StoryEditor

Vladimír Remek sa teší na desiatku

15.11.2011, 23:00
Autor:
HNHN
Plukovník inžinier Vladimír Remek - nielen prvý československý, ale aj európsky kozmonaut, je od októbra čestným občanom Majcichova a už sa teší na „svoju“ budúcoročnú desiatku.

Plukovník inžinier Vladimír Remek - nielen prvý československý, ale aj európsky kozmonaut, je od októbra čestným občanom Majcichova a už sa teší na „svoju“ budúcoročnú desiatku.

Plukovník inžinier Vladimír Remek - nielen prvý československý, ale aj európsky kozmonaut, je od októbra čestným občanom Majcichova a už sa teší na „svoju“ budúcoročnú desiatku. Na počesť 1. výročia jeho historického letu do kozmu sme totiž v marci 1979 založili s priateľom Vítom Mercelom masové bežecké preteky na 10 km v uliciach úhľadnej obce neďaleko Trnavy.

Keď nás v predjarí 2011 poctil legendárny vesmírny hrdina tretej krajiny sveta - pred ním vzlietli do kozmu iba občania ZSSR a USA - návštevou Majcichovskej desiatky, mnohým sa splnil dlhoročný sen.
Voľakedajší popredný atlét Slavoja Čáslav bol tentoraz čestným štartérom, no Remekovu bežeckú misiu naplnil v rekordnom 195-člennom pelotóne mužov a žien jeho bývalý spolužiak a dlhoročný priateľ Milan Řípa (bežal v kategórii šesťdesiatnikov), kým medzi ženami siahla popredná čáslavská atlétka Petra Fousková na tretí stupienok. Bežeckým záujemcom dávame na internete do pozornosti Řípove postrehy v tohtoročnom aprílovom čísle Čáslavských novín pod titulkom Jak daleko je Majcichov od Čáslavi?

Teraz, v októbri, sa Vladimír Remek do Majcichova vrátil. Tamojšie obecné zastupiteľstvo mu totiž udelilo čestné občianstvo. Pred ním sa takejto pocty dostalo iba trom osobnostiam s trvalým bydliskom mimo Majcichova. Vzácneho hosťa prijal pri sviatočnej príležitosti starosta obce Ing. Tibor Marek, ktorého spoznala bežecká komunita v marci t. r. aj ako nového predsedu organizačného výboru Majcichovskej desiatky.

Zo zákulisia M-10 prezradíme, že tamojší poslanci už schválili propozície 22. kapitoly. Podľa slov riaditeľa pretekov Milana Kraica, o Remekov putovný pohár (vlani ho získal Matej Fedák zo Slávie UK Bratislava) sa pobeží v nedeľu 4. marca 2012. Ako potvrdil náš kozmonaut pri októbrovej návšteve Majcichova, dátum ďalšieho ročníka „svojej“ cestnej desiatky si zapíše do kalendára, aby vedno s čáslavskými priateľmi opäť po roku mohli pozdraviť početné pole štartujúcich v tomto populárnom vidieckom behu.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
29. máj 2023 20:59