StoryEditor

Znečistený vzduch škodí pri intenzívnom cvičení menej

25.11.2013, 05:12
Autor:
tmtm

Romantická predstava behu ako pobytu na čerstvom vzduchu často neplatí. V skutočnosti sa bežci zvyčajne nevyhnú tomu, aby vdychovali znečistený vzduch.

Zdravý sedliacky rozum napovedá, že keďže pri športe vdychujeme viac vzduchu, a teda aj viac znečistenia, športovanie v takomto prostredí nie je príliš rozumné. Výskum vedcov z univerzity v Britskej Kolumbii však naznačuje, že negatívne následky možno eliminovať vyššou intenzitou.

Tím Luisy Gilesovej testoval skupinu osemnástich ľudí, ktorí 30 minút bicyklovali v prostredí, ktoré obsahovalo toľko exhalátov z dieselového motora, koľko by ste vdychovali pri bicyklovaní alebo behu popri rušnej ceste.

Vedci zistili, že pri nízkej intenzite sa objem vdychovaného vzduchu zvýšil z 39,9 litra za minútu na 44,5 litra. Keď však testovaná skupina šliapala do pedálov intenzívnejšie, ale stále na miernej úrovni, objem vzduchu sa nezmenil.

Gilesová zatiaľ nedokáže vysvetliť, prečo to tak je, ale usudzuje, že rôzna intenzita športovania môže mať za následok odlišné prúdenie vzduchu v pľúcach.

Zaujímavé sú aj ďalšie výsledky Gilesovej a jej kolegu Michael Koehleho pri porovnávaní toho, ako telo reagovalo, keď prešlo zo znečisteného prostredia do čistého, napríklad z ulice do fitnes centra. Zistili, že pulz sa zvýšil o šesť až sedem úderov na minútu, pretože telo sa ešte stále vyrovnávalo s účinkami znečistenia.

Nemožno zabúdať ani na to, že pravidelné cvičenie má protizápalové a antioxidačné účinky, ktoré sa časom hromadia. Telo si teda môže vytvoriť akúsi protiváhu zápalom a oxidačným poškodeniam, ktoré spôsobuje znečistený vzduch.

Napriek tomu vedci samozrejme odporúčajú, aby ľudia športovali predovšetkým v prostredí s čo najčistejším vzduchom.  

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
31. máj 2023 02:16