StoryEditor

Pred 60 rokmi zabehol legendárnu míľu. Potom sa dal na medicínu

12.03.2014, 10:50
Autor:
tmtm

Šiesteho mája si atletický svet pripomenie skvelý výkon Rogera Bannistera, ktorý pred 60 rokmi ako prvý zabehol míľu pod štyri minúty. Briti si jeho počin pripomenú 24. mája masovým podujatím pre 5500 bežcov.

Nepobeží sa v Oxforde, kde Bannister rekord utvoril, ale v Londýne. Míliari sú viac zvyknutí na dráhu, ale tentoraz pobežia ulicami mesta k Buckinghamskému palácu.

Celkovo sa uskutoční tridsať rôznych súťaží pre deti, rodiny, amatérskych bežcov aj svetovú špičku. Súčasťou podujatia bude aj pokus vozíčkara Davida Weira, šesťnásobného paralympijského víťaza, absolvovať míľu za menej ako tri minúty

Trofej pre víťaza odovzdá sám Roger Bannister, ktorý ešte v tom istom roku, keď utvoril svetový rekord, ukončil kariéru, aby sa venoval štúdiu medicíny. Neskôr sa z neho stal špičkový neurológ. Dodnes tvrdí, že viac ako rekordnú míľu si cení svoje vedecké úspechy pri štúdiu toho, ako reaguje nervový systém na podnety.

Mimochodom, kým Bannisterov rekord vydržal len 46 dní, súčasný najlepší výkon Maročana Hichama El Guerrouja 3:43,13 platí od júla 1999. V 21. storočí, ak si odmyslíme výkony El Guerrouja, bežal najrýchlejšie Američan Alan Webb (3:46,91). Nič teda nenasvedčuje tomu, že by sme sa čoskoro dočkali ďalšieho rekordu.

Ženy na prvú míľu pod štyri minúty stále čakajú a táto hranica je pomerne ďaleko. Svetový rekord Svetlany Masterkovovej 4:12,56 je ešte starší ako El Guerroujov (utvorila ho v roku 1996) a odvtedy sa k nemu nikto nepriblížil na menej ako päť sekúnd. 

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/aktuality, menuAlias = aktuality, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 15:00