Počasie, do ktorého by ste ani psa nevyhnali nám hoduje ostošesť a my si dopriavame naše pravidelné tréningové dávky, ktoré ak nás vyčerpajú, robia z nášho tela živnú pôdu pre baktérie. Je pravda, že neexistuje zlé počasie, ale iba zle oblečený bežec, avšak rovnako dôležitá je aj prevencia pred chorobou...
Nič nedokáže bežca potrápiť tak ako infekcia. Ukazuje sa, že významným aktivátorom obranyschopnosti môže byť popri vitamíne C, zinku a prípravkoch z rastliny Echinacea purpurea (echinacea purpurová) tiež jedna lyžica glutamínu denne. Glutamín je totiž považovaný za „potravu“ pre lymfocyty (biele krvinky) a makrofágy, ktoré v tele bojujú proti infekciám a pomáhajú chrániť bunky tkanív pred vnikaním zákerných bakteriálnych votrelcov. Namáhavá séria bežeckých pretekov, či dokonca stavy pretrénovanosti sú situáciami, v ktorých je imunita športovca oslabená – a práve vtedy prichádzajú chvíle glutamínu. Pri nedávnych výskumoch sa zistilo, že u bežcov, ktorí dve hodiny po maratónskom behu dostali glutamín, sa neskoršie prejavila infekcia horných dýchacích ciest len v 19 percentách prípadov, zatiaľ čo polovica bežcov, ktorým bolo namiesto glutamínu podané placebo (neúčinná náhrada), mala respiračné ťažkosti.
Koľko glutamínu?
Za preukázateľne účinnú sa považuje denná dávka glutamínu v minimálnom množstve 0,3 g na každý kilogram telesnej hmotnosti (teda napríklad 24 g pre bežca vážiaceho 80 kilogramov). Glutamín v tomto množstve dostatočne prispieva k obnove zásob glykogénu vo svaloch, keď ich vyčerpáte pri behu a chcete svaly zregenerovať pred ďalším výkonom.