StoryEditor

Beh pre zdravé nohy aj tento rok v podkolienkach

18.03.2012, 23:00

Boleli vás niekedy nohy? Ak áno, možno aj vy patríte medzi 60% slovenskej populácie, ktorú trápi chronické žilové ochorenie ľudovo nazývané aj kŕčové žily. Nebuďte  k svojim nohám ľahostajní a urobte v apríli niečo pre ich zdravie. Beh pre zdravé nohy, ktorého 2.ročník sa tento rok uskutoční v Banskej Bystrici, Košiciach a Bratislave, je nie len športovým, ale i edukačným projektom, zameraným na prevenciu chronického žilového ochorenia.

Beh je ideálnou športovou aktivitou pre udržanie zdravia žíl. Pocit ťažkých nôh, svrbenie, pálenie či opuchy dokážu znepríjemniť bežné denné aktivity a ak sú dlhodobo ignorované a neliečené, prechádzajú do závažných štádií vyžadujúcich radikálne liečebné postupy.
„Zmena životného štýlu je nevyhnutnou súčasťou tak prevencie ako i liečby chronických žilových ochorení. Prostredníctvom Behov pre zdravé nohy chceme verejnosť upozorniť na závažnosť tohto ochorenia a dôležitosť prevencie. Vedieť rozpoznať a nepodceňovať prvé príznaky, upraviť životosprávu a zaradiť pravidelné fyzickú aktivitu do bežného života sú základnými krokmi k správnemu fungovaniu žíl,“ uviedol MUDr. Peter Lipták, člen Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva SLS, ktorá je jedným z odborných garantov projektu.

Prvý ročník behu sa uskutočnil v Sade Janka Kráľa v Bratislave v roku 2011. Nakoľko záujem o samotný beh, ale i o vyšetrenia lekármi a informácie o chronickom žilovom ochorení bol minulý rok naozaj veľký, tento rok sa beh rozširuje aj do ďalších miest v rámci Slovenska - do Banskej Bystrice a Košíc.

Prečo beh v podkolienkach? Kompresívne podkolienky pomáhajú žilám plniť ich funkciu a sú nenahraditeľnou súčasťou liečby chronického žilového ochorenia. Symbolicky je preto Beh pre zdravé nohy behom v podkolienkach, pričom bežec s najkrajšími či najzaujímavejšími podkolienkami získa špeciálne ocenenie.

Okrem samotného 4,5 kilometrového behu bude pre účastníkov pripravená aj Poradňa chronického žilového ochorenia, ktorá v čase od 8:00 do 16:00 hod. poskytne všetkým záujemcom informácie o tomto ochorení, o jeho prejavoch i liečbe. Zároveň budú mať príležitosť nechať si vyšetriť nohy lekármi palpačne, čiže hmatom a sonograficky. V rámci poradne budú k dispozícii aj odborníci na kompresívnu liečbu chronického žilového ochorenia.

Každý zaregistrovaný účastník dostane štartovací balíček, ktorého súčasťou bude tričko a štartovacie číslo. Pred behom nebude chýbať rozcvička, deti sa budú môcť zabaviť v detskom kútiku a pripravené budú aj šatne na úschovu osobných vecí. Všetkými behmi bude návštevníkov sprevádzať moderátorka Hana Rapantová.
Viac sa o samotnom behu dozviete na stránke www.opuchnutenohy.sk.

 

Beh pre zdravé nohy – 2. ročník behu v podkolienkach

MESTO

MIESTO

DÁTUM

ĆAS

Banská Bystrica

Námestie SNP

sobota 14. apríl

08:00-16:00, štart behu 11:00 hod

Košice

Námestie Slobody

sobota 21. apríl

08:00-16:00, štart behu 11:00 hod

Bratislava

Sad Janka Kráľa za OC Aupark

nedeľa 22. apríl

08:00-16:00, štart behu 11:00 hod

 

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
13. júl 2024 20:56