Keňan Mwangi zlepšil v Bratislave rekord o 11 sekúnd (+ výsledky)

06.04.2014, 17:10
gbgb

Po roku má ČSOB Bratislava Marathon opäť nový traťový rekord, hoci nie taký kvalitný, ako si organizátori želali. Keňan Joel Mwangi zabehol čas 2:18:22 hodiny a doterajšie maximum zlepšil o 11 sekúnd.

"Mojím cieľom bolo vyhrať, na rekord som nemyslel, preto som teraz veľmi spokojný," komentoval víťaz, ktorý približne od pätnásteho kilometra bežal na čele úplne sám. V polovici trate (medzičas 1:09:22) to nevyzeralo na rekord, ale zrýchlením v druhej polovici dotiahol svoj štvrtý maratón v živote prvý raz do víťazného konca.

"Bolo to ťažké, ale snažil som ísť, čo to dalo. Ľudia boli srdeční, povzbudzovali a z prvenstva mám veľkú radosť," doplnil Mwangi. Za triumf a rekord získal prémiu 2200 eur.

Zo Slovákov bol najrýchlejší Imrich Magyar, skončil štrnásty za 2:44:55. "Mal som to rozbehnuté oveľa rýchlejšie, ale od tridsiateho kilometra na mňa šla únava a tri kilometre pred cieľom som dostal silné kŕče v ľavom stehne. To ma donútilo spomaliť, ale nechcel som to zabaliť," opisoval. "Behám ako amatér, popri zamestnaní, takže som spokojný," doplnil.

Najhodnotnejším výkonom dňa bol polmaratónsky traťový rekord, o ktorý sa postaral ďalší Keňan Edwin Kipkorir - zabehol čas 1:03:10 a rekord podujatia zlepšil o 35 sekúnd. Mimochodom, pod úroveň doterajšieho traťového maxima sa okrem neho dostali aj ďalší dvaja jeho krajania. Ak nepočítame MS 1997 v Košiciach, nikde na Slovensku sa nebežal rýchlejší polmaratón ako teraz v Bratislave.

Preteky boli zároveň majstrovstvami Slovenska v polmaratóne a svoj prvý titul získal Jozef Urban z Demolexu Bardejov za 1:07:23 (celkovo skončil štvrtý). Ženský titul si vybehala Adriana Vitková (1:21:30).

Maratónske prvenstvo medzi ženami si vybojovala Keňanka Alice Kiborová (2:42:55), za traťovým rekordom zaostala len o 14 sekúnd.

Zo Sloveniek bola najrýchlejšia triatlonová reprezentantka Kristína Lapinová (celkovo skončila piata). Bežala necelé štyri mesiace po pôrode a dosiahla čas 3:10:12. A to ešte v polovici pretekov chcela odstúpiť pre bolestivé otlaky na nohách.

ČSOB Bratislava Marathon bol po prvý raz v histórii vypredaný (štartovné zaplatilo až 8851 záujemcov), a prvýkrát sa reálne v niektorej z disciplín postavilo na štart vyše 8-tisíc bežcov. To je nový účastnícky rekord podujatia.

"Som spokojný a šťastný, že sme počas troch dní oživili mesto. Divákov bolo v cieli aj popri trati výrazne viac ako v minulosti. Cenné je, že ostali povzbudzovať aj tých, ktorým nešlo o víťazstvo. Výrazne nám po dvoch veľmi chladných rokoch pomohlo i počasie,“ reagoval šéf podujatia Jozef Pukalovič.

Výsledky

Maratón, muži: 1. Joel Mwangi 2:18:22 h, 2. Isaac Chesiny 2:27:55, 3. Richard Chepkwony (všetci Keňa) 2:28:10, 14. Imrich Magyar 2:44:55, 16. Ondrej Veselovský 2:46:45, 17. Michal Kulich (všetci SR) 2:46:46
Ženy: 1. Alice J. Kiborová (Keňa) 2:42:55, 2. Tünde Szabóová (Maď.) 2:44:37, 3. Marija Vrajićová (Chorv.) 2:57:32, 5. Kristína Lapinová 3:10:12, 9. Diana Tešovičová 3:27:43, 10. Radka Paulínyová (všetky SR) 3:28:36

Polmaratón, muži: 1. Edwin Kipkorir 1:03:10 h, 2. Dickson Kosgei Kurui 1:03:17, 3. Robert Kipko Kirui (všetci Keňa) 1:03:19, 4. Jozef Urban 1:07:23 - majster SR, 5. Tibor Sahajda 1:08:45 - 2. na MSR, 6. Imrich Pástor 1:10:22 - 3. na MSR
Ženy: 1. Anikó Kalovicsová (Maď.) 1:17:28, 2. Wan Jane Ngangová (Keňa) 1:17:43, 3. Zita Kacserová (Maď.) 1:21:30, 4. Adriana Vitková 1:21:30 - 1. na MSR, 5. Katarína Pokorná 1:25:29 - 2. na MSR, 7. Patrícia Gánovská 1:27:19 - 3. na MSR

Štafety na polmaratónskej trati: 1. Run for Fun (Kováč, Ferenc, P. Ďurec, M. Ďurec) 1:09:30, 2. SAZ UK Bratislava (Repčík, Timoranský, Beňa, Lendvorský) 1:09:56, 3. KKB Mosir Krosno (Michalec, Medejczyk, Pabisz, Tomkiewicz) 1:12:00

Majstrovstvá Slovenska družstiev: 1. TJ Obal servis Košice (Gánovská, Butoracová, Korotvičková) 12, 2. MKŠS Kysucké Nové Mesto (Vitková, Pochybová, Otrubová) 18, 3. Slávia STU Bratislava (Pokorná, Nováčková, Závadová) 23.

V prílohe nájdete kompletné výsledky všetkých nedeľňajších disciplín.

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
25. apríl 2024 06:09