V Londýne si uctili Boston. Tichom, páskami aj zbierkou

21.04.2013, 19:31

Takmer dvojnásobný počet policajtov dozeral na priebeh Londýnskeho maratónu. Mimoriadne bezpečnosté opatrenia nasledovali necelý týždeň po tom, čo na maratóne v Bostone zomreli po bombovom útoku traja ľudia a viac ako 170 bolo zranených.

Pamiatku obetí si účastníci Londýnskeho maratónu uctili polminútou ticha a čiernymi páskami. V pretekoch štartovalo 36-tisíc bežcov. Okrem policajtov v uliciach hliadkovali aj špeciálne cvičené psy, pričom všetky odpadkové koše pozdĺž trate boli odstránené.

Organizátori Londýnskeho maratónu zaplatili za každého pretekára, ktorý dobehol do cieľa, dve libry pre Bostonskú nadáciu. Tá je zriadená na finančnú pomoc rodinám obetí, pričom celkovo sa očakáva, že organizátori vyzbierali okolo 70-tisíc libier.

Preteky vyhrali Etiópčan Tsegaye Kebede v čase 2:06:04 a Keňanka Priscah Jeptooová za 2:20:15 hodiny.

Výsledky, muži: 1. Tsegaye Kebede (Etiópia) 2:06:04 h, 2. Emmanuel Kipchirchir Mutai (Keňa) 2:06:33, 3. Ayele Abshero (Etiópia) 2:06:57, 4. Feyisa Lilesa (Etiópia) 2:07:46, 5. Wilson Kipsang Kiprotich (Keňa) 2:07:47. Ženy: 1. Priscah Jeptooová (Keňa) 2:20:15, 2. Edna Kiplagatová (Keňa) 2:21:32, 3. Jukiko Akabaová (Jap.) 2:24:43, 4. Atsede Baysaová (Etiópia) 2:25:14, 5. Meselech Melkamuová (Etiópia) 2:25:46.

Cez víkend sa bežal aj maratón v Hamburgu, v novom rekorde podujatia vyhral Keňan Eliud Kipchoge, medzi ženami triumfovala Litovčanka Diana Lobacevsková.

Výsledky, muži: 1. Eliud Kipchoge (Keňa) 2:05:30 h, 2. Limenih Getachew (Etiópia) 2:07:35, 3. Lawrence Kimaiyo (Keňa) 2:10:27. Ženy: 1. Diana Lobacevsková (Lit.) 2:29:17 h, 2. Maja Neuenschwanderová (Švaj.) 2:30:50, 3. Priscilla Lorchimaová (Keňa) 2:31:23.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
26. apríl 2024 16:20