Ženy behajú. V Bratislave ich štartovalo 880 (+galéria)

29.09.2013, 08:32
redakciaredakcia

Nábrežie Dunaja v Bratislave v sobotu výrazne opeknelo. Na druhom ročníku dm ženského behu štartovalo 880 žien a dievčat.

Toľko ich na špecializovanom behu určenom výhradne pre ženy ešte nikdy na Slovensku neštartovalo. Na kratšiu vzdialenosť si trúflo 494 bežkýň, na dlhšiu 386. V porovnaní s vlaňajškom sa na štart postavilo o 260 účastníčok viac, čo je takmer 42-percentný nárast.

Na štvorkilometrovej bola najrýchlejšia Kristína Hegedüsová, ktorá zvíťazila pred Ivanou Butoracovou a Romanou Komárňanskou. Na 9-kilometrobej trati bola v krásnom slnečnom popoludní najrýchlejšia Ľubomíra Maníková, za ňou skončili Katarína Pokorná a Veronika Otrubová.

"Vlani som dobehla tretia, preto mám z víťazstva radosť. Samozrejme, pozíciu mi trochu uľahčila moja kamarátka a zároveň veľká súperka Lucia Janečková, ktorá zo zdravotných dôvodov nemohla obhajovať prvenstvo. Verila som si, no aj tak som sa dostala do zbytočných problémov, lebo prvý kilometer som dosť prepálila,“ vravela Hegedüsová. "Nakoniec som bola rada, že som zvíťazila. Pocity v cieli boli neopísateľné, ale úprimne – najviac ma tešil fakt, že to už mám úspešne za sebou,“ doplnila 17-ročná novozámocká študentka.

Keďže mama a dcéra Janečkové pre chorobu na dm ženský beh neprišli, aj na 9-kilometrovej trati sa otvorila šanca pre ďalšie bežkyne. "Bežalo sa mi veľmi dobre, no na niektorých úsekoch som sa cítila ako cyklisti na Tour de France. Diváci na trati nás povzbudzovali z naozaj bezprostrednej blízkosti, na čo nie som zvyknutá. Ľudia si beh užívali, niektorí až priveľmi,“ naznačila Dubničanka Ľubomíra Maníková, víťazka na dlhšej trati.

Po vlaňajšej premiére sa na ženskom behu opäť zúčastnili aj bežkyne s cukrovkou. Do Bratislavy zavítalo i 17 bežkýň z Viedne z tamojšieho Österreichische Frauenlauf. Najstaršia z nich, 75-ročná Johanna Ebnerová zvládla 9 km za úctyhodných 1:08:01!

"Ženy si beh užili, na trati sme videli plno krásnych emócií. Najmä o nich je tento beh. Máme radosť, že naše celoročné aktivity pre ženy vrátane pravidelných tréningov sa zúročili v náraste počtu štartujúcich,“ reagoval šéf pretekov Peter Pukalovič.

Výťažok z podujatia - 4535 eur - poputuje na dostavbu športového areálu Základnej školy na Nevädzovej ulici v Ružinove.

Výsledky

4 km: 1. Kristína Hegedüsová 14:28 min, 2. Ivana Butoracová 14:35, 3. Romana Komárňanská 14:39, 4. Renáta Klčová 15:18, 5. Lenka Srnáková 16:54, 5. Michaela Sasváriová 16:57.

9 km: 1. Ľubomíra Maníková 33:35 min, 2. Katarína Pokorná 33:58, 3. Veronika Otrubová 37:03, 4. Mária Fuňáková 37:30, 5. Lucia Krajčovičová 39:12, 6. Jana Kováčová 39:29.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
25. apríl 2024 18:20