity naznačuje, že športovci, ktorí spali viac, mali lepší reakčný čas a rýchlosť. Asi si ťažko môžeme dovoliť 10 hodín spánku ako osoby, ktoré na Stanforde skúmali, no stanfordskí výskumníci tvrdia, že už 20 min spánku navyše môže pomôcť zlepšiť váš výkon.

Pite kofeín
Kofeínu sa pripisuje nielen lepšia bdelosť a lepšie sústredenie, ale najnovšie výskumy naznačujú, že môže pomôcť zvýšiť toleranciu bolesti a oddialiť únavu. Ak chcete z kofeínu získať čo najviac, odporúča sa šálka čistého čaju alebo kávy (nie Kapučíno) 30 až 60 minút pred pretekom alebo intenzívnym tréningom.

Obmedzte nekvalitné potraviny (napr. Fast food)
Cukor vyvoláva pocitu hladu, ktorý môže dopomôcť k nárastu hmotnosti. Viac nápomocné k dosiahnutiu plánovaného objemu kilometrov sú potraviny, ako napríklad kvalitná ryža alebo cestoviny. Potraviny s vysokým obsahom cukrov, môžu spôsobiť stagnáciu, čo nie je to, čo chcete vidieť ako výsledok tréningov rýchlosti.

Inšpirovali sme sa portálom www.runnersworld.com

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 04:49