Bratislava má rekord, Keňana Chesinyho nezastavila ani zima

24.03.2013, 17:12
gbgb

Napriek ukrutnej zime padol na 8. ročníku ČSOB Bratislava Marathon maratónsky rekord. Postaral sa oň Keňan Isaac Chesiny, ktorý dosiahol čas 2:18:33. Päť rokov starý rekord Ukrajinca Remšuka zlepšil o minútu a deväť sekúnd.

"Keď som ráno videl, aké je počasie, mal som obavy, ako to dopadne. Aj tak som si však povedal, že na rekord zaútočím," reagoval Chesiny.

V Bratislave ráno snežilo, vločky poletovali povetrím ešte aj na štarte, postupne však zmizli. Teplota sa aj tak pohybovala len okolo nuly a na niektorých miestach trate trápil bežcov silný protivietor.

"Hlavne na nábreží Dunaja," upresnil Chesiny. "Vzhľadom na to som s časom spokojný, inak by som bol oveľa rýchlejší. Ak by bolo dobré počasie, 15 - 17 stupňov, bolo by v mojich silách zabehnúť aj čas 2:10. Bolo však príliš chladno, v takomto počasí som ešte maratón nebežal," doplnil.

Za vížazstvo a rekord podujatia získal prémiu 2200 eur. "Sadnem si a dobre si premyslím, do čoho tie peniaze investujem. Nechcem ich len tak premárniť,\" naznačil.

Aj druhý muž v poradí bežal pod hranicou predchádzajúceho traťového rekordu - Peter Wanjiru z Kene dosiahol čas 2:18:47. Najlepším Slovákom v cieli bol Boris Csiba na 7. mieste (2:38:11).

Triumf v kategórii žien putuje takisto do Kene, postarala sa o to Lilian Koechová. V Bratislave vyhrala už v rokoch 2010 a 2011, vlani skončila tretia. \"Behá sa mi tu dobre, dúfam, že prídem aj o rok,\" reagovala s úsmevom. Je prvou bežkyňou, ktorá na podujatí dosiahla víťazný hetrik. \"Nová trať sa mi veľmi páčila. Verila som v lepší čas, ale bola hrozná zima,\" dodala.

Aj polmaratónske vzdialenosti ovládli Keňania. Medzi mužmi vyhral Joel Maina Mwangi za 1:04:06, čo je druhý najlepší čas v histórii podujatia (za rekordom zaostal o 21 sekúnd). Ženská víťazka Chelangat Sangová dosiahla tretí najlepší čas podujatia (1:13:24).

V nedeľu sa okrem vrcholových bežcov postavilo na štart aj vyše 3500 hobíkov. Dokopy sa počas víkendu vo všetkých disciplínach ČSOB Bratislava Marathon predstavilo viac ako 7000 bežcov, vrátane detí a lezúňov.

\"Sme veľmi radi, že ľudia napriek nepriaznivému počasiu prišli v sobotu i v nedeľu vo vysokom počte. Tešíme sa, že bežci boli disciplinovaní a spoločne sme zvládli nástrahy extrémneho chladu. Ukázalo sa, že nový okruh je naozaj rýchly a verím, že ak nám vyjde počasie, maratónsky rekord Chesinyho dlho nevydrží,“ reagoval šéf pretekov Jozef Pukalovič.

Výsledky

Maratón, muži: 1. Isaac Chesiny 2:18:33 h - rekord pretekov, 2. Peter Wanjiru (obaja Keňa) 2:18:47, 3. Alexander Babaryka (Ukr.) 2:20:20, 4. Tamás Oláh (Maď.) 2:30:55, 5. Jevgenij Glyva (Ukr.) 2:33:18, 6. Michal Kovář (ČR) 2:34:57, 7. Boris Csiba (SR/RunShop Sport Team) 2:38:11, 8. Ondrej Veselovský (SR/Maratón klub Rajec) 2:42:25.

Ženy: 1. Lilian Koechová (Keňa) 2:51:42 h, 2. Marija Vrajičová (Chor.) 2:53:52, 3. Katalin Farkasová 2:57:26, 4. Ágnes Kissová (obe Maď.) 3:08:34, 5. Kristína Lapinová (SR/Trian SK UMB Banská Bystrica) 3:11:38, 6. Radka Paulínyová (SR/Trnava) 3:19:29, 7. Anna Balošáková (SR/ŠKP Čadca) 3:23:59, 8. Zuzana Stoličná (SR) 3:26:35.

Polmaratón, muži: 1. Joel Mwangi 1:04:06 h, 2. Dickson Kurui 1:04:10, 3. Thomas Lokomwa 1:04:43, 4. Wilson Cheboi (všetci Keňa) 1:04:46, 5. Roger Königs (Bel.) 1:08:29, 6. Róbert Valíček (SR/TJ Obalservis Košice) 1:12:51.

Ženy: 1. Chelangat Sangová 1:13:24 h, 2. Mary Wanjohiová 1:13:42, 3. Margaret Muringiová (všetky Keňa) 1:18:40, 4. Tünde Szabóová (Maď.) 1:23:25, 5. Katarína Pokorná (SR/Slávia STU Bratislava) 1:26:13, 6. Lucia Kamenská (SR/Marathon BB Team) 1:26:56.

Štafeta: 1. behame.sk I (Jozef Urban, Juraj Vitko, Ján Dömény, Jozef Pelikán) 1:06:29 h - rekord pretekov, 2. Brose (Milan Fedák, Matej Fedák, Lukáš Hýl, Marián Dávidík) 1:08:44, 3. behame.sk II (Pavol Bukovác, René Valent, Konštantin Kocian, Patrik Žúbor) 1:11:11.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
25. apríl 2024 03:30