StoryEditor

Priveľa športu nezvyšuje riziko ochorení, tvrdí objaviteľ DNA

14.03.2014, 08:34
Autor:
tmtm

Keď spoluobjaviteľ štruktúry DNA a držiteľ Nobelovej ceny James Watson príde s novou hypotézou, vedecký svet spozornie. Jeho najnovší príspevok do diskusie sa venuje zdravotnému úžitku športovania.

Watson sa postavil proti tvrdeniu, že priveľa športovej aktivity vedie k nadmernej tvorbe takzvaných voľných radikálov, čo môže spôsobiť rakovinu a ďalšie choroby.

Jedným z priekopníkov hypotézy o zlých voľných radikálov bol Kenneth Cooper (ten istý, ktorý je zodpovedný aj za nenávidenú dvanásťminútovku), ktorý následne začal predávať a antioxidačné vitamíny a výživové doplnky.

Neskoršie analýzy ukázali, že užívanie vysokých dávok antioxidačných doplnkov malo viac negatívnych ako pozitívnych následkov. 

Watson tvrdí presný opak toho, čo Cooper. Podľa neho je problémom nedostatok voľných radikálov, nie ich nadbytok. Vo svojom článku pre odborný medicínsky časopis Lancet píše, že nedostatok oxidačnej sily vedie k strate väzieb medzi dvoma atómami síry a následne k rozkladu proteínov. Tie potom nedokážu plniť svoje dôležité biologické úlohy.

Antioxidačné doplnky podľa Watsona môžu znižovať činnosť voľných radikálov uvoľnených pri cvičení. Dodáva, že voľné radikály v skutočnosti pomáhajú telu predchádzať chorobám od cukrovky až po ochorenia srdca.

Watson, ktorý aj vo veku 85 rokov pravidelne hráva tenis, organizuje na budúci rok konferenciu na tému, prečo má športovanie toľko pozitívnych účinkov na organizmus. Hovorí, že keď nemôže športovať, aj jeho mozog funguje horšie.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
30. máj 2023 20:04