Bratislavský maratón vyhral etiópčan Ashenafi Erkolo

28.03.2011, 00:00
ČSOB Bratislava Marathon, ktorý sa konal v nedeľu 27. marca a odštartoval o 10-tej hodine, vyhral etiópčan Ashendafi Erkolo v čase 2:22:09 h. V tesnom závese za ním dobehol keňan Edwin Kibowen. V maratóne žien zvíťazila keňanka Lilian Koechová s časom 2:45:30 h, čo bol i rekord pretekov!

Muži: Túžba riaditeľa pretekov Jozefa Pukaloviča o rekorde podujatia sa však nenaplnila, Erkolo dosiahol čas 2:22:09 h, o 2:27 min slabší ako Remščuk v roku 2008. Etiópčan až vo finiši na mierne stúpajúcej cieľovej rovinke zdolal obhajcu prvenstva Edwina Kibowena z Kene o 7 sekúnd. Najlepší Slovák v absolútnom poradí bol Jozef Urban, vo svojej maratónskej premiére obsadil 11. miesto za 2:31:36 h.

Ženy: Lilian Koechová doterajšie maximum Maďarky Földingovej-Nagyovej (tentoraz dobehla až štvrtá) zlepšila o úctyhodných 4:51 min. Koechová, si v Bratislave zlepšila osobný rekord 2:50:09 h. Druhá v cieli Ida Kovácsová z Maďarska (2:46:18) i tretia Poľka Renata Kalinská (2:46:41) dosiahli tiež lepší čas ako predošlý rekord pretekov. Trojnásobná majsterka Slovenska, 35-ročná učiteľka z Bardejova Ingrid Petnuchová ako najlepšia domáca vytrvalkyňa obsadila 6. priečku za 2:56:56 h.

Polmaratón: Keňan Hosea Tuei triumfoval rovnako ako vlani, tentoraz však v novom traťovom rekorde 1:03:45 h. Doterajšie maximum svojho krajana Elishu Saweho z roku 2007 zlepšil o 37 sekúnd. Zo žien bola najrýchlejšia maličká Keňanka Lucy Wambuiová-Murigiová, ktorá tiež výrazne zlepšila rekord podujatia, a to o 2:41 min na 1:11:51 h. Tento čas má veľmi kvalitnú medzinárodnú úroveň. Aj druhá v poradí Nancy Koechová bežala rýchlejšie ako predošlý rekord, dosiahla čas 1:12:42 h. Obhajkyňa prvenstva Anikó Kálovicsová finišovala tretia.

Zo Slovákov dosiahli v polmaratóne najlepšie výsledky Imrich Pástor (piaty za 1:08:35) a Janka Zatlúkalová, ktorú klasifikovali na štvrtej priečke (1:17:20). Ambasádor podujatia, skvelý tenista Dominik Hrbatý napokon po prvom úseku štafety pokračoval v polmaratóne a zvládol ho v čase približne 1:27:54 h a v absolútnom poradí ho klasifikovali na 114. Mieste z vyše 1600 štartujúcich.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
26. apríl 2024 19:21