StoryEditor

Banská Bystrica sa chystá na maratón. Auto môže získať každý

05.09.2013, 20:31
Autor:
TASRTASR

Banskobystrický maratón čaká v nedeľu druhý ročník a ponúka viacero lákadiel. Na svoje si prídu rekreační aj výkonnostní bežci, nadšenci behu naboso i rodiny s deťmi.

Vlani zaplnilo ulice mesta 456 bežcov, teraz ich podľa prihlášok bude minimálne 800. Je možné, že počet prelomí aj tisícku.

Jednou zo špecialít podujatia bude osobný automobil ako hlavná cena - ale pozor, nedostane ju automaticky víťaz maratónu, ale jeden vyžrebovaný účastník niektorej z disciplín. "Môže sa stať, že aj bežec na poslednom mieste odíde od nás s autom," naznačil Miroslav Štrba, jeden z organizátorov. Na odmeny pre najlepších pôjde 6000 eur, celý rozpočet podujatia je 150-tisíc eur.

Filozofia maratónu je dostať na štart čo najviac bežcov. "Priepustnosť trate je do 3000 účastníkov, takže máme dosť rezerv. Ak by sme v budúcnosti prekonali aj tento počet, budeme uvažovať o zmene trasy," reagoval Peter Fabok z organizačného tímu.

Hromadný štart maratónu, polmaratónu a štafiet bude v nedeľu o 9.00 na Námestí SNP, behom však bude mesto žiť už v sobotu vďaka sprievodnému programu hlavne pre deti.

Špecialitou Banskej Bystrice je barefoot polmaratón. Organizátori vypátrali jediné podobné preteky - v Indii. "Aj tie sú však skôr založené na náboženstve. Naše podujatie s certifikovanou traťou je vo svojom športovom zameraní svetový bosonový unikát," tvrdí Fabok. Na štart polmaratónu naboso sa zatiaľ prihlásilo 18 bežcov (vlani ich bolo desať).

Maratón v Banskej Bystrici vlani vyhral Keňan Elisha Kiprotich Sawe za 2:15:52, medzi ženami triumfovala Chorvátka Marija Vrajičová za 2:53:51. Polamaratónske prvenstvá získali Maďar Tamás Nagy za 1:08:17, Slovenka Katarína Lovrantová za 1:25:27 a bosonohý Čech Karel Černohorský za 1:25:11.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
08. jún 2023 13:40