StoryEditor

Kráľom slávneho maratónu v Košiciach je Gilbert Kiptoo Chepkwony z Kene

05.10.2014, 21:16
Autor:
TASRTASR

Víťazom Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach sa stal Gilbert Kiptoo Chepkwony z Kene s časom 2:08:26. 91. ročník sa tak stal druhým najrýchlejším v histórii MMM. Najrýchlejšou ženou bola Lydia Jerotich Rutto s časom 2:28:48. Zo slovenských pretekárov bol najrýchleší Boris Csiba s výsledným časom 2:29:03 a najrýchlejšou ženou zo Slovenska opäť Ingrid Petnuchová za 2:51:15.

Od štartu udávali tempo na trati už tradične kenskí a etiópski bežci, ktorí na meraných kilometroch bežali približne podľa stanoveného plánu a na dvanástom kilometri dosiahli čas na úrovni 36:49 min.

V polovici trate - na obrátke mali čas 1:04:20 a naďalej udržiavali šancu na pokorenie traťového rekordu.

V takmer ideálnom počasí sa od tridsiateho kilometra dostal na čelo Keňan Chepkwony, no bežal úplne sám.

Napokon traťový rekord nezdolal (2:07:01), no v Košiciach zaknihoval už svoj druhý triumf, keďže v metropole východu zvíťazil i v roku 2010 (2:08:33).

"Som veľmi rád, že sa mi podarilo opäť zvíťaziť v Košiciach. Patril som k favoritom, trochu som to aj očakával. Tento rok sa mi bežalo lepšie ako pred štyrmi rokmi, keď bolo v Košiciach teplejšie," uviedol Chepkwony v prvej reakcii pre RTVS.

Z ostatných 15 ročníkov MMM zvíťazili v Košiciach Afričania štrnásťkrát, z toho dvanásťkrát bežci z Kene.

Najlepší so Slovákov Boris Csiba dobehol do cieľa na 11. mieste a zároveň sa stal víťazom majstrovstiev Slovenska v maratónskom behu časom 2:29:03.

"Hovorí sa, že beh je individuálny šport a človek si to na trati oddrie sám. Ja som však príkladom toho, že to tak nie je. Bol tu so mnou celý tím, ktorého členovia boli rozložení po celej trati a neustále ma informovali kde je Imro Pástor. Dobehol som ho asi polkilometra pred cieľom," povedal Csiba.

 

video: Roman Szilágyi

menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
02. jún 2023 06:24