StoryEditor

Bolesť je dobrý radca (I.)

20.01.2011, 23:00
Autor:
HNHN
Či už beháte pre rekordné výkony, alebo len pre radosť, určite ste niekedy pocítili nepríjemnú bolesť svalov a väzov dolných končatín. Je to časté trápenie rekreačných i výkonnostných bežcov. Ak sa bolesť nôh objaví, nemusíte však hneď strácať hlavu a bežať ozlomkrky k lekárovi.

Či už beháte pre rekordné výkony, alebo len pre radosť, určite ste niekedy pocítili nepríjemnú bolesť svalov a väzov dolných končatín. Je to časté trápenie rekreačných i výkonnostných bežcov. Ak sa bolesť nôh objaví, nemusíte však hneď strácať hlavu a bežať ozlomkrky k lekárovi.

Bolesť nie je nepriateľ, proti ktorému musíte okamžite nasadiť silné tlmiace lieky. Naopak. Je to ochranný mechanizmus, dôležitý prejav stavu vášho tela. Má podobnú funkciu ako kontrolka na palubnej doske automobilu. Keď sa rozsvieti, súdny vodič zastaví a pátra po poruche. Ak bolesť potlačíte pomocou lieku bez toho, aby ste zistili, akú informáciu vám prináša, dopadnete podobne, ako keby ste odpojili varujúcu kontrolku a pokračovali v jazde. V aute zadriete motor, na tele poškodíte svaly, väzy a kĺby.

Nepreťažujte sa
Bolesti svalov a úponov sa najčastejšie objavujú v období, keď nemáte možnosť trénovať pravidelne. Po dlhšej prestávke neodhadnete svoje sily a pohybový aparát jednorazovo preťažíte. Práve nadmerná námaha, nedostatočná kondícia, nepriaznivé poveternostné podmienky, ale predovšetkým prehnaná motivácia sú typickými príčinami svalových a úponových problémov. Tie sa v prvom štádiu prejavujú „len“ zvýšenou únavou. V ďalšej fáze sa však objavujú bolesti v priebehu alebo bezprostredne po dokončení behu. O niečo neskôr vás bolia nohy už aj v pokoji. Svalový úpon býva napuchnutý, načervenavý, teplejší a bolestivý na dotyk. Každé ďalšie zaťaženie tieto symptómy zhoršuje.

Problémov so svalovou a úponovou bolesťou sa najúčinnejšie zbavíte tak, že im predídete. To ste už síce pravdepodobne počuli mnohokrát, ale skutočne stojí za to podobné rady naozaj pozorne počúvať. Na začiatku sezóny alebo po dlhšom tréningovom výpadku stupňujte tréningové dávky len veľmi postupne a počet odbehnutých kilometrov striktne prispôsobujte svojmu organizmu. Na prípadnú bolesť, ktorej sa zrejme tak či tak v istej miere nevyhnete, reagujte veľmi citlivo. Dbajte na kvalitnú výbavu Riziko vzniku problémov môžete obmedziť aj kvalitným funkčným oblečením, návlekmi, masážnou hrejivou emulziou, ale predovšetkým niekoľkominútovým strečingom, zahriatím tela na prevádzkovú teplotu pred samotným behom. Za to, že vás po tréningu bolia nohy, často nesie zodpovednosť aj nekvalitná obuv alebo dlhý beh po tvrdom povrchu. Vhodnou prevenciou bude, ak sa začnete venovať kompenzačným športom. A to takým, pri ktorých uvoľňujete svalové partie, ktoré sa pri behu zaťažujú najviac. Tradične možno odporučiť plávanie, jazdu na bicykli, jogu alebo uvoľňujúce cvičenia šité na mieru, ktoré vám odporučí skúsený fyzioterapeut.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 03:28