StoryEditor

Beh môže znížiť túžbu po peniazoch

10.05.2013, 14:26
Autor:
tmtm

Beh môže mať rôzne pozitívne účinky. Podľa nemeckých vedcov dokonca znižuje túžbu ľudí po peniazoch.

Pri svojom experimente v Berlíne rozdelili kontrolnú skupinu na dve časti. Jedna absolvovala polhodinový beh na trenažéri, kým druhá sa venovala placebo cvičeniu (ľahkému strečingu, krúženiu rukami).

Hodinu po týchto aktivitách vedci zapojili účastníkov do hry, v ktorej mali čo najrýchlejšie stláčať gombíky, aby buď vyhrali jedno euro, alebo predišli tomu, aby o euro prišli. Každý to musel zopakovať 75-krát.

Výsledkom bolo, že u tých, ktorí behali na páse, sa systém odmeny aktivoval menej pri možnosti vyhrať euro. Už v minulosti sa podobný efekt, súvisiaci s vylučovaním dopamínu, prejavil pri znižovaní túžby po drogách alebo jedle.

Očakávanie odmeny zvyčajne súvisí s krátkym nárastom hladiny dopamínu. Po fyzickej aktivite však zvýšená hladina tejto látky pretrváva niekoľko hodín.

Zaujímavé je aj to, že skupina bola rozdelená aj na tých, ktorí sa pravidelne venujú vytrvalostnému športu, a na sedavých ľudí, ktorí cvičia menej ako raz týždenne. Na prekvapenie, ich reakcie sa nijako zásadne nelíšili.

Výskumníci usudzujú, že to mohlo byť aj tým, že pre pravidelných športovcov nebolo cvičenie dostatočne namáhavé. Zároveň však ukázalo, že aj občasné športovanie môže obmedziť aktiváciu systému odmeny.

Mimochodom, všetci účastníci pokusu boli muži. Na testovanie vplyvu behu na túžbu žien po peniazoch si ešte musíme počkať.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
30. máj 2023 18:51