StoryEditor

Brada chráni pred slnečnými lúčmi

29.04.2013, 14:45
Autor:
tmtm

Muži, bežcov nevynímajúc, majú rozličný postoj k tomu, či majú tvár nahladko oholenú, nosia švihácke fúziky alebo dôstojnú bradu. Podľa výskumníkov z Austrálie brada môže chrániť pokožku pred slnečnými lúčmi.

Vedci z Univerzity v Južnom Queenslande zistili, že brada poskytuje rovnakú ochranu s faktorom 2-21. Pokožku je chránená o tretinu lepšie ako na nahladko oholenej tvári. Stupeň ochrany závisí aj od uhla, pod ktorým lúče dopadajú, ako aj od časti tváre. Najcitlivejšia je oblasť medzi hornou perou a nosom. Najhoršie je pokožka chránená, keď lúče dopadajú pod uhlom 53-62 stupňov.

Jeden z autorov štúdie Alfio Parisi však pripomína, že hoci brada a fúzy poskytujú istý stupeň ochrany, nemali by byť ospravedlnením zbytočne dlhého pobytu na slnku.

Doktor Len Lichtenfeld z Americkej spoločnosti pre rakovinu tvrdí, že hoci štúdia môže na prvý pohľad pôsobiť zábavne, v skutočnosti je veľmi dôležitá, lebo potvrdzuje, že celkovo vzaté vlasy nie sú príliš účinnou ochranou. „Neverte tomu, že len preto, že máte na hlave vlasy, tak sa chránite pred potenciálnym vplyvom ultrafialových lúčov,“ upozorňuje.

Tak Parisi, ako aj Lichtenfeld dodávajú, že bez ohľadu na množstvo porastu na hlave alebo na tvári je aj tak najrozumnejšie nosiť pokrývku hlavy a natierať si nechránené časti.

Okrem ochrany pred slnkom môže brada pomôcť aj alergikom a astmatikom, lebo zachytáva alergény, ktoré sa tak nedostávajú do nosa a pľúc. Rovnako zvyšuje aj teplotu krku a môže napomôcť zbaviť sa prechladnutia. Na druhej strane však absorbuje aj baktérie a vírusy, takže bradatí páni by si ju mali často umývať a zastrihávať.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 13:17