Didová zabehla rekord. Košice sú lepšie ako Rím, tešila sa

06.10.2013, 13:41
redakciaredakcia

Jubilejný 90. ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach vyhrala medzi ženami Etiópčanka Ashete Didová v skvelom traťovom rekorde 2:27:47. Doterajšie maximum, ktoré dosiahla vlani Keňanka Hellen Mugová, zlepšila o viac ako dve minúty!

Mužský traťový rekord podľa očakávania odolal – vopred bolo totiž jasné, že mimoriadne kvalitný čas Keňana Lawrenca Kimayia z vlaňajška 2:07:01 sa bude prekonávať ťažko. Zvíťazil Keňan Patrick Korir za 2:09:36 pred Gezahegnom Abebem z Etiópie a krajanom Elishom Barnom.

Ženský rekord podujatia dlho odolával hranici dve hodiny a tridsať minút. Až vlani túto métu prekonala Mugová o jedinú sekundu, tento rok sa však Košice dočkali veľmi razantného zlepšenia – Didová stlačila rekord o dve minúty a trinásť sekúnd pod 2:30.

Ešte výraznejšie si Etiópčanka vylepšila osobné maximum. Dosiaľ bežala maratón najrýchlejšie vlani v Ríme za 2:31:23, takže v Košiciach sa zlepšila o viac ako tri a pol minúty.

„Som šťastná, mám veľkú radosť z víťazstva aj osobného rekordu,“ reagovala Didová. Tvrdila, že v Košiciach sa jej páčilo viac ako v Ríme. „Tam je kopcovitá trať, beží sa ťažšie. A aj ľudia boli v Košiciach milší, viac povzbudzovali, bežalo sa mi tu lepšie,“ vravela Etiópčanka, ktorá vyhrala svoj vôbec prvý maratón v živote..

Didová má 25 rokov a smelé plány. „Chcem sa stále zlepšovať, a ak mi pomôže pán Boh, chcela by som raz zabehnúť aj svetový rekord,“ povedala.

Ten je však poriadne ďaleko – svetové maximum drží Britka Paula Radcliffová s časom 2:15:25. Na otázku, či si na taký výkon trúfa, Didová so smiechom odpovedala: „Áno.“

Za víťazstvo a rekordný čas získala v Košiciach prémiu 10-tisíc eur, najrýchlejší medzi mužmi Korir dostal 9-tisíc eur.

V pretekoch sa podľa očakávania utvorila na čele skupinka s Keňanmi a Etiópčanmi. V polovici trate boli v plánovanom čase, z akého sa dalo zaútočiť na rekord podujatia. V druhej polovici však spomalili a za časmi z vlaňajška výraznejšie zaostali.

„Druhý vodič musel predčasne odstúpiť, plánované tempo sa neudržalo a v závere to bola skôr taktická bitka. Škoda, priaznivé počasie sme mohli využiť viac,“ komentoval šéf pretekov Branislav Koniar.

„Zabehol som si osobný rekord, takže s časom i víťazstvom som spokojný. Ráno bolo chladno, ale inak sa mi bežalo veľmi dobre,“ reagoval víťazný Korir.

Majstrom Slovenska v maratóne sa stal Jozef Urban, ktorý dobehol na 11. mieste a časom 2:23:51 si zlepšil osobné maximum. „Sám som sa čudoval, že bežím tak rýchlo. Od 25. kilometra som mal krízu, pichalo ma v boku, ale napriek bolestiam som sa snažil dôjsť do cieľa v čo najlepšom čase,“ komentoval Urban.

Polmaratón vyhral Tibor Sahajda za 1:09:04 (taktiež osobný rekord), medzi ženami šiestykrát uspela Katarína Berešová.

V Košiciach bolo na štarte iba 5 stupňov, čo je najchladnejšie maratónske ráno za posledných tridsať rokov. Nefúkal však vietor, bolo slnečno a teploty pozvoľna stúpali. S deťmi a ich rodičmi v rámci Family Runu na 4,2 km si zabehal aj bývalý svetový rekordér Patrick Makau.

„Ženy zabehli skvelé časy, padol účastnícky rekord, popri trati boli desaťtisíce divákov - toľko som ich tam ešte nikdy nevidel, boli fantastickí. S pretekmi som veľmi spokojný,“ hodnotil Koniar.

Výsledky

Muži: 1. Patrick Kiptanui Korir (Keňa) 2:09:36, 2. Gezahegn Alemayehu Abebe (Etiópia) 2:09:42, 3. Elisha Kiprop Barno (Keňa) 2:09:45

Ženy: 1. Ashete Bekere Didová 2:27:47, 2. Marta Lema Megrová 2:28:02, 3. Elisha Kiprop Barno (všetky Etiópia) 2:29:42

Majstrovstvá Slovenska v maratónskom behu, muži: 1. Jozef Urban 2:23:51

Polmaratón - muži: 1. Tibor Sahajda (SR) 1:09:03, 2. Anatolij Malyj (Ukr.) 1:12:30, 3. László Makár (Maď.) 1:13:05, ženy: 1. Katarína Berešová 1:14:31, 2. Adriana Vitková (obe SR) 1:22:51, 3. Melanie Edwardsová (V. Brit.)

Minimaratón - muži: 1. Andrij Ivanov (Ukr.) 13:18, ženy: 1. Ivana Butorácová Šingleriová (SR) 15:40

Korčuliari - muži: 1. Klaus Hestkjaer (Dán.) 31:20, ženy: 1. Martina Karabová (SR) 38:15

Handbike - muži: 1. Bogdan Król (Poľ.) 36:55, ženy: 1. Anna Oroszová (SR) 38:55

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
16. apríl 2024 14:05