StoryEditor

7 rád, ako sa pripraviť na maratón

13.03.2013, 14:36
Autor:
tmtm

Príprava na maratón je náročná fyzicky aj psychicky. Nie všetko ide vždy podľa plánov, čo môže mnohých bežcov rozladiť. Čo teda robiť, aby sme si v tréningu na kráľovskú trať udržali motiváciu, aj keď nás prenasledujú problémy?

Sedem tipov prináša britská bežkyňa a trénerka Fiona Buglerová, ktorá sa pripravuje na svoj 15. maratón a o svojich skúsenostiach píše pravidelné blogy. Možno sa vám je rady zídu v príprave na blížiaci sa ČSOB Bratislava Marathon.

1. Nemyslite na to, čo ste neurobili

Výpadky v tréningu, či už pre chorobu, zranenie alebo pracovné či rodinné povinnosti, sa nevyhnú takmer nikomu. Nemá zmysel lamentovať nad tým, čo bolo alebo nebolo. Treba sa obliecť, obuť a urobiť čo najviac pre úspech. Najlepšie je začať hneď dnes.

2. Myslite na svoju motiváciu

Je dôležité mať na pamäti, prečo to vlastne robíte, čo vás poháňa. Na začiatku ste si určili cieľ a ten by mal byť pre vás prioritou. Premýšľajte aj o tom, prečo ste si ten cieľ vlastne dali.

3. Prílišná únava

Maratónsky tréning je už taký, bez únavy a vyčerpania sa nezaobíde. Pozrite sa na to z pozitívnej stránky – znamená to, že to robíte dobre. Po poklese opäť príde vzostup a budete mať pocit, že sa vznášate. Ak je však únava prílišná, absolvujte zdravotnú prehliadku. Možno vás trápi problém, o ktorom ani neviete, napríklad nedostatok železa ako Fionu.

4. Oživte tréning

Ak máte za sebou niekoľko maratónov a príprava na každý z nich je viac-menej rovnaká, tak to začne byť monotónne a nudné. Spestrite svoj tréning zaradením doplnkového športu, prípadne začnite v rámci aktívneho odpočinku plávať a bicyklovať, čo vás možno motivuje skúsiť po maratóne aj triatlon.

5. Na pretekoch nemyslite na čas

Pred maratónom sa zúčastnite na pretekoch na kratších vzdialenostiach. Vôbec sa však nezamýšľajte nad výsledkom. Ten teraz nie je podstatný. Namiesto toho si užívajte počasie, peknú trať a povzbudzovanie divákov. V slovenských podmienkach sa prípadne môžete tešiť, že niečo vyhráte v tombole.

6. Berte ohľad na zranenia

Počúvajte svoje telo. Dajte si záležať na tom, aby ste mali vyhovujúcu obuv.

7. Trénujte účelne

Odľahčite svoje nohy. Skúste beh v minimalistickej obuvi. Odporúčanie behať naboso po tráve zatiaľ môže vyznievať ako šialenstvo, ale prichádzajú teplejšie dni, takže časom sa bude dať odskúšať aj to.

Zdroj: She runs, she writes (www.sherunsshewrites.com)   

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
07. jún 2023 10:22