StoryEditor

To je premena: Schudol 40 kíl a zvládne polmaratón

24.08.2012, 13:05
Autor:
HNHN
Mohol by to byť recept, ako sa stať človekom za 18 mesiacov. Američan Derek Marushak sa zaľúbil do behu a schudol 40 kilogramov. Kedysi sa zadýchal už po pár schodoch, teraz zvládne polmaratón.

Pred rokom a pol vážil 109 kilogramov a stačilo pár prejdených schodov, aby sa zadýchal. "Aj jednoduché telesné aktivity sa pre mňa stali bojom," spomína Američan Derek Marushak, povolaním IT manažér. Rozhodol sa s tým niečo spraviť - zmenil stravu a začal behať. Za 18 mesiacov schudol takmer 40 kilogramov a zabehol svoj prvý polmaratón. O jeho príbehu napísal magazín Runner's World.

"Začal som diétou, vďaka ktorej som schudol asi desať kíl. Spomínam si, že vtedy som bol na služobnej ceste v Chicagu a chcel som v hotelovej posilňovni dvíhať činky. Zbadal som však bežecký pás a povedal som si, že skúsim odbehnúť jednu míľu. Zvládol som tri a niečo sa zlomilo. Do behu som sa zamiloval, pomáhal mi vyčistiť si hlavu a odbúrať stres. Skrátka je z toho závislosť," opisuje 31-ročný Američan.

Priznal, že predtým jedol veľmi nezdravo. "Začal som si písať, čo všetko zjem, a bolo to zlé - v priemere 5000 kalórií denne. Teraz je to 1600. Uvedomil som si, že s tanierom špagiet nemusím zjesť aj obrovskú žemľu. Začal som si sám variť, jem tony ovocia a zeleniny," vyratúva Marushak.

Teraz váži 70 kilogramov a chystá sa na svoj druhý polmaratón. "Aj pre mňa je ťažké uveriť, ako ďaleko to zašlo," priznáva s úsmevom. "Beh sa stal pre mňa bránou k zdravšiemu životu. Dáva mi po odchode z kancelárie zabudnúť na pracovný deň. Predtým som dokázal hodiny presedieť pred televízorom a nerobiť nič. Teraz mám už po pár minútach nutkanie vstať a spraviť niečo užitočné."

 

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
06. jún 2023 01:52