StoryEditor

Výskum: Zástava srdca u dlhotratiarov

08.02.2012, 11:00
Autor:
HNHN

Nedávno vyšla v New England Journal of Medicine štúdia, ktorá mala za cieľ zanalyzovať výskyt zástav srdca pri vytrvalostných bežeckých disciplínach (maratón a polmaratón). Štúdia mala pomerne veľký rozsah, analyzovala 10 ročné obdobie a všetkých, ktorý mali v tomto čase pri behu srdcové problémy.

 

Výsledky sú nasledovné:

  • *výskyt srdcových problémov u bežcov (najčastejšie to boli hypertrofická kardiomyopatia, aterosklerotická koronárna choroba srdca) bol 0,54 na 100 000 bežcov
  • *rizikovejší bol maratón (trojnásobne vyššie riziko ako u polmaratónu
  • *rizikovejšou skupinou boli chlapi
  • *zástavu srdca neprežilo 71%

 

A teraz tie dôležité veci (aspoň pre mňa):

  • *za zástavu boli zodpovední hlavne bežci sami, ktorí podcenili potrebu preventívnej diagnostiky pri záťažovom teste!!!
  • *výskyt zástav srdca je pri bežeckých vytrvalostných disciplínach rovnaký, alebo menší ako pri iných športových disciplínach (to znamená, že beh nie je o nič viac rizikovejší, ako sú iné športy)!!!
  • *na záchranu života pri zástave srdca prispeli edukovaní diváci (ostatní asi mali smolu)

Preto sa mi v tejto súvislosti veľmi páči aktivita British Heart Foundation, ktorá sa snaží osloviť nielen športovcov samých (nepodcenenie diagnostiky), ale i divákov (bežnú populáciu) a to tým, že pripravila „vzdelávacie“ spoty (vzdelávacie v úvodzovkách preto, lebo na túto kampaň zvolili netradičný štýl, prostredie i osobnosť, ktorou je Vinnie Jones). A to, že majú úspech svedči aj počet pozretí na You Tube (...aj keď skoro som dostal zástavu ja :) )

Spomínaná štúdia

Video:

www.partofheart.eu

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
31. máj 2023 02:59