StoryEditor

Varga: Moja sezóna? Famózna, som unesený

10.09.2012, 15:40
Autor:
HNHN
Slovenský triatlonista Richard Varga prežíva vynikajúcu sezónu. „Sám som z toho prekvapený,“ priznáva 23-ročný Bratislavčan v rozhovore pre RUN.

V úvode roka ho trápila únavová zlomenina nohy a sám pochyboval, či sa na olympiádu vôbec kvalifikuje. Napokon to na poslednú chvíľu stihol, v Londýne vyhral plaveckú časť a celkovo skončil na veľmi slušnom 22. mieste. V pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v Štokholme pridal 9. miesto a na európskom šampionáte do 23 rokov získal striebro. Slovenský triatlonista Richard Varga prežíva vynikajúcu sezónu. „Sám som z toho prekvapený,“ priznáva 23-ročný Bratislavčan v rozhovore pre RUN.

Pár slovami – aká to bola sezóna?

Vynikajúca! Som prekvapený a unesený.

Očakávali ste na začiatku roka, že to môže vypáliť takto dobre?

Vždy idem do sezóny s najvyššími cieľmi, ale toto som vôbec nečakal. Som neskutočne šťastný. Ostatné tri preteky boli pre mňa famózne a prekonali moje očakávania.

Vaše výsledky mali značnú odozvu aj u fanúšikov. Vnímate to?

Áno, cítim, že ľudia sa viac zaujímajú, spoznávajú ma. V predchádzajúcom období som väčšinou súťažil v zahraničí a nevedel som, aký ohlas mali moje výsledky. Som príjemne prekvapený.

Prekvapili ste aj sám seba? Napríklad striebornou medailou z majstrovstiev Európy?

Chcel som skončiť v prvej šestke, lepšie umiestnenie by som bral ako bonus navyše. Vedel som, že ak vyjdú okolnosti, môžem byť veľmi blízko k medaile. Ale druhé miesto ma zaskočilo. Bojovať o medailu je sen každého športovca.

Ktorý zážitok z ostatných mesiacov kladiete najvyššie?

Olympiádu. Bola moja prvá v živote. Odmalička, odkedy vnímam olympiádu, som vždy túžil na nej štartovať a byť jedným z tých, kto bude robiť preteky. A myslím, že sa mi to podarilo. Dalo sa na to pozerať, bol som vpredu, nikde som sa nezašíval. Užíval som si to.

Do Londýna ste sa kvalifikovali na poslednú chvíľu. Mali ste počas sezóny chvíle, keď ste pochybovali, či sa vám to podarí?

Určite vtedy, keď som mal únavovú zlomeninu. Bolo to veľmi ťažké. Ostatní mi neverili a aj ja som už začal pochybovať. Ale snažil som sa dať čo najrýchlejšie dokopy. Veril som, že toľko ako ja má natrénované málokto. Vravel som si, že ak sa rýchlo pozbieram, môžem urobiť dobré výsledky a za ten mesiac a pol nazbierať dosť bodov, aby som sa na olympiádu prebojoval.

Triatlonové hviezdy bratia Alistair a Jonathan Brownleeovci, ktorí získali na olympiáde zlato a bronz, vás pozvali na svoju oslavu. Ako ste sa k nim dostali?

Na pretekoch vo Francúzsku sme boli spolu v jednom tíme, potom ma zavolali na sústredenie. Veľmi sme sa skamarátili, voláme sa domov, chceme spolu trénovať. V Británii patria k najpopulárnejším olympionikom. Ich medailová párty bola výnimočným zážitkom, všade som mal dvere otvorené, dostal som sa k veciam, ktoré asi normálny slovenský olympionik nezažije.

Výrazne ste sa posunuli k svetovej špičke. Kde sa vidíte v budúcej sezóne?

Chcel by som zotrvať v popredí. Deviate miesto z pretekov seriálu majstrovstiev sveta je to, kde by som rád bol počas budúceho roka. Chcem nabrať skúsenosti, aby som sa zase mohol posunúť vyššie.

Ste najlepší plavec medzi triatlonistami, krok so špičkou udržíte aj na bicykli, ale v behu strácate. Je to disciplína, na ktorej budete pracovať najviac?

Na beh sa vždy sústredím najviac, lebo je to moja najslabšia disciplína. Ale triatlon je o všetkých troch disciplínach, jedna nadväzuje na druhú. Ak menej plávate, prejaví sa to aj v behu, lebo vo vode miniete viac energie. Jedno s druhým súvisí. Chce to ešte trochu času.

ms

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
30. máj 2023 18:58