StoryEditor

Beh naboso: Výstrelok alebo trend?

26.06.2012, 13:06
Autor:
HNHN
Chôdza a behanie naboso posilňuje funkcie klenby chodidla ako prirodzeného odpruženia.

Odpružené bežecké topánky poskytujúce dokonalú podporu spôsobujú, že svaly podieľajúce sa na udržaní klenby ochabujú. Ak začnete chodiť a behať naboso, znova sa posilnia a dôjde k obnoveniu funkcie klenby ako prirodzeného odpruženia. To sa prejaví nápravou ťažkostí nielen v oblasti chodidiel, ale aj celého pohybového aparátu. Podľa austrálskeho fyzioterapeuta Michaela Warburtona majú dokonca tí, ktorí behajú bez obuvi, omnoho nižší výskyt akútnych i chronických ťažkostí v oblasti dolných končatín.

Technika odrazu i dopadu je pri behu bez obuvi skutočne výrazne iná – nielenže naboso nemôžete dopadať na pätu a odrážať sa „rolovaním“, ale odraz sa omnoho viac odvíja od palcovej strany nohy. Výraznejšie sa tak zapája nielen trojhlavý sval lýtkový, ale i ďalšie svaly v oblasti lýtka a píšťaly, ktoré sa podieľajú i na udržiavaní priečnej a pozdĺžnej klenby. Odloženie bežeckej obuvi môže dokonca ovplyvniť i výkonnosť – podľa série výskumov z rokov 1985-2000 totiž pri behu naboso klesá spotreba kyslíka.

Najmä v zahraničí preto rastie obľúbenosť bosého behania a objavujú sa i topánky, ktoré sa snažia pohyb naboso čo najviac napodobniť. Napríklad firma Vibram vyvinula trochu komicky vyzerajúce päťprstové topánky FiveFingers. U nás sa síce zháňajú ťažšie, v zahraničí ich však nosí stále viac ľudí, a to aj pri behaní.

Ultramaratónec Tim Lawson o nich napríklad na svojom blogu píše: „Môj prvý výbeh bol sprevádzaný bolesťami. Nie pre zranenie, ale preto, že som zapájal nezvyknuté svalové skupiny. Na dlhé behy po asfalte ich nepoužívam, ale behám v nich dvakrát až trikrát týždenne nie viac než trinásť míľ a zaznamenal som značné zlepšenie svojej výkonnosti.“

Ortopéd MUDr. František Picek však upozorňuje, že beh naboso má zmysel len v prípade, že sa mu venujete pravidelne a na vhodnom teréne – buď zaradením určitého počtu výhradne „bosých“ tréningov, alebo hoci aj vyklusávaním naboso po každej záťaži. Práve preto, že bez obuvi zaťažujeme odlišné svalové skupiny, môžeme ich pri nárazovom bosom behaní preťažiť a zvýšiť tak riziko úrazu.

Blanka Gololobovová

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
31. máj 2023 03:26