StoryEditor

Stvorení pre beh. Kniha, ktorá vás dostane

10.07.2012, 15:07
Autor:
HNHN
Všetko, čo sme si kedy o behaní mysleli, je lož. Tajomný kmeň, ultrabežci a najimpozantnejšie preteky, aké kedy svet videl. Kniha Christophera McDougalla je veľkolepým dobrodružstvom plným nefalšovanej inšpirácie.

Tajomný kmeň, ultrabežci a najimpozantnejšie preteky, aké kedy svet videl. Kniha Christophera McDougalla je veľkolepým dobrodružstvom plným neuveriteľných postáv, úžasných atletických výkonov, najnovších vedeckých poznatkov a najmä nefalšovanej inšpirácie. Na jej počiatku stála jednoduchá otázka: Prečo ma bolí noha? Odpoveď sa autor vydal hľadať ku kmeňu najvytrvalejších bežcov na Zemi, aby sa naučil ich tajomstvá. Pritom odhaľuje, že všetko, čo sme si kedy o behaní mysleli, je lož.

Tarahumarskí indiáni žijú v extrémnych podmienkach mexických Medených kaňonov. Od sveta sú odrezaní najdrsnejším terénom Severnej Ameriky a strážia zabudnuté umenie. Celé stáročia sa v ňom zdokonaľovali. Dokážu zabehnúť stovky míľ bez odpočinku a uštvať čokoľvek od jeleňa po olympijského maratónca. A pritom si vychutnajú každý jeden kilometer.

Talent sa u nich snúbi so zdravím a pokojom, sú imúnni voči chorobám i konfliktom, ktoré sužujú moderné civilizácie. Pomocou Caballa Blanca, záhadného samotára žijúceho s indiánmi, neodhalil autor len tajomstvá Tarahumarov. Vo svojom vnútri objavil ultraatléta, keď sa pripravoval na životnú výzvu – 80-kilometrové preteky srdcom tarahumarskej krajiny, v ktorých sa domorodý kmeň postaví proti podivnej skupine Američanov vrátane veľkej ultramaratónskej hviezdy, krásnej mladej surfistky a bosonohého čudáka.

McDougall nás s ostrovtipom a bujarosťou vyvedie zo špecializovaných vedeckých laboratórií na Harvarde. Prenesieme sa do rozpálených údolí a na mrazivé vrcholky Severnej Ameriky, kde sa čoraz viac ultrabežcov snaží posúvať hranice svojich možností. Nakoniec sa staneme svedkami vrcholových pretekov v Medených kaňonoch. Stvorení pre beh je nevšedná kniha, ktorá pohltí myseľ a stane sa inšpiráciou aj pre vaše telo. Stačí si uvedomiť, že tajomstvo šťastia vám leží rovno pri nohách. Že aj vy ste stvorení na beh.

Christopher McDougall je bývalý vojnový dopisovateľ agentúry Associated Press a v súčasnosti je redaktorom časopisu Men’s Health. Trikrát sa dostal do finále celonárodnej novinárskej súťaže National Magazine Award. Píše do periodík Esquire, The New York Times Magazine, Outside a Men’s Journal. Býva na pensylvánskom vidieku a beháva medzi amišskými farmami.
Kniha sa dočkala veľmi priaznivých recenzií po celom svete. „Fascinujúca, vzrušujúca, krásne napísaná kniha. Nech už vás vytrvalostný beh zaujíma, alebo nie, jej príbeh je taký podmanivý a nezvyčajný, že sa s radosťou zrieknete jedla aj priateľov, len aby ste si prečítali ďalšiu stranu,“ napísali noviny Sydney Morning Herald. „Približuje sa blahu, ktoré bežci veľmi vzácne pociťujú uprostred nekonečného behu,“ charakterizovali zasa Financial Times. „Veľkolepá óda na radosť z behu,“ pridal denník Washington Post. Cena knihy je 12,90 eur, vydáva ju vydavateľstvo Tatran s podporou shooos.sk.

 

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 23:22