Tretia zimná desiatka: 500 bežcov, triumfy pre Janečkovú a Ivanova

03.03.2014, 09:19
gbgb

Tretiu a záverečnú FA Zimnú desiatku zo seriálu Winter Tour 2013 - 2014 vyhrali Pavol Bukovác a Lucia Janečková. Celkovými víťazmi seriálu sa stali Ukrajinec Andrej Ivanov a Lucia Janečková.

Špecialista na orientačný beh Bukovác triumfoval na 10,5 km dlhej trati na dunajskom nábreží v Bratislave v seriáli po prvý raz, Janečková zaznamenala hetrik – bola najrýchlejšia na všetkých troch desiatkach. Bukovác zvíťazil časom 35:13 min o 11 sekúnd pred Ivanovom, ktorý vyhral druhú Zimnú desiatku.

"Ivanov mal v absolútnom poradí seriálu predo mnou po dvoch kolách náskok pol minúty, čo som nemal šancu zmazať, preto som na preteky nastúpil bez veľkých tlakov,“ vravel Bukovác.

"Celý čas sme bežali s Andrejom spolu. Niekoľkokrát som sa mu usiloval ujsť, trochu som zrýchlil, ale všetky moje nástupy zachytil. V závere som vyťažil aj z jeho omylu tesne pred cieľom, keď zle odbočil, stratil nejaké sekundy," doplnil víťaz.

V súťaži žien dominovala jasne (takisto ako na predošlých dvoch desiatkach) slovenská reprezentantka, dvojnásobná účastníčka ME v krose Lucia Janečková. Zvíťazila s bezmála dvojminútovým náskokom.

"Preteky som si v príjemnom počasí a v perfektnej atmosfére užila. Bežalo sa mi veľmi dobre, lebo mám za sebou vydarené sústredenie vo Vysokých Tatrách, z ktorého som sa vrátila iba v piatok. Zimné desiatky sú pre mňa veľmi dobrý tréning pred hlavnou sezónou, v ktorej sa chcem prebojovať na juniorské MS,“ povedala 18-ročná Novozámčanka.

Organizátori umožnili záujemcom bežať aj dvojnásobnú trať - 21 km. Túto možnosť využilo 67 mužov a 15 žien. Najlepšie časy dosiahli Matúš Forgáč (1:17:12) a Katarína Pokorná (1:24:06).

Z 542 prihlásených bežcov sa na štart tretej Zimnej desiatky postavilo napokon 501, do cieľa dobehli s výnimkou jediného všetci. Preteky boli prípravou na 9. ročník ČSOB Bratislava Marathon, ktorý je na programe už o mesiac.

"Výrazný medziročný nárast počtu ľudí signalizuje, že kvalitné podujatie sa oplatí organizovať aj v zimných mesiacoch. Už teraz môžeme potvrdiť, že v seriáli zimných behov budeme pokračovať aj o rok. Chystáme aj prekvapenie v podobe novej lokality pre jednu zo zimných desiatok," reagoval Jozef Pukalovič, šéf ČSOB Bratislava Marathon a člen organizačného tímu zimných desiatok.

Výsledky

Muži - 10,5 km: 1. Pavol Bukovác 35:13, 2. Andrej Ivanov (Ukr.) 35:24, 3. Ján Filip Kotora 36:25, 21 km: 1. Matúš Forgáč 1:17:12, 2. Michal Ochaba 1:17:34, 3. Dušan Hujo 1:23:15.

Konečné poradie Winter Tour 2013/2014: 1. Ivanov 1:45:31 h, 2. Bukovác 1:45:52, 3. Ringer 1:50:08.

Ženy - 10,5 km: 1. Lucia Janečková 39:46, 2. Jana Menkynová 41:28, 3. Nika Čorbová 42:46, 21 km: 1. Katarína Pokorná 1:24:06, 2. Diana Tešovičová 1:28:29, 3. Zuzana Stoličná 1:36:40.

Konečné poradie Winter Tour 2013/2014: 1. L. Janečková 1:59:13 h, 2. Pokorná 2:01:14, 3. Tešovičová 2:07:03.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
26. apríl 2024 21:50